Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Митев: Свободата е ценност, която не бива да забравяме

Снимка: БТА

"В медиите трябва да си позволим да бъдем територия, на която да има повече свобода. Територия, на която да допуснем изразяването на мнения и сблъсъка на мнения". Това заяви генералният директор на БНР Милен Митев по време на 18-ата световна среща на българските медии, организирана от БТА в Казанлък. Той участва в панел на тема „Свободата на избор на журналистите“. 

Милен Митев подчерта, че свободата е една ценност, която не бива да забравяме, че не е даденост, защото забравим ли го - можем да я изгубим. 

„Журналист, който при всеки материал си мисли: „Дали сега началникът ми няма да ме уволни, задето съм казал тази дума“, той е обречен да се самоцензурира. Необходимо е много време, за да се изгради такова доверие между журналистите и техните ръководители, за да бъдат журналистите сигурни, че имат свободата да кажат своето мнение, свободата да изберат своите събеседници, свободата да правят материали по теми, които намират за важни и за ценни. И вярвам, че в България медиите могат да постигнат това и трябва да се стремят към това журналистите да се чувстват сигурни и спокойни, за да могат да вършат своята работа“, отбеляза Митев.

Форумът беше открит от вицепрезидента Илияна Йотова. Тя посочи, че темата на срещата „Медии и свобода“ е изключително добра за днешното време. „Тя е винаги актуална, но днес – още по-актуална. Днес, в Деня на Ботев, защото името на Ботев винаги предизвиква у нас мисълта за свобода, за свободен дух, за свободен полет, за онова нещо, което прави човека човек и за начина, по който заради свободата, той даде най-милото – живота си“, каза вицепрезидентът.

На световната среща на българските медии в Казанлък са представени 33 държави, участници са 40 български медии – 26 от 15 държави извън България на три континента (Европа, Америка и Австралия) и 14 от България, три обединения на журналисти и медии, както и Факултетът по журналистика и масови комуникации на Софийския университет „Свети Климент Охридски". Медийният форум в Казанлък продължава до неделя и съвпада с кулминацията на тържествата, посветени на 120-ата годишнина на Празника на розата.

В последния ден на срещата – 4 юни, президентът Румен Радев ще направи обръщение към участниците в медийния форум.


По публикацията работи: Екип на Радио Стара Загора

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Седмокласниците се явяват на втора матура по математика

Седмокласниците ще се явяват днес на национално външно оценяване по математика. Изпитът започва в 9:00 часа, а тестът съдържа общо 23 задачи. От тях 20 са с четири възможности за отговор, от които само един е правилен. Общо три от задачите са със свободен..

публикувано на 20.06.25 в 06:08

В Чирпан започва международния фестивал на лавандулата

С базар на занаятите, фермерите и изкуствата в Чирпан започва тридневния международен фестивал на лавандулата. Базарът ще бъде позициониран на специално обособената Кулинарна алея в Чирпан от 10 часа. По същото време ще бъде открита и фотографска..

публикувано на 20.06.25 в 06:05

Няма да строят соларен парк в защитената територия по НАТУРА край Маджарово

Синът на бившия областен управител и настоящ регионален лидер на ДПС - Ново начало Мехмед Атаман се е отказал да изгражда соларен парк в защитената територия по НАТУРА 2000 край Маджорово, съобщиха от Регионалната екоинспекция в Хасково (РИОСВ). Адай..

публикувано на 19.06.25 в 18:08
Радостин Танев

Радостин Танев: Три нови пункта за разделно събиране ще заработя до края на годината в Стара Загора

До края на годината се очаква да заработят три нови пункта за разделно събиране на битови отпадъци в Стара Загора. На този етап се търсят най - подходящите места в града за тяхното отваряне. Това каза за Радио Стара Загора ресорният зам.кмет на..

публикувано на 19.06.25 в 16:53

158 са свободните места за ученици в първи клас в Хасково

158 са свободните места за ученици в първи клас в общинските училища в Хасково обявени за второ класиране. Общият брой на подадените заявления за второ класиране е 53, а класираните деца са 45, информират от общинския пресцентър. Информация за..

публикувано на 19.06.25 в 15:44

При голям интерес премина трудовата борса в Ямбол

При голям интерес премина организираната от Бюрото по труда в Ямбол среща между безработни, работодатели и обучаващи организации. Продължава тенденцията от последните месеци все повече българи да се връщат от чужбина. Близо 140 безработни се..

публикувано на 19.06.25 в 15:38
Атанас Зафиров се запозна на място със състоянието на паметника

На среща при регионалния министър ще обсъдят проектите за паметника на връх Бузлуджа

На среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъде обсъдено бъдещето на Дом паметника на връх Бузлуджа и проектите свързани с опазването му. На срещата ще присъстват вицепремиерът Атанас Зафиров, ресорният министър Иван..

публикувано на 19.06.25 в 13:58
Медицинският хеликоптер на HEMS провежда опознавателни полети в района на Сливен и Бургас

Набелязват допълнителни места за кацане за медицинския хеликоптер в Сливен и Бургас

Медицинският хеликоптер на HEMS провежда поредните опознавателни полети в района на Сливен и Бургас. "Набелязват се зони за кацане извън изградените хеликоптерни площадки в болниците, а пилотите се запознават с района," каза за БНР Димитър Чолаков,..

публикувано на 19.06.25 в 13:23
Славчо Нейков

Кръгла маса постави отново въпроса за зеления преход и бъдещето на въглищата у нас

Кръгла маса „Зеленият преход и бъдещето на въглищата“ се проведе през третия ден на започналия в понеделник петдневен форум "Green Transition Forum 5.0: Конкурентоспособност и иновации в страните от Централна и Източна Европа". През първите два..

публикувано на 19.06.25 в 12:45
Снимка: община Стара Загора

От Община Стара Загора напомнят за съществуващите забрани през пожароопасния сезон

Астрономическото лято настъпва след 2 дни, температурите вече са трайно високи и от Община Стара Загора припомнят, че редица дейности, които създават опасност от пожар, са забранени и се санкционират, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора...

публикувано на 19.06.25 в 12:38