Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Най-топлите директорски обувки

Това е история за един училищен директор, негов ученик и най-топлите зимни обувки. Директорът е Атанас Кожухаров, познат на старозагорци като общественик, директор на Педагогическата гимназия в Стара Загора, основател на Археологическото дружество и радетел за създаване на първите музеи в България. 

През 1892 – 1898-ма  година Атанас Кожухаров  пребивава в Казанлък. Там той е директор на мъжката педагогическа гимназия, разказва Райна Антонова, старши уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей. Спомени на негови възпитаници от онова време го описват като принципен, "твърд и остър като кремък, а от очите и устата му всякаш святкат искри, пъргав и енергичен като сърна с феноменална памет".  

От времето, в което Атанас Кожухаров е директор на мъжката Педагогическа гимназия в Казанлък е запазен и прекрасен спомен на един от неговите ученици Матей Георгиев. Ученикът разказва, че техният директор обичал да се отбива в часовете им по "рисуванье", да гледа как младежите рисуват,  а често дори им носел и подострени пера.  

Един зимен ден  Кожухаров повикал в директорската стая Матей Георгиев тъкмо след такъв час по рисуване. Ученикът силно се притеснил, но отишъл. Докато вървели към дома на Атанас Кожухаров, директорът разказал на Матей, че знае за молбата, отправена към училищния  съвет за финансова помощ,  но в случая нямало как да помогнат на ученика. По пътя  Кожухаров видял, че обувките на младежа са скъсани и  когато  пристигнали, Кожухаров помолил ученика да изчака пред дома му.  

След пет-шест минути, слугинята изнесла на Матей много хубави, почти нови зимни обувки. Младежът ги обул и усетил, че са още топли. Това били обувките на директора на Педагогическото мъжко училище, които той свалил от краката си, за да даде на ученика. 

С обувките на своя директор  Матей Георгиев завършва мъжката педагогическа гимназия и става учител. Спомените му са запазени в юбилеен сборник, издаден по повод 50-годишнината на казанлъшкото държавно педагогическо образцово училище Свети Свети Кирил и Методий в Казанлък. По-голямата част от мъжете учители в региона през 20 век са завършили тъкмо на това школо,  разказва Райна Антонова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11