Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Иванова, иконописец: Зографията учи на търпение

Тя се казва Зорница Иванова и е иконописец.  За първи път хваща молива когато е на шест години, като част от  старозагорската школа „Зографче“,  тогава ръководена от  Пеньо Радев.  Разказва, че по онова време изобщо не мислела, че ще се занимава с живопис.  

В 7 клас се записала в Художествената гимназия в Трявна. По нейно време там все още нямало паралелка за зографи.  Затова се включила  в допълнителна школа по иконопис, защото й било интересно. Техниката, технологията. А и както самата Зорница казва, имала  отношение към иконата.

Но тогава все още си мислела, че иска да стане скулптор.  Приели я да учи висше „иконопис“. И от този момент нататък разбрала, че в зографисването  намира себе си. Дотолкова, че днес не може да си представи живота си без тази работа.

За възрастта,  на която е, има зад гърба си и параклиси, и храмове,  които е рисувала.  Казва, че си е на мястото – от първия път, когато се качила на скелето  преди петнадесетина години -  на 6 метра височина над земята, до ден днешен.  Няма безпокойство или страх от високото, е, разбира се, трябва да се внимава.


„ Иконописта  не е за всеки – трябва да усещаш пространството, абе, трябва да ти „уйдисва“ тази работа“, казва Зорница Иванова. Не може да каже дали е благ човек – това е оценка на другите. За  нея не характерът  е определящ, за да може човек да си върши добре работата. И тя като всеки човек се случва да бъде гневна, но тогава не рисува – занимава се с техническа работа. Защото и тя е полезна, а пък е без нея не може да се случи и самото зографисване.

Започне ли да изписва ликовете на светците и зографиите по стените,  Зорница казва, че може да почувства  колко свободни са птиците.  


Определено  има късмет в живота – защото освен че работи на светли и чисти места, има шанса да работи и със светлината в хората. И най-вече – децата – тя ръководи Школата по иконопис към Неделното училище  в храма "Света Троица".  Над 20  са сега нейните ученици, а това, което е най-ценно за учителката им по иконопис е, че са се научили на търпение.

Признава, че много обича и заниманията с деца, и рисуването на икони и изписването на храмовете - те и дават смисъл и мисъл.   

Казва още и че Доброто е около нас, стига човек да има очи, за да го види. А за Великден си пожелава мир, търпение и Добро не само в по празниците, ами всеки ден,  не само за себе си, но и за целия свят.

Защото дали от времето или по друга причина, но й се струва, че тези ценности са поизбледнели и на изчезване. А всъщност, те са основата на Живота. На този, към който се стремим всички – с пълнота и в щастие…. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Излезе първата монография за българското читалище и фолклора

Книгата "Читалище и фолклор" е първото научно издание, посветено на българското читалище и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство. Автор на монографията е фолклористът д-р Стела Ненова , главен асистент в Института за..

публикувано на 26.01.25 в 18:50

Карловското село Климент обявява творчески конкурс за Левски

  Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите  ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..

публикувано на 24.01.25 в 15:35
Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24