Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една майка разказва за

Решенията на ТЕЛК и ходенето по мъките

За пореден случай на проблеми с медицинската експертиза и издаването на ТЕЛК решение ни сигнализира наша слушателка. 

Надежда Пачалова е майка на малкия Стефан, който след 2 месеца ще навърши 6 години. Още по време на бременността е установено, че детето има проблем с  бъбреците – десният не се развива и не функционира, а левият е с вродена хидронефроза.  Хидронефрозата е състояние, при което образуваната в бъбрека урина не може да се отдели от него и се задържа в бъбречното легенче. Ако не се лекува, може да увреди бъбрека и да доведе до бъбречна недостатъчност.  

На 4-месечна възраст Стефко претърпява първата си операция, след което му е издадено двугодишно телково решение със 70% степен на увреждане. След изтичане периода на валидност детето се явява повторно на комисия, която отрежда 0%, разказва майката. Надежда обжалва решението пред НЕЛК. От там издават ново решение с валидност до декември 2022 година за 50% увреждане. 

Към края на миналата година състоянието на детето се влошава. Налага се спешна операция за поставяне на нефростома - тръбичка, която да извежда отделяната урина през корема, за да се облекчи работата на бъбрека.    

Междувременно детето трябва да се яви отново на експертна лекарска комисия за освидетелстване. Новото телково решение е с дата 28 март 2023г. и определя 60% степен на увреждане.

Под телковото решение стоят подписите на трима лекари от Първи състав на комисията. Справка в регистъра на БЛС показва, че двама от тях са специалисти по акушерство и гинекология, а третият по УНГ и нито един от тях не е нефролог или уролог. Решението е съгласувано с консултант педиатър, но Надежда оспорва процента на увреждане и това, че в комисията няма лекар със съответната специалност. 

Как една майка е готова да се бори докрай, за да осигури достоен живот за своето и за всички деца в подобно състояние, чуйте от репортажа в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

Организация се бори с насилието над онкоболни

Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата.  Дискриминацията може и да бъде..

публикувано на 09.04.25 в 14:00