Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко пъти е променяно името на върха на Свободата

Паметник на свободата
Снимка: Живко Иванов

Паметникът на Свободата  се издига на вр. Св. Никола! Върхът е носил това име от незапомнени времена. За няколко поколения той е известен като „връх Шипка“, а за поколенията от 60-те и 70-те години и като „вр. Столетов“.

  Каква е историята за неколкоратното му  преименуване припомня 93-годишният учител от Казанлък Стойко Стойков. Учителят е син на последния свещеник на църквата „Св. Иван Рилски“ в някогашното село Запалня – Потопената църква в яз. Жребчево.

 Името на св. Никола е било сред най-тачените в Розовата долина в средновековието. От най-западната част - от с.Турия и с. Розовец до Шивачево има манастири  чийто патрон е светеца: манастира в Мъглиж, между селата Козарево и Конари е имало манастир с това име  и  върхът над гр. Шипка се казва „Св. Никола“, започва разказа си г-н Стойков.

 Как се стига до първата смяна на името на върха?На 26.10.1951 г. специална комисия в Казанлък взима решение, че по религиозни причини върхът не може да носи това име повече. На 16.11. същата година Народното събрание подкрепя решението на комисията, а на следващия ден е издаден указ за преименуването. На 23-ти ноември 1951 г. е публикувано решението в Държавен вестник. Решението се взима и обнародва за 20 дни и върхът от „Св. Никола“ се преименува на „вр. Столетов“. Името бързо се налага и става популярно“, спомня си учителят.

  През 1964 г. при посещението си в България председателят на КПСС и държавен глава на Съветския съюз Леонид Брежнев на 10-ти септември пътува от Стара Загора за Паметника на Свободата. Тогава първият секретар на БКП в Казанлък Петко Влаев решава да организира „спонтанно“ посрещане на съветския ръководител. По улиците са изкарани учениците и работниците от предприятията и кортежът с официалните лица от българска и съветска страна се отправя към трибуната, останала от деветосептемврийската манифестация предния ден.  Влаев нарежда на учителя Стойко Стойков да превежда и да разказва на високия гост за българо-съветската дружба и връзките на казанлъшките предприятия със съветските. Неусетно в разказа си г-н Стойков  решил да се „изфука“ и споменал, че в името на българо-съветската дружба върхът е именуван като вр. Столетов . Тогава Брежнев попитал : С какво името на един царски генерал, реакционер и крепител на руското самодържавие е по-значимо от името на св. Никола? След този случай върхът започнал по-рядко да се споменава с името „Столетов“. А по повод 100-годишнината от боевете на Шипка,  през 1977 г. върхът бил преименуван  на вр. Шипка.

  „Но така стават два върха с едно и също име – Шипка. Първият – истинският,  от габровска страна и този на който е построен Паметника на Свободата. Ние се борим върхът с монумента да си върне името „Св. Никола“! Защото  Шипка, независимо, че е по-нисък от св. Никола, си остава  първа по себеотрицание, саможертва и родолюбие! Нямаме нужда от лъжа или да се подмазваме някому!“, развълнуван казва Стойко Стойков.

  Той припомня, че в началото, когато се взима решението за издигане на паметника на Свободата, изборът от трите върха Шипка, Орлово гнездо и Св. Никола пада върху вр. Орлово гнездо, но поради технически причини заради скалистия релеф, е предпочетен вр. Св. Никола.

 В подкрепа на историческата истина г-н Стойков припомня, че комитетът за издигане на Паметника на Свободата от 1922 до 1934 г. се нарича „Инициативен комитет за въздигане на паметник на вр. Св. Никола в Шипченската планина.“

  На 26.08.1934 г. когато се открива Паметника, той е осветен  от Старозагорския митрополит Павел, в съслужение с епископ Борис, по-късно Неврокопски митрополит, епископ Софроний, сетне  Търновски  митрополит и един руски архиепископ.

 Тогава при водосвета 100-хилядното множество пада на колене и проехтяват 101 топовни изстрела от истинския вр. Шипка, който поздравява своя събрат  вр. Св. Никола.  Поканата за участие в това тържествено събитие е за участие в освещаването на паметника на вр. Св. Никола., завършва разказа си по спомени и факти Стойко Стойков

 В звуковия файл чуйте разаказа на 93-годишния  учител Стойко Стойков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49