Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга отпреди четири века повдига българския дух в Деня на българската азбука

2
Снимка: Сдружение "Българска история"

Днес, в Деня на българските букви и слово, на българската книжнина, дух и култура до любителите на българската история в книжарниците ще пристигне луксозното издание на един забележителен труд от Българското възраждане, „Стематография“ на Христофор Жефарович. Издаден през 1741 г. във Виена, той се нарежда до „История славянобългарская“ на Паисий и нашумялата напоследък, „История на България“ на Петър Богдан Бакшев.

 Книгата е събрала гербовете на знатни родове и владетели от Балканите  и литографии на сръбски владетели и светци на сръбския и българския народ. Рядко издавана, тя остава непозната за любителите на историята. Последното й издание е било преди почти 40 години.

  Новото издание на този ценен за българското Възраждане труд, с превод на съвременен български език в луксозен вид, излиза със съдействието на Сдружение „Българска история“.

 „Хералдическите знаци, гербовете са навлезли  през 18 в. на Балканския полуостров от запад, където се появяват още през 10-ти век. На практика „Стематографията“  представлява гербовник. Такъв гербовник, включващ голям брой гербове на родове, региони и държави се пази в Модена, Италия.Трудът на Христофор Жефарович е създаден върху едноименното произведение на хърватския възрожденец Павел Ритер-Витезович.", разказва главен асистент Димитър Пеев от авторския екип на Сдружение „Българска история“, с чието съдействие се издава творбата.

  „Стематография“ на българина от Дойран, "застъпника на българското отечество", както сам се определя Христофор Жефарович, е оказала несъмнено влияние върху Паисий Хилендарски, когато е замислил написването на „История славянобългарская“. Неговият труд също има две части – културна, включваща български светци и политическа – посветена на българските владетели, последвани от текст за светите братя Кирил и Методий. Те си остават и до днес мощен индентификатор на българиа и българщината“, продължава разказът на историка.

 Как е изглеждал българският герб на средновековната българска държава? И как повлиява творбата на Христофор Жефарович върху паисиевата история, чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Митрополит Киприан дирижира "Стабат Матер" от Росини със Старозагорската опера

За втори път Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира „Стабат Матер“ от Джоакино Росини – на 25 април в 19 часа в Операта. Солистите Емилия Терзиева/сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/,..

публикувано на 24.04.24 в 19:15
една от картините на Мара Чорбаджийска

Непознатата Мара Чорбаджийска

Знаете ли коя е Мара Чорбаджийска – ако отговорът ви е, че това е съпругата на Чудомир, то сте прави.  Но всъщност, освен негова съпруга, Мара Чорбаджийска е изключителен талант, художник, факт, който някак остава в сянка и който се е заел да осветли..

публикувано на 24.04.24 в 10:00
Парк

Предложение за нов монумент в парк "Артилерийски" провокира обществена реакция

Предложение за поставяне на монумент „100 години Интернейшънъл Инер Уийл"  в парк „Артилерийски“, е една от точките в дневния ред на предстоящата в четвъртък общинска сесия.  Идеята за това е и на двата Инер Уийл клуба в града - "Стара Загора" и..

публикувано на 24.04.24 в 09:15
Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08

Четиринадесетото издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол

Поредното издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол на 10 май. Творческата изява е за деца и ученици от първи до 12 клас, които имат афинитет към театъра и сцената. Заявки за участие се приемат до 8 май, съобщиха..

публикувано на 22.04.24 в 14:00

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор „Петко Стайнов” (при Народно читалище „Искра-1860”) от град Казанлък с диригент Младен Станев се завърна след успешно участие в Международния музикален фестивал и хоров конкурс „Микеланджело Буонароти“, който се провежда ежегодно в града..

публикувано на 22.04.24 в 11:28