Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителка от Панагюрище подари на старозагорци ушито от нея знаме

4
Снимка: Радио Стара Загора

Учителката Елисавета Георгиева от Панагюрище подари на Стара Загора и старозагорци знаме по повод Националния празник Трети март. 

  Знамето с размери 150 на 90 см е ушито от зелена и червена коприна, извезано със златни сърмени конци и е посветено на героизма и величието на старозагорци, изгорели в пламъците на Руско-турската освободителна война и загиналите за свободата на града и за Освобождението на страната ни през 1877-1878 г.. На лицевата му страна е избродиран  изправен лъв с корона на главата, символ на силата на старозагорци и на българския народ, а в четирите му ъгъла са избродирани златни орнаменти за украса, подсилващи величието на лъва."Върху червения плат, символ на кръвта на загиналите за свободата на майка България е извезан Паметника на Свободата, от двете му страни надписа „Вечна слава“, а над буквите два гълъба, символизиращи свободата, вярата и Бог... вярата, че България ще я има!. Над Паметника грее военния „Кръст за храброст“, орденът с който е наградено Самарското знаме", сподели Елисавета Георгиева.

 Отдолу под вечния символ на България е избродирано четиристишието от безсмъртната ода на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“:

„..и днес йощ Балкана щом буря зафаща

помни тоз ден бурен, шуми и препраща

славата му дивна като някой ек

от урва на урва, и от век на век“

 Иван Вазов

„Следвала съм  традициите на Стара Загора – нейните символи зеления фон и лъва. Вдъхнових се по време на пандемията, когато прочетох 8 книги и една от тях бе романа „Шипка“ на Яна Язова. Прочетох и един материал за събитията в Стара Загора през юли 1877 г.“ Развълнувана от съдбата на старозагорци, Елисавета Георгиева  се захваща  с ушиването на знамето, по технологията на бродиране на предшественичката си Райна Попгеоргиева. Свързала се с историците от  Регионалния исторически музей, които й изпратили материали за събитията около Старозагорското въстание и битката за освобождението на Стара Загора.  Посвещава 8 месеца, 1009 часа за изработването на знамето, за да го дари на старозагорци на днешния национален празник Трети март.

Знамето е ушито и извезано със средства на самата Елисавета Георгиева, подобно на съгражданката й - учителката Райна Попгеоргиева.„Знамето го посветих на избитите мирни старозагорци и на загиналите 800 финландци, 3 600 румънци, 63 000 български опълченци и хилядите руски войни за Освобождението на страната ни. За мен другото име на Шипка е Свобода. Това е най-трудното знаме, което съм везала за 18 години“, призна развълнувана след връчването на знамето на кмета на Стара Загора Елисавето Георгиева.

   В звуковия файл чуйте интервюто с Елисавета Георгиева от Панагюрище, дарила знамето на старозагорци. 

62-годишната Елисавета Георгиева е шила и подарявала знамена и на други градове в страната по повод паметни дати и годишнини. За себе си казва, че е "учителка по призвание, горда българка от Панагюрище." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорка е сред младите лидери, които се борят с климатичните промени

Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..

публикувано на 23.07.25 в 15:23

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46