Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга отпреди четири века повдига българския дух в Деня на българската азбука

2
Снимка: Сдружение "Българска история"

Днес, в Деня на българските букви и слово, на българската книжнина, дух и култура до любителите на българската история в книжарниците ще пристигне луксозното издание на един забележителен труд от Българското възраждане, „Стематография“ на Христофор Жефарович. Издаден през 1741 г. във Виена, той се нарежда до „История славянобългарская“ на Паисий и нашумялата напоследък, „История на България“ на Петър Богдан Бакшев.

 Книгата е събрала гербовете на знатни родове и владетели от Балканите  и литографии на сръбски владетели и светци на сръбския и българския народ. Рядко издавана, тя остава непозната за любителите на историята. Последното й издание е било преди почти 40 години.

  Новото издание на този ценен за българското Възраждане труд, с превод на съвременен български език в луксозен вид, излиза със съдействието на Сдружение „Българска история“.

 „Хералдическите знаци, гербовете са навлезли  през 18 в. на Балканския полуостров от запад, където се появяват още през 10-ти век. На практика „Стематографията“  представлява гербовник. Такъв гербовник, включващ голям брой гербове на родове, региони и държави се пази в Модена, Италия.Трудът на Христофор Жефарович е създаден върху едноименното произведение на хърватския възрожденец Павел Ритер-Витезович.", разказва главен асистент Димитър Пеев от авторския екип на Сдружение „Българска история“, с чието съдействие се издава творбата.

  „Стематография“ на българина от Дойран, "застъпника на българското отечество", както сам се определя Христофор Жефарович, е оказала несъмнено влияние върху Паисий Хилендарски, когато е замислил написването на „История славянобългарская“. Неговият труд също има две части – културна, включваща български светци и политическа – посветена на българските владетели, последвани от текст за светите братя Кирил и Методий. Те си остават и до днес мощен индентификатор на българиа и българщината“, продължава разказът на историка.

 Как е изглеждал българският герб на средновековната българска държава? И как повлиява творбата на Христофор Жефарович върху паисиевата история, чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Почетен знак за театралния будител Пеньо Калчев

С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..

публикувано на 18.12.24 в 16:58

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..

публикувано на 18.12.24 в 15:14

Коледна изложба изпъстри зала "Байер"

В Изложбена зала "Лубор Байер"  е подредена традиционната  Коледна изложба .  Официалното откриване е днес , 17-ти декември,  от 18.00 часа .  В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..

публикувано на 17.12.24 в 17:05

Вечните коледни песни ще звучат в Старозагорската опера

Песните на Коледа, които сгряват сърцето, дошли при нас от всички краища на света, от далечни и нови времена! Най-красивите песни с духа на Коледа ще звучат в изпълнение на солисти, хор и оркестър, деца на Държавна опера-Стара Загора. Музикалното..

публикувано на 17.12.24 в 11:18

„Графиня Марица“ на сцената на Операта на 19 декември

На 19 декември от 19 часа в Държавна опера - Стара Загора имате възможността да се заредите от искрящия хумор, усмивки, танци и хубаво настроение на сцената с постановка на оперетата "Графиня Марица". В ролята на Графиня Марица е Деси Стефанова,..

публикувано на 16.12.24 в 15:31

Традиционна коледна експозиция в старозагорската изложбена зала „Лубор Байер“

Представителството на Съюза на българските художници – Стара Загора и Община Стара Загора канят жителите и гостите на града на откриването на традиционната си коледна изложба. Експозицията ще бъде подредена утре, 17 декември 2024 г., от 18.00 ч. в..

публикувано на 16.12.24 в 11:45
Хореографът Христо Иванов в студиото на Радио Стара Загора.

Христо Иванов: Ансамбъл "Загоре" се подготвя за своята 70-годишнина

През 2025 г. общинският фолклорен ансамбъл "Загоре" - Стара Загора ще отбележи 70 години от своето създаване, съобщи в студиото на Радио Стара Загора главният художествен ръководител и хореограф на състава Христо Иванов .  "Това е важна годишнина за нас,..

публикувано на 13.12.24 в 20:57

Стара Загора е домакин на XI-та Арт олимпиада за балетно и танцово изкуство

На 8 декември, неделя, Държавна опера Стара Загора, в сътрудничество с Балкански алианс, е домакин на XI-та Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство.   Танцовите умения на 5 56 участници, представители на България, Босна,..

публикувано на 06.12.24 в 19:50

Изложба на Йежи Новошелски представят в Нова Загора

Днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора се открива изложбата Йежи Новошелски 1923-2011 . Художник, православен теолог, мислител и сценограф, един от най-изтъкнатите творци на XX век.  Син на украински лемко и полонизирана австрийка,..

публикувано на 06.12.24 в 16:17
Светла Тодорова

Драматичен театър "Гео Милев" е сред отличниците в страната

Драматичен театър „Гео Милев“  в Стара Загора получи 124 точки от възможни 150 като комплексна оценка от Министерството на културата в ежегодната класация на културните институции в страната. „Това показва, че се движим в правилната посока, от..

публикувано на 05.12.24 в 19:15