Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казанлък е сред първите общини у нас по иновативна грижа за здравето на детето

Снимка: Община Казанлък

Община Казанлък внедри в здравните кабинети в детските градини, училищата и детските ясли интегрирана информационна система „Училищно и детско здравеопазване" ("Joystick kids healthcare"). Единствена по рода си в България, системата е разработена от високотехнологичната компания „Смарт Софтуер Системс" с цел да обслужва дейностите в здравните кабинети на детските и учебни заведения. Община Казанлък е втората община в България, след Община Бургас, която въвежда нов вид иновативна грижа за здравето на детето, което я нарежда сред пионерите по модерна детска медицина в България.

Дигитализацията на дейностите в здравните кабинети ще улесни начина на работа на медицинските специалисти, като същевременно ще увеличи достоверността на данните за извършваните от тях дейности. Електронното здравно досие включва информация за детето от раждането му, през яслата до детската градина, а по-късно - и до училището. В момента тази информация се събира на хартиен носител, разпръсната по всяка една институция, което е предпоставка да бъде изгубена. Софтуерът ще събира на едно място и ще обслужва всички документи, свързани с профилактиката и превенцията, имунизации, заболявания и лечения на децата.

Община Казанлък е осигурила ии необходимите условия за работа със специализирания софтуер като закупи ново обзавеждане и оборудване за всички здравни кабинети и организира обучения за медицинските специалисти, които ще работят със системата. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Джевдет Чакъров

Ще преосмислим подкрепата на парламентарното мнозинство,ако не спрат репресиите

Председателят на парламентарната група на ДПС –ДПС Джевдет Чакъров заплаши, че сериозно ще преосмислят участието си в подкрепата на парламентарното мнозинство, ако продължават гоненията и репресиите на техни хора. Това той заяви в Хасково, където се..

публикувано на 04.03.25 в 13:02

Старозагорската опера представя "Спящата красавица" в Международния ден на жената

На 8 март от 19.00ч. на сцената на Старозагорската опера ще грейне  приказното представление на балета  „Спящата красавица” от П.И.Чайковски. В празничния спектакъл, посветен на Международния ден на жената, гостува носителят на първата награда – мъже..

публикувано на 04.03.25 в 11:42

Затвор за мъж, откраднал автомобил и заплашил с убийство полицай

Районен съд – Стара Загора постанови присъда, с която наложи на 38-годишния К. Т. едно общо наказание лишаване от свобода за срок от две години, което да изтърпи при първоначален строг режим. Съдебният състав го призна за виновен в това, че..

публикувано на 04.03.25 в 11:17
Снимката е илюстративна

Гори къща в Крън

Гори къща в град Крън, съобщиха за Радио Стара Загора от пожарната. На място са изпратени два противопожарни екипа.  Сигналът за произшествието е подаден в 10:36 часа.  Няма данни за пострадали . Пламъците са обхванали покривната конструкция на..

публикувано на 04.03.25 в 11:12

ДПС на Доган излезе на протест в Хасково

Над 150 привърженици на ДПС на Ахмед Доган се събраха пред съдебната палата в Хасково на мирен протест обявен за 11 часа. Те се събират в подкрепа на Мюмюн Искендер, кмет на Минерални бани. В момента той е под домашен арест. Сред протестиращите са..

публикувано на 04.03.25 в 11:02
Мариета Петрова

Отдел "Борба с наркотрафика" ще гостува на ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора

Информационна кампания срещу употребата на вейпове и наркотични вещества организират в ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора. По този повод утре от отдел „Борба с наркотрафика“ при ТД Митница - София ще гостуват на гимназията. Това съобщи в студиото на..

публикувано на 04.03.25 в 09:00

В Болярово искат промяна на срока за почистване на ливади

Земеделски производители от крайграничната община Болярово настояват да бъде променен срокът за почистването на ливади и пасища . Рискът от пожари в региона е изключително висок, категорични са и от общинската администрация. Вероятна причина за..

публикувано на 04.03.25 в 07:47

Намалена до 200 метра е видимостта на прохода Шипка

Мъгла затруднява движението през прохода Шипка, видимостта е намалена до 200 метра. Пътните настилки са частично заледени и обработени. Температурата там е минус 6 градуса, информират от Областно пътно управление – Стара Загора. На Прохода на..

публикувано на 04.03.25 в 06:38

Очаква ни слънчев вторник

През следващите дни от новата седмица предстои бързо и чувствително затопляне. Времето ще бъде слънчево. Сутрин на места в низините и котловините синоптиците предвиждат условия за намалена видимост.  Днес ще бъде слънчево. В източните райони ще духа слаб..

публикувано на 04.03.25 в 05:00
снимка: Георги Манев

Катастрофа затвори пътя Стара Загора - Казанлък

Тежка катастрофа със загинал човек е станала на пътя Стара Загора - Казанлък край разклона за Мъглиж .  Сигналът за инцидента е получен в 19:30 часа, съобщават от пресцентъа на полицията.  Пътят в района на местопроизшествието временно е..

публикувано на 03.03.25 в 20:42