Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15% от вродените аномалии при децата засягат бъбреците и уринарния тракт

Снимка: Архив

Днес е Световният ден за борба с бъбречните заболявания. Той се отбелязва всяка година във втория четвъртък на месец март. Очаква се до няколко години хроничните бъбречни заболявания да се превърнат в петата причина за смърт в света, като изпреварят диабета. Основните рискови фактори са високото кръвно налягане, диабет, холестерол, първично бъбречно заболяване и др. 

Според статистиката на СЗО в България честотата на хроничните бъбречни заболявания е 12-13%, което е най-високо сред страните от Европейския съюз.

"При децата основна причина за развитие на хронични бъбречни заболявания са вродените аномалии на бъбреците и уринарния тракт. За съжаление, вродените бъбречни аномалии са на трето място след вродените сърдечни и ортопедични аномалии и се откриват при от 3 до 6 на 1000 живородени деца", посочи в интервю за Радио Стара Загора доц. Емилия Костадинова, специалист нефролог от Клиниката по педиатрия на Университетската болница "Проф. д-р Ст. Киркович" в Стара Загора.    

За да се предотврати късната диагностика на вродените бъбречни заболявания и да се започне навременно наблюдение и лечение, от 10 години в България се провежда задължителен ехографски скрининг за всички бебета на 6-месечна възраст.    

"Много от родителите избягват да дават вода, стремейки се да кърмят децата, но за територията на България, която е в умерения климат, даването на вода е задължително, защото  това може да бъде предпоставка за нефролитиаза / образуване на бъбречни камъни/ още в детска възраст, каквито случаи вече имаме", каза още доц. Костадинова.                  

Защо профилактичните прегледи в най-ранна детска възраст са изключително важни, какви са признаците за бъбречно заболяване и какви са препоръките на лекарите нефролози, чуйте от доц. Емилия Костадинова в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05