Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една майка разказва за

Решенията на ТЕЛК и ходенето по мъките

За пореден случай на проблеми с медицинската експертиза и издаването на ТЕЛК решение ни сигнализира наша слушателка. 

Надежда Пачалова е майка на малкия Стефан, който след 2 месеца ще навърши 6 години. Още по време на бременността е установено, че детето има проблем с  бъбреците – десният не се развива и не функционира, а левият е с вродена хидронефроза.  Хидронефрозата е състояние, при което образуваната в бъбрека урина не може да се отдели от него и се задържа в бъбречното легенче. Ако не се лекува, може да увреди бъбрека и да доведе до бъбречна недостатъчност.  

На 4-месечна възраст Стефко претърпява първата си операция, след което му е издадено двугодишно телково решение със 70% степен на увреждане. След изтичане периода на валидност детето се явява повторно на комисия, която отрежда 0%, разказва майката. Надежда обжалва решението пред НЕЛК. От там издават ново решение с валидност до декември 2022 година за 50% увреждане. 

Към края на миналата година състоянието на детето се влошава. Налага се спешна операция за поставяне на нефростома - тръбичка, която да извежда отделяната урина през корема, за да се облекчи работата на бъбрека.    

Междувременно детето трябва да се яви отново на експертна лекарска комисия за освидетелстване. Новото телково решение е с дата 28 март 2023г. и определя 60% степен на увреждане.

Под телковото решение стоят подписите на трима лекари от Първи състав на комисията. Справка в регистъра на БЛС показва, че двама от тях са специалисти по акушерство и гинекология, а третият по УНГ и нито един от тях не е нефролог или уролог. Решението е съгласувано с консултант педиатър, но Надежда оспорва процента на увреждане и това, че в комисията няма лекар със съответната специалност. 

Как една майка е готова да се бори докрай, за да осигури достоен живот за своето и за всички деца в подобно състояние, чуйте от репортажа в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10