Тя се казва Зорница Иванова и е иконописец. За първи път хваща молива когато е на шест години, като част от старозагорската школа „Зографче“, тогава ръководена от Пеньо Радев. Разказва, че по онова време изобщо не мислела, че ще се занимава с живопис.
В 7 клас се записала в Художествената гимназия в Трявна. По нейно време там все още нямало паралелка за зографи. Затова се включила в допълнителна школа по иконопис, защото й било интересно. Техниката, технологията. А и както самата Зорница казва, имала отношение към иконата.
Но тогава все още си мислела, че иска да стане скулптор. Приели я да учи висше „иконопис“. И от този момент нататък разбрала, че в зографисването намира себе си. Дотолкова, че днес не може да си представи живота си без тази работа.
За възрастта, на която е, има зад гърба си и параклиси, и храмове, които е рисувала. Казва, че си е на мястото – от първия път, когато се качила на скелето преди петнадесетина години - на 6 метра височина над земята, до ден днешен. Няма безпокойство или страх от високото, е, разбира се, трябва да се внимава.
„ Иконописта не е за всеки – трябва да усещаш пространството, абе, трябва да ти „уйдисва“ тази работа“, казва Зорница Иванова. Не може да каже дали е благ човек – това е оценка на другите. За нея не характерът е определящ, за да може човек да си върши добре работата. И тя като всеки човек се случва да бъде гневна, но тогава не рисува – занимава се с техническа работа. Защото и тя е полезна, а пък е без нея не може да се случи и самото зографисване.
Започне ли да изписва ликовете на светците и зографиите по стените, Зорница казва, че може да почувства колко свободни са птиците.
Определено има късмет в живота – защото освен че работи на светли и чисти места, има шанса да работи и със светлината в хората. И най-вече – децата – тя ръководи Школата по иконопис към Неделното училище в храма "Света Троица". Над 20 са сега нейните ученици, а това, което е най-ценно за учителката им по иконопис е, че са се научили на търпение.
Признава, че много обича и заниманията с деца, и рисуването на икони и изписването на храмовете - те и дават смисъл и мисъл.
Казва още и че Доброто е около нас, стига човек да има очи, за да го види. А за Великден си пожелава мир, търпение и Добро не само в по празниците, ами всеки ден, не само за себе си, но и за целия свят.
Защото дали от времето или по друга причина, но й се струва, че тези ценности са поизбледнели и на изчезване. А всъщност, те са основата на Живота. На този, към който се стремим всички – с пълнота и в щастие….
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена. До момента..
В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава галерията..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net