Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите

Кой е човекът, продължил делото на арх. Лубор Байер

През 2023-та година отбелязваме 145 години от създаването на Плана за възстановяване на Стара Загора от чешкия архитект Лубор Байер. Този план се приема за началото на модерното градоустройство у нас. 

А знаете ли че, че един от хората, силно свързан с модерния облик на Стара Загора и с продължаването на започнатото от чешкия архитект, е старозагорец? Неговото име е Никола Каишев, а това е човекът, взел активно участие във възстановяването  на града след опожаряването му по време на  Освободителната война.  

"Лубор Байер прави плана, спомага за изграждането на две гимназии и напуска Стара Загора. А инженер Каишев е този, който всъщност продължава делото му", разказва Райна Антонова старши уредник отдел Нова история в Регионалния исторически музей. 

Никола Каишев е роден на 15 февруари, 1863 година. Освен Класическата  гимназия в София, той  завършва една от престижните инженерни школи в Европа – инженерната школа  по пътно строителство към Държавния университет в Санкт Петербург. В навечерието на Сръбско-българската война  Каишев се завръща в Родината и се включва в нея. Отличен е с орден за храброст. 

"През 1866-та година постъпва на служба в Техническия участък на Окръжната архитектурна служба в Стара Загора. Под негов надзор се изграждат по-голяма част от обществените и частни сгради в града след Освобождението", разказва Райна Антонова. 

Инженер Каишев  е  човекът, прозрял жизненоважното значение на добрите, сигурни и удобни пътни артерии, свързващи града с околността. Като специалист по пътно строителство проектира общински пътища, свързващи града с околни населени места, мостове, водоскоци.  

В Регионалния исторически музей в Стара Загора пазят част от архива на инженера, допринесъл толкова много за  съвременния облик на  Стара Загора.  Днес скромен паметен знак в парк "Тракия" напомня за инж. Никола Каишев. А избора на мястото за поставянето му не е случаен - запазените документи  свързват Никола Каишев с  Тракийското дружество. На което той става председател през 1896-та година и остава почетен председател до края на живота си.  Никола Каишев е  и сред най-активните съратници и помагачи за Илинденско - Преображенското въстание. 

Той доживява до дълбока старост.  Заради заслугите си към Стара Загора през 2000 година посмъртно удостоен със званието почетен гражданин. А в сърцата на хилядите  тракийци той остава завинаги. С помощта, която им е оказал. За да намерят те у нас сигурност и подслон, за да  стане Стара Загора вторият им дом, а България – втората им родина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55
снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16