Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден срещу цензурата в интернет

Снимка: Pixabay

12-ти март е Световният ден срещу цензурата в интернет. Той се отбелязва от 2008 г., по предложение на неправителствените организации "Репортери без граници" и "Амнести интърнешънъл". Целта е да се обърне внимание на нарушаването на свободата в мрежата.

„ В България не може да става дума за цензура от страна на държавата, под каквато и да е форма. Цензурата е по-скоро на ниво компании, които управляват сайтовете. Те упражняват цензура върху своите редактори чрез политиката на компанията “,  обясни Александър Ненов – интернет предприемач и писател.

Статистиката сочи, че има 51% ръст на обработените случаи в Центъра за безопасен интернет през последната година. Онлайн тормоза и хейта в социалните мрежи са  съществен риск, с който се сблъскват и деца, и възрастни. Александър Ненов коментира профилът на потребителите, които извършват подобен вид тормоз:

„ Хората с ниска култура, образование и емоционална интелигентност използват интернет анонимно, за да тормозят другите, без да мислят за последиците. В този случай интернет става опасен инструмент – той може да ни дава свобода да се изразяваме, но може да се използва и по негативен начин. „

А дали фалшивите новини, различните видове измами в интернет, кибер тормоза са само подготовка за това, което очаква човечеството в дигитален план?

„Това, за което хората са изключително неподготвени е изкуствения интелект, който набира такава скорост, че в следващите 2-3 години ще може да манипулира мнението на хората чрез видео, чрез изображение, чрез текстове, които са абсолютна неистина, но изглеждат абсолютно автентични. Например в момента се създават видеоклипове с участието на много известни хора, които никога не са участвали в клиповете. Изкуственият интелект симулира техния образ и глас,  и прави неща, които тези хора не биха направили. И все пак, в цялата човешка история ние сме поколението, което е в позиция да има цялото знание на света буквално събрано в джоба.  Ние наистина имаме невероятен ресурс и възможност, въпросът  е всеки един от нас да го осъзнава, и вместо с езика на омразата, да го използва позитивно “ – уточни Ненов.

Какво още каза Александър Ненов за слушателите на Радио Стара Загора по темата с безопасността в интернет – чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05