Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Век назад в Стара Загора, когато Денят на детето се чествал с лакомства, но и със "стягане на редиците"

Денят на детето е един от най-старите празници, който се отбелязва в България. Запазените исторически сведения показват, че в България честването му води началото си от 1927-ма година. За разлика от днес обаче, датата на отбелязването му е била различна от познатата ни днес - 1 юни. Сравнено с днешния празник, век назад  Денят на детето  е включвал освен веселба, шествия, игри, забавления и лакомства, и стягане на редиците - защото празникът приключвал със задължителна среща между учители, ученици, и родители. Дали е имало начин да се пропусне последното събитие - историята мълчи. Но как точно се е празнувал Първи юни в Стара Загора - в Регионалния исторически музей пазят спомени и документи за тези чествания. 

Годината е 1930-та,  градът – Стара Загора. Три години след като за първи път в България празнично се отбелязва денят на детето, Градът на липите също организира празненства за най-малките. Не, не сме сбъркали числото на думата празненства – защото не става въпрос за едно, а за празнуване цели три дни.  И така, през 1930-та година, на 4 май в Стара Загора тържествата започват, разказва  Райна Антонова, старши уредник, отдел Нова история в Регионалния исторически музей.

Интересна информация за честванията на деня на детето  век назад в Стара Загора дава и Летописната книга на основно училище "Борис Първи" – днешното основно училище "Димитър Благоев",  в тогавашния квартал "Акарджа". 


Какво разказва книгата и още любопитни подробности - чуйте в поредния репортаж от рубриката на Радио Стара Загора " Истории под Липите".  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Танци на високи токчета

Историята на обувките с висок ток започва през XV век, когато са били използвани предимно от ездачи, тъй като са предотвратявали изплъзването на краката от стремената по време на езда. До 1580 г. модерните обувки с висок ток са били носени от..

публикувано на 17.11.25 в 16:28

Адвокат превърна наследствената си къща в музей за миналото на родния край

В рубриката „Маршрути“ ще ви заведем в едно малко село в Източните Родопи, което се намира на брега на язовир „Ивайловград“ – село Бориславци. Освен да се насладите на приказно красивата природа там, можете да посетите и един интересен музей, събрал в..

публикувано на 15.11.25 в 09:15
Дядо Коледа в своята шейна 
близо до градчето Рованиеми, считано за негов официален дом

Дядо Коледа и „Български пощи“ очакват най-красивото детско писмо

Всяка година хиляди деца отправят през „Български пощи“ своите съкровени желания, думи на благодарност и вълнуващи послания към любимия белобрад старец. За 31-ва поредна година „Български пощи“ организират конкурса „Най-красиво писмо до Дядо..

публикувано на 12.11.25 в 10:53

Над 50 са българските постижения в книгата на Гинес

12 ноември е Световен ден на рекордите на Гинес . Празникът е учреден през 2003 година, след като броят на екземплярите на книгата на рекордите на Гинес надхвърля 100 милиона.   Над 50 са българските рекорди ,по данни от  официалния бюлетин на..

публикувано на 12.11.25 в 06:05

„Да е живо Елхово!“ - Архангеловден обедини вярата, традициите и надеждата на селото

„Елховци не случайно са избрали Св. Архангел Михаил за закрилник, той е символ на мъжество, справедливост и духовна закрила. Все добродетели, които  водят към по-добър живот“ - с тези думи кметът на община Николаево Константин Костов даде начало на..

публикувано на 09.11.25 в 16:00

Тенденциите в празничната украса: Съвети от Ирен Георгиева

Коледа наближава – сезонът, в който светлинките по улиците, ароматът на канела и домашният уют се превръщат в част от всекидневието. Но зад вълшебството на украсените витрини и уютните пространства стоят хора с усет към детайла и любов към..

публикувано на 07.11.25 в 12:54

Теофано Попова е щедрата благодетелка на Стара Загора

   На 1-ви ноември -  в Деня на народните будители  отдаваме заслужена почит и признание на хората, запалили огъня на родолюбието, знанието, просветата и грижата за хората, природата, традициите и обичаите, благодарение на които сме се съхранили като народ..

публикувано на 01.11.25 в 08:30

Стара Загора има свои млади будители и днес

Стара Загора винаги е била град на будни, дейни и посветени на светли идеи  умове.   Радващо е, че и във времената на високите технологии и общуването с телефони, таблети и социални мрежи, градът и днес има своите млади и енергични хора, които..

публикувано на 01.11.25 в 08:20

КоренЯк: Историята на фермерския пазар в Стара Загора

Всеки проект започва с искра – моментът, в който идеята се заражда в главата и сърцето. За Кремена Стефанова, организатор на фермерския пазар „КоренЯк“ в Стара Загора, този момент е преди шест години. Липсата на подобно събитие в града и желанието ѝ..

публикувано на 31.10.25 в 13:51

Дизайнерът Иван Иванов създава чудати образи от тикви

Чудновати тикви радват малки и големи на Хелоуин. Техен създател е Иван Иванов, който е от Стара Загора и вече 15 години работи като дизайнер. Всичко започва като на шега, когато преди години с приятели решават да си създадат забавен и малко страшен..

публикувано на 31.10.25 в 12:54