Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Най-топлите директорски обувки

Това е история за един училищен директор, негов ученик и най-топлите зимни обувки. Директорът е Атанас Кожухаров, познат на старозагорци като общественик, директор на Педагогическата гимназия в Стара Загора, основател на Археологическото дружество и радетел за създаване на първите музеи в България. 

През 1892 – 1898-ма  година Атанас Кожухаров  пребивава в Казанлък. Там той е директор на мъжката педагогическа гимназия, разказва Райна Антонова, старши уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей. Спомени на негови възпитаници от онова време го описват като принципен, "твърд и остър като кремък, а от очите и устата му всякаш святкат искри, пъргав и енергичен като сърна с феноменална памет".  

От времето, в което Атанас Кожухаров е директор на мъжката Педагогическа гимназия в Казанлък е запазен и прекрасен спомен на един от неговите ученици Матей Георгиев. Ученикът разказва, че техният директор обичал да се отбива в часовете им по "рисуванье", да гледа как младежите рисуват,  а често дори им носел и подострени пера.  

Един зимен ден  Кожухаров повикал в директорската стая Матей Георгиев тъкмо след такъв час по рисуване. Ученикът силно се притеснил, но отишъл. Докато вървели към дома на Атанас Кожухаров, директорът разказал на Матей, че знае за молбата, отправена към училищния  съвет за финансова помощ,  но в случая нямало как да помогнат на ученика. По пътя  Кожухаров видял, че обувките на младежа са скъсани и  когато  пристигнали, Кожухаров помолил ученика да изчака пред дома му.  

След пет-шест минути, слугинята изнесла на Матей много хубави, почти нови зимни обувки. Младежът ги обул и усетил, че са още топли. Това били обувките на директора на Педагогическото мъжко училище, които той свалил от краката си, за да даде на ученика. 

С обувките на своя директор  Матей Георгиев завършва мъжката педагогическа гимназия и става учител. Спомените му са запазени в юбилеен сборник, издаден по повод 50-годишнината на казанлъшкото държавно педагогическо образцово училище Свети Свети Кирил и Методий в Казанлък. По-голямата част от мъжете учители в региона през 20 век са завършили тъкмо на това школо,  разказва Райна Антонова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54