Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Сарафов за случая с кортежа на главния прокурор: Взривното устройство е било с намерение да убие

Заместник-главният прокурор Борислав Сарафов в Народното събрание - 11 януари 2023
Снимка: БГНЕС

"Днес около 11:30-11:35 часа главният прокурор с автомобила си, пътувайки към София, на един много голям завой, на който очевидно скоростта се намалява, избухва взрив. Взривът е изключително силен, по сведения на очевидци огненият стълб, който е изригнал, е бил с височина 4-5 метра" - това каза заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов, който пристигна на мястото на инцидента с кортежа на главния прокурор Иван Гешев.

"На мястото се установи кратер с дълбочина 30-40 см и диаметър близо 3 метра. Това е в непосредствена близост до пътното платно, банкета. Освен всичко друго взривът е имал насоченост - взривът има ясна насоченост към пътя, към преминаващите автомобили", допълни Сарафов.

И още: "Бомбата е била не само д голям тротилов еквивалент - не по-малко кг 3 кг тротилов еквивалент по първоначално мнение на експертите, но и с осколки. Множество осколки, които са се разпилели и забили в отсрещните дървета. Тоест именно в дърветата - посока от банкета през пътното платно към дърветата. Очевидно бомбата, взривното устройство е било с намерение да убие. Не е било с цел сплашване, не е било фойерверки, изключително силен взрив, включително с осколки. Металните сачми, които намираме, част от които са се забили и в дърветата, са с големина колкото човешки нокът, толкова големи метални сачми".

В момента се провеждат огледи, включително със следови кучета, като се търсят следи от евентуалните извършители. "На местопроизшествието се намерени маркери, които очевидно са оставени от извършителите", допълни зам.-главният прокурор: "Определени маркери, определени предмети, спрямо които, когато премине автомобилът, бомбата да бъде задействана".

"Очевидно професионално подготвено покушение и добре изпълнено, само една случайност е спасила както главния прокурор, така и семейството му, така и редица други хора, които са преминавали по това време  или малко преди това по този път. Само една случайност е предотвратила наистина смъртни случаи, които биха могли да настъпят".


По публикацията работи: Десислав Тенев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Извънредна сесия на Общинския съвет в Стара Загора

Съветниците на Стара Загора се събират извънредно на  14 март (петък). По предложение на Ивета Лазарова, председател на местния парламент, ще бъде обсъждано попълване съставите на Постоянната комисия по общинска собственост и стопанска политика,..

публикувано на 12.03.25 в 16:54
Окръжният прокурор Дичо Атанасов и прокурор Георги Николов

Обвинения за умишлено убийство за двама полицаи от Казанлък

Окръжната прокуратура на Стара Загора повдигна обвинения на двамата полицаи от Казанлък, заради смъртта на арестант.  Те са за умишлено убийство по особено жесток начин , уточни окръжният прокурор Дичо Атанасов. Задържаха двама полицаи от..

публикувано на 12.03.25 в 16:25

ЦИК изпраща на КС решението за изборните резултати, променя се 4-% бариера

С  13  гласували  "за"  и двама с "против" -  тези на Георги Баханов и Димитър Димитров от квотата на ГЕРБ, Централната избирателна комисия прие поисканото от Конституционния съд преизчисляване на изборните резултати от парламентарния вот, проведен през..

публикувано на 12.03.25 в 16:16
Министър Иван Иванов в парламента

Част от заявените и одобрени за саниране сгради няма да бъдат финансирани от държавата

Част от заявените и одобрени за саниране сгради няма да бъдат финансирани от държавата, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред ресорната парламентарна комисия: "Към днескашна дата сме идентифицирали, че могат да..

публикувано на 12.03.25 в 16:13

Започва ремонт на Дома за стари хора в павелбанското село Търничени

Започват ремонтните дейности на Дома за стари хора в село Търничени. Днес със символична първа копка беше дадено началото на проекта. Домът ще бъде преустроен с изграждане на санитарни възли във всяка стая, поставяне на асансьор за по-лесното..

публикувано на 12.03.25 в 16:06

Младите омбудсмани събират ученици за „Месец на науките и изкуствата“

Младите омбудсмани на Община Стара Загора, заедно с обществения посредник Иванка Сотирова, организират училищен и образователен форум „Месец на науките и изкуствата“. Второто издание на инициативата ще събере ученици, учители и родители, които ще имат..

публикувано на 12.03.25 в 15:37

Наградиха победителите от проекта "Боклукчо и магията на рециклирането"

Повече от 15 старозагорски детски градини получиха индивидуални и групови награди от участието си в проект "Боклукчо и магията на рециклирането". Еко инициативата е организирана от Девето основно училище "Веселин Ханчев" и Еко клуб "Авантюра" към..

публикувано на 12.03.25 в 15:29

26 сигнала заради вятъра в Хасково

26 са сигналите, на които хасковските пожарникари са реагирали заради силния вятър в областния център и региона. Това съобщи директорът на пожарната Митко Чакалов, според когото сигналите вчера са били 22. Днес екипите са реагирали на 4 произшествия до..

публикувано на 12.03.25 в 15:23

Пазарът на труда през призмата на „Зелената сделка“ дискутираха в Стара Загора

„Стара Загора ще има сериозен проблем с пазара на труда до пет години“ . Това обяви в рамките на Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“ областният управител Методи Марков. Той обърна внимание пред участниците във форума,..

публикувано на 12.03.25 в 15:23

Стартира проект за Център за върхови постижения във водородните технологии в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение..

публикувано на 12.03.25 в 15:16