Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Никола Райков и неговото таласъмче, което порасна

Той е писател, който обаче завършва "информационни технологии" в Съединените щати. Страната на неорганичените възможности му предлага добра кариера по специалността. Но се оказва, че американската мечта за него е българска. Завръща се в Родината, а това завръщане като че ли променя и личната му пътека. Защото започва да се занимава с писане - в различни области - фантастика, фентъзи, разкази, комикси, настолни игри, дори мюзикъл. Оказва се, че е най-добър в писането на книги за деца. Днес произведенията му са преведени на различни езици. А правата за цялостното му творчество са притежание на Китай. Как точно става това - ами с много труд, постоянство, старание, но и с известна доза случайност, казва Райков. 

Първото произведение, което печели малки, големи и още по-големи, е "Голямото приключения на малкото таласъмче". Доскоро книжките - игри с този герой бяха две, но вече има и трета. Която ще е и последната. Защото, както обяснява авторът, малкото таласъмче е време да порасне, а самият Никола - да се раздели с един от любимите му персонажи. 

Подобно на първата и втората част от трилогията, и третата книжка има повече от един край - до който децата могат да достигнат на принципа на играта. Но разликата този път е в това, че истинският край на книгата, а и на трилогията, е скрит в ..."тайна глава". А какво е условието тя да бъде открита и още много любопитни подробности можете да чуете в интервюто с Никола Райков. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорка е сред младите лидери, които се борят с климатичните промени

Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..

публикувано на 23.07.25 в 15:23

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46