Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Машина за разделно събиране на пластмаса и кенчета носи награди на гълъбовски ученици

Над 300 килограма пластмасови опаковки и кенчета, изхвърлени прилежно в машина за рециклиране на тези видове отпадъци, донесе на Андони Дончев, четвъртокласник от СУ "Васил Левски" в Гълъбово чисто нов дрон. Още 19 деца получиха награди за активното използване на вендинг автомата. На специално тържество, таблет, слушалки, футболни и баскетболни топки, осигурени от фирмата -бенефициент и от община Гълъбово, зарадваха учениците. 


И защото отличници са всички, училищното ръководство на СУ"Васил  Левски" ще зарадва всичките 380-т  свои възпитаници с безплатна еднодневна екскурзия, съобщи в аванс директорът Нели Кючукова. 

Два месеца след монтирането на вендинг автомата за разделно изхвърляне на пластмасови опаковки и алуминиеви кенчета в гълъбовското средно училище "Васил Левски" ,машината продължава да се радва на нестихващ интерес. И рано сутрин или пък в междучасията пред нея се случва да има опашка от чакащи да изхвърлят събраното.  


"Лесно е" -  казва Мирослав Абаджиев от четвърти А клас, който също е сред наградените. С над 200 килограма събран отпадък, Мирослав се класира на второ място. Момчето признава, че за резултата заслуга има и негов приятел. А таблетът награда, който получи Миро, възнамерява да използва за игри Разбира се, заедно с неговия приятел. 

"Машината безспорно е много полезна, защото възпитава отношение към околната среда", казва  директорът на Средно училище Васил Левски в  Гълъбово Нели Кючукова.


"И ако преди из училищния двор се е случвало да се мярнат захвърлени бутилки от вода или празни кенчета от безалкохолно", сега такова нещо няма, допълва не без гордост Кючукова. 

"Самата машина е снабдена със софтуер", обяснява Екатерина Екстаткова експерт стопански анализ към фирмата бенефициент. При запълване на 70-80 процента от капацитета й, се получава съобщение и така фирмата - бенефициент може да планира кога да дойде, за да извози събрания отпадък. Но и не само – софтуерът позволява към него да бъдат "прикачени" повече от един такива вендинг автомати.


Само две, на този етап, са  веднинг автоматите за събиране на пластмаса и на алуминиеви кенчета, поставени в български училища по проекта на Оперативна програма "Околна среда". Едното от школата е в Банкя. Второто е  Средно училище Васил Левски в Гълъбово.  Поставянето на машината тук се дължи на избора на общинското ръководство. То е избрало училището за участник в иновативния начин за събиране на отпадъци.  

Амбицията на спечелилата проекта фирма е да разшири обхвата. И да  постави подобни машини в още училища в България. А как се случва всичко и защо всяко от децата в СУ "Васил Левски" в Гълъбово разполага със специална карта, с която използва вендинг автомата - чуйте в репортажа на Дарина Колева.  

.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Горят сухи треви на територията на Мини Марица изток

Пожар на територията на Мини Марица Изток -горят сухи треви и храсти по насипищата на Дружеството, съобщиха от РСПБЗН - Стара Загора.  На място са 6 противопожарни автомобила с 18 огнеборци. Заради спецификата на терена - става въпрос за изкуствени..

публикувано на 13.08.25 в 21:38
Съдебна палата, Стара Загора

Задържаха заподозрян в имотни измами

Арестуваният е 36-годишния Наньо Турлаков. Става дума за случая, при който 79-годишна жена, заяви, че е била принудена да му прехвърли имотите си. За това разказа правосъдният министър Георги Георгиев през юли. Тя губи имотите си след като в края на..

публикувано на 13.08.25 в 17:42

Трето населено място в област Стара Загора минава на воден режим

Режим на водоснабдяване  въвеждат  от днес за гурковското село Конаре от " Водоснабдяване и канализация"ЕООД , става ясно от електронната страница на Дружеството. Според публикацията всеки ден от днес водата в населеното място ще бъде..

публикувано на 13.08.25 в 17:02

Бели щъркели, лекувани в Центъра за диви животни в Стара Загора, отлитат на свобода

В 17.00 часа пускат на свобода бели щъркели край землището на село Знаменосец. Птиците, лекувани в Спасителния център за диви животни край Стара Загора, бяха прегледани за последно този следобед преди да бъдат освободени. От началото на годината..

публикувано на 13.08.25 в 17:02

"Задържане под стража" за обвинен в умишлен палеж постанови Темида

Районна прокуратура -Стара Загора поиска и получи най-тежката мярка за неотклонение - задържане под стража спрямо 29-годишевн мъж, обвинен в умишлен палеж.   Случаят е от 29 юли, тази година, когато  час след полунощ между селата  Мъдрец и Главан в..

публикувано на 13.08.25 в 15:09

Всички ремонти в центъра на Стара Загора ще приключат до средата на 2026-та

До средата на следващата година всички ремонтни дейности в центъра на Стара Загора ще са приключили. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора заместник-кметът по строителство арх. Мартин Паскалев. Започна обновяването на парк "Пети октомври"..

публикувано на 13.08.25 в 14:51

Гледат мярката на обвинения в умишлен палеж между селата Мъдрец и Главан

Състав на Районен съд- Гълъбово гледа в този час искането за мярка на неотклонение срещу 29 - годишен мъж от село Главан.  Той е обвинен в умишлен палеж, причинил големия пожар между селата Мъдрец и Гълъбово от края на 29 юли тази година, каза..

публикувано на 13.08.25 в 13:41

„С книга на плажа“ започва днес в Експо център „Флора“ в Бургас

Изложението „С книга на плажа“ започва днес в Експозиционен център „Флора“ в Бургас. Събитието продължава до 17-ти август и програмата включва четения, интерактивни работилници, дискусии, които ще се провеждат на откритата сцена пред Експо..

публикувано на 13.08.25 в 11:02

Областен информационен център – Стара Загора представя проекти пред местни организации

Екипът на Областен Информационен Център – Стара Загора днес представя в Павел баня процедура, по която могат да кандидатстват читалища, библиотеки и профсъюзи от населени места с над 200 жители.   Информационната среща се  провежда в залата на читалище..

публикувано на 13.08.25 в 10:16

Започна ремонтът на пътния участък Ямбол-Кукорево-Окоп

Започна ремонтът на един от най-натоварените пътища в Ямболска област – шесткилометровия участък Ямбол-Кукорево-Окоп. Средствата за ремонта са осигурени от държавния бюджет по договора за текущ ремонт и поддръжка на републиканските пътища в..

публикувано на 13.08.25 в 09:30