"Който спаси един човешки живот,
спасява цяла вселена"
Талмуда
България е сред малкото европейски страни, успяла да спаси своите евреи от депортация и унищожение през Втората световна война.
„Още с налагането на антисемитското законодателство у нас от 1940 г. българското общество се надига в защита на българските евреи. Във всички по-големи градове в страната има еврейски общности, както и в Стара Загора. Тук живеят около 450 семейства на евреи, около 1 450 мъже, жени и деца…
В началото на март 1943 г. българското правителство подготвя депортацията на българските евреи от царство България за лагерите на смъртта. Гражданското общество научава за това намерение на българските власти и още на 6-ти и 7-ми март започват първите протести в защита на българските евреи от Кюстендил, от където са подпредседателят на парламента Димитър Пешев и някои от кюстендилските народни представители, включили се в подписката 43-мата депутати в защита на сънародниците ни от еврейски произход. Активна роля в защита на българската еврейска общност играе и Българската православна църква. Първите групи евреи от големите градове Кюстендил, Пловдив, София са подготвяни с малко ръчен багаж за депортация“, припомня драматичните събития за България и българските евреи, почти 50 000 д., уредничката Райна Антова от Регионалния исторически музей. "Най-активни протестни действия има на 9-ти май, същата година срещу натиска на фашистка Германия да изпратим евреите от пределите на царска България към концентрационните лагери. На следващия ден – 10.03.1943 г. е отменена заповедта за депортация. Но това е временно отлагане“, продължава разказа.
„По-късно с участието на цар Борис Трети и на действията на българското правителство с обосновката, че тези 50 000 евреи са нужни на България за строежа на пътища и ж.п. линии, ги изпращат в трудови лагери в страната, за да ги спасят от изтребление“, припомня историчката.
Така е спряно депортирането на близо 50 000 души с ешелоните на смъртта в Германия. В защита на българските евреи, с 43-та депутати, се обявяват монарха, правителството, Българската православна църква и представители на българската интелигенция, творци и обикновени граждани. Спасяването на българските евреи е акт, който обединява целия народ да се противопостави на антисемитската политика в годините на Втората световна война.
В тази защита на българските евреи се включват и старозагорските депутати – Иван Киров Вазов и адвокатът Иван Минков гласуват „против“ налагането на антисемитското законодателство от началото на 40-те години.
Иван Киров Вазов е доктор по търговско право, ветеран от войните за национално обединение, председател на дружество „Инвалид“ в Стара Загора, обединяващо всички инвалиди от войните и създава дом за военноинвалидите на Старозагорските минерални бани, дарявал цялата си депутатска, а сетне и министерската си заплата в подкрепа на сираците и вдовиците от войните.
Иван Минков отказва да подкрепя антисемитските закони с мотива, че „не желае да има издевателство над когото и да е в неговата избирателна област.“ Двамата народни представители подписват декларацията на другите свои 41 колеги в защита на българските евреи.
Видинският митрополит Неофит, роден в гр. Гълъбово е начело на Светия синод, който се обявява открито срещу депортацията на евреите. Като подкрепя позицията на синода, стазагорският владика Климент заявява, че всички се кланяме на един бог и евреите трябва да бъдат закриляни.
През 2003 г. със заповед на министъра на образованието Даниел Вълчев, на 10-ти март с открит урок пред ученици, той обявява датата 10-ти март като ден на Холокоста у нас и като ден на спасението на българските евреи.
Чуйте интервюто с Райна Антонова, историк в Регионалния исторически музей в звуковия файл.
Радио Стара Загора ще отбележи годишнината от събитията през март 1943 г. с изложба, посветена на 80 години от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343-ма евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот, депортирани в лагерите на смъртта.
Изложбата е организирана в партньорство с Регионалната организация на евреите „Шалом“ – Стара Загора, Държавен архив Стара Загора и СУ “М. Горки“. Откриването е в 18 ч. на 16-ти март, четвъртък, във фоайето на Радио Стара Загора.
Къде свършва страхът и започва Надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България...
Вчера се навършиха 100 години от най-кървавия атентат по българските земи и един от най-зловещите за целия ХХ век в света. На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия взривяват купола на черквата "Св. Неделя" . Загиват..
Във времето на продължаващия "Маратон на четенето", в Четяща Стара Загора", се състоя премиерата на "Жив", последната книга на писателя Емил Тонев. По негов сценарии са заснети игралните филми "Граница", "Сомбреро блус" и "Омбре". Разговаряме в Парк..
„Същността на поста е да изчистим душите си с покаяние и изповед, да изчистим съдържанието на чашата отвътре, не – отвън“, каза отец Петър от храм „Свети Димитър“ в последната седмица преди Великден, т.нар. Страстна седмица. Важно е да..
Най-важното е хората да познават пазара на имоти, ако решат да купуват или да продават имоти. Пазарът е динамичен и необходимо да се разполага с много познания за тенденциите и цифрите, на които да се осланяте, за да не губите пари, при сделка с..
Много хора обичат да получават цветя за подарък. Много хора обичат да поднасят цветя за подарък. Тези два факта определят цветарският бизнес като устойчив, но както всяка търговска дейност, и тази крие множество рискове. Климатични промени,..
На сантиметри от опасни хищници, нощуване под звездите в дебнене на перфектният кадър, уважение към биологичните видове в естествените им хабитати - това са само част от приключенията на Калин Ботев в света на фотографията и неговото отношение..
За малко нашето послание щеше да бъде заглушено, но успяхме и „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“, каза в ефира на радио Стара Загора Марио Мишев, ръководител Проекти в сдружение „Българска история“...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп рестартира глобалната икономическа архитектура. Това мнение изрази Макс Баклаян, основател и изпълнителен директор на Tavex. За предаването "60 минути повече бизнес" той припомни историческото споразумение „Плаза Акорд“ в..
Предложените мерки са безсмислен документ, който няма да доведе до реални промени поради липса на контрол и структурни реформи. Това заяви инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след провелата се среща в Министерски съвет. Той..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net