Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга отпреди четири века повдига българския дух в Деня на българската азбука

2
Снимка: Сдружение "Българска история"

Днес, в Деня на българските букви и слово, на българската книжнина, дух и култура до любителите на българската история в книжарниците ще пристигне луксозното издание на един забележителен труд от Българското възраждане, „Стематография“ на Христофор Жефарович. Издаден през 1741 г. във Виена, той се нарежда до „История славянобългарская“ на Паисий и нашумялата напоследък, „История на България“ на Петър Богдан Бакшев.

 Книгата е събрала гербовете на знатни родове и владетели от Балканите  и литографии на сръбски владетели и светци на сръбския и българския народ. Рядко издавана, тя остава непозната за любителите на историята. Последното й издание е било преди почти 40 години.

  Новото издание на този ценен за българското Възраждане труд, с превод на съвременен български език в луксозен вид, излиза със съдействието на Сдружение „Българска история“.

 „Хералдическите знаци, гербовете са навлезли  през 18 в. на Балканския полуостров от запад, където се появяват още през 10-ти век. На практика „Стематографията“  представлява гербовник. Такъв гербовник, включващ голям брой гербове на родове, региони и държави се пази в Модена, Италия.Трудът на Христофор Жефарович е създаден върху едноименното произведение на хърватския възрожденец Павел Ритер-Витезович.", разказва главен асистент Димитър Пеев от авторския екип на Сдружение „Българска история“, с чието съдействие се издава творбата.

  „Стематография“ на българина от Дойран, "застъпника на българското отечество", както сам се определя Христофор Жефарович, е оказала несъмнено влияние върху Паисий Хилендарски, когато е замислил написването на „История славянобългарская“. Неговият труд също има две части – културна, включваща български светци и политическа – посветена на българските владетели, последвани от текст за светите братя Кирил и Методий. Те си остават и до днес мощен индентификатор на българиа и българщината“, продължава разказът на историка.

 Как е изглеждал българският герб на средновековната българска държава? И как повлиява творбата на Христофор Жефарович върху паисиевата история, чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20