Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот на село

Има ли интерес към най-малкото и към най-голямото село в община Стара Загора?

Снимка: Венета Николова

Според статистиката, близо милион са хората, които имат адресна регистрация на село. Оказва се, че интересът на младите към малките населени места бележи ръст през последните години.

И селата в община Стара Загора не правят изключение от тези данни, защото дали заради пандемията или заради желанието ни за връщане към корените, много семейства избраха природата и чистия въздух, спокойствието и тишината пред градската лудница.

Към най-малкото село от община Стара Загора Руманя има сериозен интерес за закупуване на къщи и имоти. Оказва се обаче, че въпреки търсенето, няма предлагане, споделя кметът Богдана Стоянова.

Местните жители са малко над 70, радват се на чистия и лековит въздух и на Коледния подарък-бебе, което проплакало около 25 декември миналата година. „Приемаме го като прецедент и подарък, защото от години това не се е случвало в селото ни“, добавя кметът.

Дерета, които от години са без корита и създават опасност от наводнения, е един от сериозните проблеми за жителите на най-малкото село в община Стара Загора.

Инфраструктурата и липсата на канализация пък са двата големи проблема, пред които са изправени жителите на най-голямото село в общината-Хрищени.

Селото, традиционно се радва на засилен интерес и през последните години имоти и къщи закупуват много млади семейства. С тях селото още повече оживява, разказва кметът Радка Желева.

„Интересът към Хрищени обаче никога не е губен през годините. Всичко, което се предложи на пазара, се закупува веднага. Имаме бърза комуникация със Стара Загора, благоустроени сме и се радваме на интереса към селото ни, защото то е много удобно и привлекателно място за живеене“.

Още за проблемите и предимствата за живот в най-малкото и в най-голямото село в община Стара Загора, чуйте в звуковия файл.



Село Руманя е разположено в полите на Средна гора. Подходът към гората е плавен и много подходящ за туризъм, с почти равна площ и наполовина залесен терен с иглолистни дървета, благодарение на които селото е с чист въздух.

Руманя преди Освобождението от турско робство е било с предимно турско население и се е казвало „Османлии". След изселването на турците тук идват заселници от близкото село Братя Кунчеви и по един род от селата Дълбоки, Стоил войвода, Караново и Паничерево. Селото го прекръщават на „Смавлии", а после и на днешното „Руманя", което име в по-свободно тълкуване на български означава идване „На печалба". Хората от околните села идвали тук заради евтините земи – един декар земя се продавал за една коза.

През селото минава малка река, наречена „Боаза". На север от селото покрай реката пътят води до разположена на около километър голяма поляна с вековни дървета, наречена „Текята". Според преданието Свети Илия е стъпил тук с единия си крак, а с другия на Светиилийските възвишения, разположени югоизточно от Нова Загора. В миналото тук са се правели големи курбани за хората от съседните села в чест на свети Илия.

Село Хрищени е разположено на 6 км североизточно от град Стара Загора. Има няколко версии за името на селото. Едно от преданията гласи, че името на селото е свързано със славянския бог Хърс, наричан още „Дажбог". 3а това има известно основание, защото в селото действително има много слънце, разположено е на припек по южните склонове на Средна гора. Поради топлия климат виреят и субтропични растения: смокини, райски ябълки, хинап, нарове и други. Според друга легенда селото носи името на легендарния Хрищян войвода, който се борил против турските завоеватели и загинал на връх Медвен, близо до Хрищени. Има сведения, че заселването на Хрищени е станало още от римско време, в началото на четвърти век от новата ера и следователно селото има повече от 1600-годишно непрекъснато съществуване.

Според едно от преданията селото е основано от християни, възприели християнството през римското владичество. Позовавайки се на това предание може да се твърди, че населението още тогава е българско. Езикът, с който си служат хората тук е официалния български, без диалектни изрази.

След освободителната руско-турска война остава само българското население. Двете къщи роми привлекли и други и към настоящия период са над 100 домакинства. Хрищенци вземат участие и е трите войни, сражават се с неописуема смелост и решителност, загиват общо 77 човека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ГКПП „Капитан Андреево“

Трафикът на камиони към граничния пункт "Капитан Андреево" е нормализиран

Трафикът на камиони по автомагистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата,..

публикувано на 22.11.24 в 13:21

Слаб тренд нагоре бележат на цените на основните храни

Продължава трайно устойчивият тренд към покачване на цените – една тенденция, която продължава от средата на септември.  Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов...

публикувано на 22.11.24 в 09:14

Фотоси по повод 50 години висше образование в Стара Загора бяха изложени в парк "Пети октомври"

Изложбата  "50 години висше образование в Стара Загора" беше открита днес следобед на централната изложбена алея пред парк "Пети октомври". Тя е подредена от Тракийския университет върху паната на централната алея в парка и е своеобразна..

публикувано на 21.11.24 в 17:54

Митрополит Киприан възглави света литургия в Деня на християнското семейство

Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави Архиерейската света литургия по повод Въведение Богородично в Стара Загора. По решение на Светия синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на..

публикувано на 21.11.24 в 17:20
Георги Гьоков

Георги Гьоков: Интерес към електронните ваучери за обучение има, кандидатстването е изцяло дигитално

От края на месец май Агенцията по заетостта започна да приема заявления за обучение с електронни ваучери. Общия бюджет на проекта е в размер на 50 милиона лева. Директорът на Дирекция „Бюро по труда“ Стара Загора Георги Гьоков съобщи, че..

публикувано на 21.11.24 в 16:57
Радостин Танев

Увеличение на такса "Битови отпадъци" за 2025 година ще се обсъжда на предстоящата общинска сесия в Стара Загора

Общинска администрация е готова с предложение за вдигане на такса „Битови отпадъци“ за граждани и фирми за 2025 година. Това потвърди заместник-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев и допълни, че то ще се гледа на предстоящата сесия...

публикувано на 21.11.24 в 16:44
Снимката е илюстративна

Ямболска област е готова за зимата

Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание  на областния щаб за защита при бедствия.  Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на..

публикувано на 21.11.24 в 15:40

Старозагорци предадоха над 400 кг опасни отпадъци

476 килограма опасни битови отпадъци бяха предадени от старозагорци само за два дни в рамките на поредната есенна екокампания. Акцията бе организирана в средата на ноември в мобилни пунктове. За седма поредна година гражданите са проявили висока..

публикувано на 21.11.24 в 15:17

Община Стара Загора е в готовност за зимния сезон

Фирмите, ангажирани със зимното поддържане и снегопочистването в община Стара Загора, са готови за посрещане на сезона. Това е заключението от проверката, извършена от общинска комисия, оглавявана от заместник-кмета с ресор „Транспорт, екология,..

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Млад мъж самокатастрофира и загина на АМ "Тракия"

Около 10:00 ч. днес е получен сигнал за пътнотранспортно произшествие  на АМ „Тракия“, км 222, посока София. По първоначална информация е самокатастрофирал т.а. „Форд“, управляван от 22-годишен мъж, който е починал на място. Работата по случая продължава..

публикувано на 21.11.24 в 15:11