Малка паметна плоча в село Змейово напомня, че тъкмо китното селце е родното място на най-малкият доброволец в състава на Българската армия. Но, според някои изследователи - и в света.
Кой е той? И каква е неговата история - разказваме в истории под Липите.
Годината е 1905. Тогава в семейството на Александър Костов от село Змейово се ражда син. Кръщават го Никола. Когато избухва Първата световна война, Никола е само на десет години. Баща му е мобилизиран и заедно с 56-те резервистки полк мъжете поемат поемат към македонския фронт. Но се оказва, че с тях във влака успява да се качи още един десетгодишен пътник – синът на Александър Никола. Момчето успява да се скрие толкова добре, че го откриват, едва когато влакът вече е стигнал фронта.
На първа линия на военните събития, на малкия Никола са повечери санитарни отговорности, но и не само – защото бил много подвижен и бързо подвижен, на Никола поверили и отговорната мисия да разнася муниции до окопите на войниците.
Цели две години прекарва на фронтовата линия малкият доброволец. А вестта за момчето, което не се бои от свистенето на куршумите, стига и до Цар Фердинанд. Със специална царска заповед Никола е върнат обратно в родния край. За да започне да учи в казанлъшкото педагогическо училище на държавни разноски.
Никола Костов завършва педагогическото училище. Завръща се в родното Змейово и преподава в местното училище. Доживява до дълбока старост, уважаван от местните хора. А снимка на дете с униформа, която се пази в Регионалния исторически муцей в Стара Загора и до днес разказва историята на малкия доброволец. В родното му Змейово по предложение на кмета Стоян Трифонов вече има улица на името на Никола Костов
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net