Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реакцията на публиката е най-вярната оценка за артистите

Георги Иванов
Снимка: Мила Маринова
Днес 19.05 от 19.00 часа в Държавна опера Стара Загора, под диригентството на Младен Станев, ще бъде представена Миса Танго. Творбата е на съвременния аржентински композитор Мартин Палмери.

Произведението е създадено през 2006 година. То се радва на свръхпопулярност далеч зад пределите на родината си. Освен че е преминало през репертоара на почти всички филхармонични състави, ежегодно в различни европейски столици се прави фестивал с името на Мисатанго (тази година център на събитието е Берлин), който събира множество изпълнители и публика от цял свят.

Миса Танго(позната и като Меса от Буенос Айрес) е пленително произведение, изтъкано от ритмите, мелодиката и страстта на тангото – огненият танц, чрез който можем да изразим чувствата си, всяко моментно състояние и емоция в живота, дори и религиозната си отдаденост.

Публиката в залата ще има възможност да се чуе и специфичният аржентински инструмент бандонеон, близък по звучност до по-разпространения в европейските страни акордеон. Изпълнител в концерта е Георги Иванов – дипломант на Академията за музикално и танцово изкуство – Пловдив, студент на изтъкнатия инструменталист Ангел Маринов.


Преди дебюта си на сцената на първата извънстолична опера Георги Иванов дебютира в ефира на първата извънстолична радиостанция, броени часове преди тя да отбележи 87 си рожден ден. "В момента, когато излизам на сцената, имам усещането, че ме блъска влак, но след първите пет минути и аплодисменти, разбирам, че публиката ми е приятел. Моят начин да общувам със зрителите е музиката", сподели младият изпълнител, сбъднал част от детските си мечти. "Искам да свиря там, където хората ще оценят изкуството ми, без значение дали това са най-големите световни сцени или някоя малка, местна. За мен е важно хората да харесат изпълнението ми и да си тръгнат усмихнати."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Плакат

Изложба на непубликувана досега рисунка на Райко Алексиев, откриват в Казанлък

Изложбата „Краят на една година. Мюнхен 1923“, изградена около непубликувана досега рисунка на Райко Алексиев, ще бъде открита тази вечер от 18 часа в къща музей „Дечко Узунов“ в Казанлък.  Експозицията тръгва от един малко познат дружески шарж на..

публикувано на 12.09.25 в 14:11

В Чирпан откриват Празниците на изкуствата посветени на Никола Манев

С изложба, театрално представление и обновена галерия в Чирпан откриват традиционния Празник на изкуствата "Никола Манев". От 19,00 ще бъдат поднесени цветя на паметника на художник , свързал съдбата си с Чирпан и Париж на площада, който носи..

публикувано на 12.09.25 в 14:10

Сто килима от Котленско оживяват в изложба край село Медвен

Четиридневна експозиция на открито "100 килима от Котленско" показва "на длан" котленската килимарска традиция. В дните 19-22 септември на територията на Еко селище ”Синия вир” край село Медвен п осетителите ще се потопят в магията на килимарството -..

публикувано на 11.09.25 в 15:42

Старозагорският куклен театър с поредна престижна награда

Държавен куклен театър – Стара Загора се завърна с престижна награда от Международният куклено-театрален фестивал „Двама са малко – трима са много", който се проведе в Пловдив.  Старозагорският куклен театър беше отличен за постановка „Голямата..

публикувано на 10.09.25 в 14:12

Дуетът „Димитър & Христо“ от „Като две капки вода“ с концерт за празника на Безистена в Ямбол

С поредица от празнични прояви ще бъде отбелязана десетгодишнината от трансформирането на емблематичната за Ямбол сграда на Безистена от покрит пазар в туристически и културен център. Инициативите започват на 18 септември (четвъртък) от 17:00 ч. с..

публикувано на 10.09.25 в 12:01

Стара Загора посреща за тринадесети път Фестивал на виното и културното наследство "Августиада"

Традиционният за Стара Загора  Фестивал на виното и културното наследство Августиада  тази година ще проведе тринадесетото си издание от 26 до 28 септември 2025 г. на Античната римска улица в центъра на града. Програмата на Августиада 2025 включва:..

публикувано на 10.09.25 в 11:56

Представят изложбата "Настроения" на Васил Тенев в Хасково

Община Хасково и ХГ "Форум" представят самостоятелната изложба на Васил Тенев "Настроения". Това съобщават от пресцентъра на общината. Художникът е познат на хасковската общественост с участието си в Националния пленер по живопис "С Хасково в..

публикувано на 09.09.25 в 16:08

"Светилото" в Ланковата къща

Малко са местата, на които можеш да бъдеш себе си, да се откъснеш от света навън и да се наслаждаваш на гледката, на хармонията, която усещаш. И да забравиш за времето... Къщата на Лалю Иванов Ланков , опълченец от Шипченската епопея в..

публикувано на 08.09.25 в 14:50

„Огледало“ попълва колекцията "Пеещи артисти", Нина Николина пуска албум и премиерни концерти (видео и снимки)

Със сингъла „Огледало“ като част от проекта „Пеещи артисти“ певицата Нина Николина поставя начало на нов албум и концерт-премиера в три града - Пловдив, Бургас и София. Песента е с фолк мотиви – ливански ритъм и източно пеене заедно с български..

публикувано на 07.09.25 в 18:29

Виктория Николова: Любовта към фолклора надделя

Виктория Николова се занимава с народно пеене от малка . Преди да я запишат в първи клас е в списъка на пеещите деца в Народно читалище "Развитие-1931" в село Рибарица. В родното място, разположено на бреговете на река Бели Вит, научава  първите песни в..

публикувано на 05.09.25 в 20:20