Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снежана Маринова и проф.д-р Светла Димитрова представят новата си книга

"Мозайка от миналото на Стара Загора" обединява интересни факти от историята на града

Днес от 18:00 ч. в залата на Регионална библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора ще бъде представена новата книга "Мозайка от миналото на Стара Загора" с автори проф. д-р Светла Димитрова и Снежана Маринова. За книгата и авторите ще говорят авторът на предговора доц. д-р Георги Вълчев от Софийския университет и научният редактор на изданието проф. д-р София Василева от УНИБИТ.

Книгата представя интересни факти, обекти, събития и случки, свързани с личности, като това, което ги обединява е Стара Загора и че са оставили траен спомен в историята на града.

Разделите от съдържанието на "Мозайка от миналото на Стара Загора" са: "Ценности", "Събития", "Оттук Оттам", "Личности", "История между кориците", "Забележителности“.

Чуйте повече в прикачения звуков файл от интервю за Радио Стара Загора със съавтора Снежана Маринова:

Снежана Маринова е родена на 12 май 1956 г. в Стара Загора в семейство на тракийски бежанци. Учи в Шесто основно училище „Атанас Генчев“. Завършва успешно Търговската гимназия. Висше образование получава в Ленинград (Санкт Петербург) – специалност „Организация и управление на културно-масовата работа“. След завръщането си от СССР работи за кратко в Окръжния профсъюзен дом на културата, в Окръжен съвет за култура и от 1988 г. – в Окръжната библиотека . От 2001 до 2013 г. е директор на Регионална библиотека „Захарий Княжески“. За това време я превърна и в най-големия културен център. Автор е на десетки статии в централния и местния печат. 

Съавтор е на книгата „На този ден…130 години от живота на Стара Загора“ (2009) заедно с проф. д-р Светла Димитрова. Съставител е на Албума „Стара Загора и старозагорци в пощенски картички и снимки от ХІХ до средата на ХХ век“ от колекцията на Неделчо Митев.

Краеведът, изследовател и дългогодишен директор на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ Снежана Маринова получи признание за дейността си от Община Стара Загора на специална церемония вчера. Плакетът с „Почетен знак на Стара Загора“ бе връчен от кмета Живко Тодоров. В знак на признателност зам.кметът Милена Желева подари на Снежана Маринова уникални стари картички на Стара Загора, с които тя ще попълни колекцията си от над 500 броя

Eто и какво публикува в личната си фейсбук страница след церемонията кметът на Стара Загора Живко Тодоров: "С удоволствие връчих почетен знак на дългогодишния директор на Регионална библиотека “Захарий Княжески” и общественик, г-жа Снежана Маринова! Освен всичко, тя е и колекционер на снимки от града ни през годините назад. Очаквайте скоро изложба и албум, за да могат повече хора да се докоснат до събраната с много труд история! Да си пожелаем да има повече такива хора!"






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорка е сред младите лидери, които се борят с климатичните промени

Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..

публикувано на 23.07.25 в 15:23

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46