Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заключителна работна среща по пилотния проект на Европейската гаранция за детето се проведе в Стара Загора

Делегация на УНИЦЕФ и Европейската комисия посети днес Стара Загора, за да се запознае на място с проектите и различните социални услуги, насочени към деца в риск и от уязвими социални групи.

В делегацията  участваха и служебните заместник-министри на труда и социалната политика  Наталия Ефремова и Надя Клисурска.Гостите останаха впечатлени от постигнатото и от добрата съвместна работа на местните институции и неправителствени организации.

Посещението в Стара Загора беше свързано с отчитането на 3-годишната пилотна програма, която беше въведена в 7 държави в Европа, сред които България,  с цел преодоляване на детската бедност и социалното изключване. Пилотната програма тестваше практическото приложение на Европейската гаранция за детето (ЕГД), която цели да гарантира равен достъп до ключови услуги за най-уязвимите деца. Инициативата се изпълняваше чрез партньорство между Европейската комисия и Регионалния офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия.


Заедно със зам.-кмета на Община Стара Загора Надежда Чакърова, гостите посетиха Центъра за ранно детско развитие (ЦРДР) и Комплекса за социални услуги за деца и семейства КСУДС в Стара Загора. В двата центъра, представителите се срещнаха с директорите, които представиха работата на услугите, с родители и техните деца, споделящи своя опит и подкрепата, получена от мобилните екипи. Делегацията бе и на посещение в изнесения офис в кв. „Лозенец”, създаден по Фаза III от пилотния проект.

По-късно се проведе заключителната среща с местните партньори по проекта за ЕГД се проведе в х-л „Верея“. На нея присъстваха представители на РДСП, ДСП, ОЗД, РЗИ, РЦПППО, РУО, ЦПЛР, ЦСОП, директори на детски градини, участвали в пилотния проект, на Младежкия общински съвет и млад омбудсман на Млада Загора. Преди официалното откриване на срещата, гостите бяха поздравени с български народен танц от децата от ДГ №5 „Мечо Пух“.

Кристина де Бройн, представител на Уницеф в България, сподели впечатленията си от посещението си в града на липите.

„Днес отбелязваме завършека на етапа от прилагането на подготовката за Европейската гаранция за детето. Искам да благодаря и на всички национални партньори, които заедно с нас участваха в прилагането на този проект, както и помагаха  в развитието на социалните услуги. Всичко това демонстрира, че ЕГД ни позволи да постигнем една прецедентна интеграция на услугите, което да е в полза на нашите деца“, каза Кристина де Бройн.


Зам.-министърът Наталия Ефремова даде подробности за координирането на проекта. 

„Европейската гаранция за детето е относително нова инициатива, която започна по идея на Европейския парламент и беше прегърната от Европейската комисия и започна нейната реализация. Искам да обобщя какво представлява тази гаранция, това е насочване на европейски ресурси и най-вече на вниманието на всички държави членки към проблемите на децата и особено на най-уязвимите такива. Тези, които нямат достъп до основни права, здравеопазване и като цяло до достъпен и достоен начин на живот. В няколко етапа бяха разработени различни мерки за одобрение и те да бъдат развити. Един от етапите – Фаза III беше реализиран в няколко държави с помощта на Уницеф и за наше щастие една от тях е България. В Министерството на труда и социалната политика работихме изключително усилено и последователно да спечелим възможността един от пилотните проекти да се реализира тук, защото ние в годините развиваме доста последователно политиките за децата и почти сме приключили етапа на затваряне на досегашните институции  и разгръщането на алтернативни  нови услуги каквито видяхме днес в Стара Загора и които са напълно безплатни. Предстои да продължим да реализираме това с помощта на европейското финансиране и държавния бюджет, за да бъде възможно да създадем достатъчно условия,  да има информация за това и да бъде възможно най-ефективно за нашите деца“, обобщи Наталия Ефремова.

Срещата продължи с представителите на  местните партньори, които споделиха своя опит от изпълнението на пилотния проект.

