У нас проблемът е да си опазим старите гори, които имат значене за задържането на почвите и водите и опазване на биологичното разнообразие. „В близко бъдеще до 10-15 години водата у нас ще стане по-скъпа от дървесината“ Това заяви в Световния ден на гората Костадин Вълчев, експерт от WWF. „Горите в България не са така драстично намалели през последните 30 години, каквато е тенденцията в Амазония. И това е видно от горските стопански планове, които включват и инвертаризация на горите у нас. Те показват увеличение на горските площи почти всяка година, защото горите превземата изоставените пасища и обработваеми площи. Но и у нас климатичните промени оказват сериозно влияние върху състоянието и живота на горите“, посочи Вълчев.
По-топлия и сух климат е причина за заболяването на дърветата, защото насекомите, вредители по живия организъм на дърветата имат повече от един цикъл на размножаване в по-горещите и дълги лета. „Белият бор например, който вирее над 900-1000 м. го свалихме на 200-300 м през втората половина на 20-ти в. И в началото беше устойчив, но заради засушаването започна да съхне покрай пътищата и населените места. Сред вредителите са и някои гъби и много насекоми. От тях дървото се предпазва като произвежда смола, а количество й намалява при това повишаване на температурата и намаляването на влагата.“, обясняват процесите в гората експертите.
Гората е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани и си взаимодействат. Тя не е само съвкупност от дървета, а е елемент от една екосистема, която е била създадена и оцеляла в продължение на хилядолетия и е устойчива благодарение на всяка една част в екосистемата. Изчезването или влошаването на състоянието на всеки организъм от биоразнообразието в тази екосистема, води до влошаването на равновесието в нея и до негативни последици за другите организми.
Гората е много по-устойчива от единичните дървета и улавя въглерода от въздуха. Дърветата си взаимодействат, а за тяхното добро съществуване и комуникиране спомагат гъбите мухоморки, благодарение на които по-големите растения изпращат минерали, вода и въглехидрати на по-малките растения, защото гъбите се свързват с корените им. Колкото е важна връзката между гъбите и дърветата, толкова важни са и връзките между гъбите и насекомите, между насекомите и птиците, между птиците и хищниците, които не позволяват насекомите вредители да се размножат в застрашаващи каламитети.
Европейската общност си е поставила за цел засаждането на 3 мрлд. дървета до 2030 г., но трябва да се стремим към устойчиви на климатичните промени след 30 до 50 години видове. Експертът даде пример с косматия дъб у нас, който благодарение на устойчивостта си на по-горещия и сух климат ще превзема терени с по-голяма надморска височина.
Чуйте интервюто с Костадин Вълчев от WWF в звуковия файл.
Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..
Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..
С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара. Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес" Соломон..
В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..
Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..
Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..
По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..
Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..
"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net