Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на българското хорово изкуство

Академичният народен хор при АМТИИ – Пловдив чества 50-годишен юбилей

Излиза първият студиен албум на състава

2
Първият студиен албум на Академичния народен хор.
Снимка: АМТИИ - Пловдив

Първият студентски хор за народна музика в България чества половинвековен юбилей с концерт, монография и двоен студиен албум. Това е Академичният народен хор при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив, единствен носител на Grand Prix от Световния шампионат за хорово изкуство в Грац, Австрия.

В навечерието на юбилейните чествания помощник-диригентът Николай Гурбанов, доктор по музикознание, направи кратка ретроспекция на именития хоров състав пред слушателите на Радио Стара Загора:

„Академичният народен хор е създаден през 1972 г. от проф. Асен Диамандиев, когато тогавашния филиал на Българската държавна консерватория става самостоятелно висше учебно заведение (Висш музикално-педагогически институт). Помощник-диригент е Василка Имандиева - Йончева, която пристига от СМУ – Котел заедно с първия випуск ученици. По това време хорът се представя на прегледа на народните хорове и ансамбли в Бургас с песента „Лале ли си, зюмбюл ли си“ в обработка на Филип Кутев. От 1975 г. насам съставът е дирижиран от доц. Стефан Мутафчиев, проф. Василка Спасова (1981), а от 2004 г. главен диригент е проф. д-р Костадин Бураджиев, вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова.

Под ръководството на Бураджиев Академичният хор има множество награди и няколко самостоятелни албума. Всъщност новият двоен компактдиск, който излиза юбилейно е първият студиен. Предходните три албума са изцяло концертни“, подчерта Николай Гурбанов.

Академичният народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев.

Академичният народен хор ще отбележи своя 50-годишен юбилей с празничен концерт на връх Еньовден - 24 юни (събота) от 19.00 ч. в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. За концертната програма информира Н. Гурбанов:

„Много трудно беше да подберем репертоара така, че да представим всички композитори, които имат принос в репертоарната програма на хора. Ще се опитаме да направим една ретроспекция като започнем от началото – това, което е завещал Асен Диамандиев, ще минем през Стефан Мутафчиев, Иван Спасов и всички, които са дали своя дял в развитието на състава. Ще почетем делото на всеки диригент, ще се включи и Щатния народен хор, който не малко време е бил част от Академичния хор. Очакваме гости от цялата страна и смятам, че ще се получи един красив празник на хоровото изкуство.

Предстои отпечатването на монографичен труд, който диахронно проследява половинвековната дейност на първия студентски народен хор у нас. Освен дескриптивната част в изданието авторът Н. Гурбанов анализира интерпретаторското майсторство на всички диригенти през годините.

Цялото интервю с Николай Гурбанов за Радио Стара Загора и музика от първия студиен албум на Академичния народен хор можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35

Стогодишен юбилей на НЧ " Отец Паисий" ще честват в село Левка

100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова.  Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..

публикувано на 09.05.25 в 09:05

Книга за живота на Аспарух Лешников представя д-р Веселина Узунова в Стара Загора

Книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова ще бъде представена на 15 май 2025 г. от 17.30 ч.в Регионалния исторически музей- Стара Загора. Заглавието е вдъхновено от последния запис на българския тенор Аспарух Лешников- Ари в..

публикувано на 08.05.25 в 11:28

Художникът и фотограф Петър Бояджиев представя изложбата MiradOr в Казанлък

40 фотографии, под испанското име МiradOr на художника и фотограф Петър Бояджиев ще бъдат представени тази вечер (8 май)  в Музея на фотографията в Казанлък. В изложбата са включени предимно фотоси от последните пътувания на автора в Северна и Южна..

публикувано на 08.05.25 в 08:00

„Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора

Джаз фестивалът „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора. По традиция музикалното събитие ще събере любителите на музиката на специално изградената сцена на Античен форум „Августа Траяна“, това съобщи на пресконференция ресорният..

публикувано на 07.05.25 в 16:12

Най-новият куклен спектакъл "Малкият Мук" напомня на децата как да пазят доброто в сърцата си

Най-новото заглавие от репертоара на  старозагорския куклен театър, "Малкият Мук", поставя важни въпроси пред публиката и оставя органичната детска мъдрост да намери отговорите им. Режисьорът на спектакъла Ния Ялъмова представя една по-различна история..

публикувано на 07.05.25 в 12:05

Със светлинно и лазерно шоу палят огъня на Майските дни на културата в Сливен

В Сливен ще се състои официалното откриване на Майските дни на културата „Сливенски огньове“. Светлинно, огнено и лазерно шоу е включено в програмата на първата вечер от Майските дни на културата. То ще се проведе на площад “Хаджи Димитър”, пред..

публикувано на 07.05.25 в 07:24

„Малкият мук“ с премиера на 7 май в Кукления театър в Стара Загора

В Старозагорския куклен  театър на 7  май от 18 ч. предстои премиерата на  най-новото заглавие в  репертоара – „Малкият Мук“по Вилхелм Хауф– история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска..

публикувано на 07.05.25 в 07:17

Името на св. Георги Победоносец е чест и задължение

 На големия празник Гергьовден ще Ви срещнем с един именик, който с чест и достойнство носи името си – Георги Радулов. Той е един от онези хора, на които името им е дадено неслучайно или казваме, че напълно заслужават и отговарят на името си.  Един..

публикувано на 06.05.25 в 08:25