В България, Хърватия, Гърция и Италия пилотната програма достигна до повече от  30 000 деца и младежи и 16 000 родители от уязвими групи – деца с увреждания, деца от семейства в неравностойно положение, деца в институции и деца бежанци и мигранти. Те получиха достъп до качествени услуги за образование и грижи в ранна детска възраст, приобщаващо образование и училищни дейности, здравеопазване и здравословно хранене, услуги за семейна подкрепа, грижи и закрила. 

У нас дейностите по пилотната програма бяха приложени  в 10 общини на територията на 3 области – Бургас, Сливен и Стара Загора. При тях бяха обхванати над 16 300 деца и над 10 000  родители, които получиха достъп до четири вида услуги: патронажни грижи за бременни жени и семейства с малки деца, ранна детска интервенция, приобщаващо предучилищно образование и услуги за превенция и подкрепа. В работата бяха ангажирани повече от 800 специалисти от секторите здравеопазване, образование, закрила на детето и социална закрила, които получиха подкрепа чрез обучения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

91-годишен пешеходец загина край село Дълбоки

91-годишен пешеходец е загинал след като е блъснат от автомобил „Лексус“, управляван от 74-годишен мъж, съобщават от пресцентъра на МВР в Стара Загора. Инцидентът е станал около 15:40 часа днес на пътя между Стара Загора и Нова Загора малко след..

публикувано на 05.04.25 в 17:53

Ръководството на дружеството стопанисващо лифта край Сливен, ще бъде уволнено

Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на..

публикувано на 05.04.25 в 17:22

Продължават кандидатстудентски изпити за 2025 г. в Тракийски университет

На 5 април се проведоха и вторите предварителни изпити за кандидат-студенти в Тракийски университет. Изпитната сесия включва изпити по Обща езикова култура и Социална медицина, и тестове по Биология, Математика и Общотехническа подготовка. Повече от..

публикувано на 05.04.25 в 13:24

Традиционна кампания по пролетно почистване в Казанлък

През двата почивни дни в Казанлък ще се проведе традиционната кампания по пролетно почистване. Гражданите, които желаят да депонират строителен отпадък, стари вещи, мебели и електроуреди, могат да се възползват от инициативата „Да почистим Казанлък“,..

обновено на 05.04.25 в 11:15

Земеделски стопани настояват да се намали забранената за обработка площ край езера и блата

Обхватът на влажните зони да бъде свит в полза на земеделските стопани. За това са се договорили на проведената по-рано днес среща между представители на Министерството на земеделието и храните, МОСВ и Сдружението „Обединени земеделски производители“...

публикувано на 04.04.25 в 17:41

Възрастна жена дари 100 000 лева за Детското отделение в болницата в Димитровград

    Историята с дарените близо 100 000 лв., започва по време на КОВИД-пандемията със загубата на единствената дъщеря на семейство Керка и Стойчо Йотови от Димитровград. "В моята дългогодишна лекарска  практика, а и изобщо, не съм чул някой да направи..

публикувано на 04.04.25 в 17:30

Започна подаването на заявки за участие в Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка"

Националният тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка" ще се проведе на 30 и 31 август 2025г. (събота и неделя ) в балнеолечебния курорт Старозагорски бани - национален културен, курортен и туристически обект, намиращ се на 15 километра северозападно..

публикувано на 04.04.25 в 15:56

Язовир "Жребчево" е под 35% от обема си

Нивото на язовир „Жребчево“ в момента е близо 138 млн. куб. м. Това е към 35% от обема на язовира, който се използва основно за поливни нужди, съобщи в интервю за Радио Стара Загора инж, Пламен Иванов, управител на „Напоителни системи" – клон Средна..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Акция по залесяване в района на град Шипка

Акция по залесяване в района на Шипка ще се проведе от 15 часа и 30 минути днес. Организатори са Държавно горско стопанство-Казанлък, кметството в Шипка, младежи и деца по проект „Еко академия” на сдружение Младежки център за развитие „Взаимопомощ“ и..

публикувано на 04.04.25 в 15:06

18-годишно момиче с 8 месеца затвор за кражби

Районен съд – Казанлък наложи наказание лишаване от свобода за срок от осем месеца, при първоначален „общ“ режим, на 18-годишно момиче, съобщиха от съда.   Съдебният състав призна подсъдимата за виновна в това, че в периода от 17.07.2024 г. до..

публикувано на 04.04.25 в 14:15