България няма никакъв отговор как ще гарантира въглищното си производство след 1.07.2025г., когато влиза в сила забраната за държавно финансиране на такъв тип мощности. За това предупреди в рамките на семинар, посветен на новата регулаторна рамка за европейската промишленост с нулеви нетни емисии евродепутатът Радан Кънев. Заедно с него във форума, организиран от представителството на ЕП в България участие взеха европейските представители Цветелина Пенкова, Хилдегард Бентеле и Мортен Петерсен.
„Отдавна съм възприел ролята на необходимия грешник, който казва истината за неяснотите пред въглищните централи. В светлината на спирането на държавното подпомагане след 24 месеца разговорът за тяхното бъдеще изобщо не достига 2038г. или 2030г.. За периода след 1.07.2025г. България няма подписани договори по Механизма за капацитет, който изтече на 31.01.2019г.,“ подчерта Кънев. Той подчерта, че за разлика от нашата страна Полша разполага с такива. Българският евродепутат обърна внимание, че в резултат на липсата на план и решения от наша страна до момента въпросът как ще произвеждаме електроенергия след 2024г. от ТЕЦ „„КонтурГлобал Марица изток 3“, след 1.07.2025г. от държавната ТЕЦ „Марица изток 2“, както и след 2026г. от втората американска централа “AES Марица изток 1“ остава без отговор. „Нямаме отговор, защото се крием и се правим, че проблем няма, а той е огромен“, заяви Кънев.
По този повод българският представител в ЕП призова за интензивни преговори с ЕК за повторно отваряне на възможността за осигуряване на Механизъм за капацитет в ограничени рамки.Радан Кънев обърна внимание и на друг проблем, надвиснал над въгледобива в „Маришкия басейн“. По думите през 2030г. изтича дерогацията, която страната ни е получила по отношение на количествата серни и живачни съединения, които се отделят в атмосферата при производството на електроенергия.
Българският представител в ЕП определи като популизъм решението на парламента от 12 януари, с което се иска предоговаряне на заложените в Плана за възстановяване и устойчивост ангажименти за намаление с 40% на въглеродните емисии от родната енергетика спрямо базата към 2019г.. Той заяви, че в резултат на нормализирането на цените съкращението многократно надхвърля заложените от кабинета Петков нива.В рамките на дискусията Кънев и Цветелина Пенкова акцентираха, че с новите законодателни пакети, свързани с Европейския акт за промишлеността с нулеви нетни емисии, както и измененията в Директивата относно емисиите от промишлеността, ЕК реабилитира улавянето и утилизацията на въглеродния диоксид. Евродепутатът от ЕНП/ДБ обаче уточни, че „зелената светлина“ за тази технология не открива нова възможност за въглищните централи. „Пазарните опити за улавянето и технологичните анализи сочат, че складирането и утилизацията на СО2 емисии от изгарянето на въглища, е утопично. Подобни количества въглероден диоксид не могат да бъдат успешно пренесени и утилизирани, а същевременно и подобен процес е финансово неосъществим. Нито една голяма въглищна мощност в Европа няма план да се трансформира посредством улавянето на СО2 емисиите“, заяви Радан Кънев. Той подчерта, че този вид технология може успешно да бъде прилаган в циментовата, стоманената и торовата индустрии.
На фона на новите законодателни инициативи, повишаващи изискванията за екологично производство на територията на Стария континент, ЕС си поставя за цел да върне производството на нови технологии обратно в страните-членки. Цветелина Пенкова, докладчик в сянка на Европейския акт за промишлеността с нулеви нетни емисии, коментира, че ЕК поставя конкретна цел – до 2030г. 40% от иновативните технологии и необходимите за тях компоненти да бъдат произвеждани в ЕС. Тя обърна внимание, че на този етап 90% от тази индустрия е разположена в Китай. „Затова ЕК се стреми да реиндустриализира ЕС с чисти и екологични технологии“, заяви Пенкова. Новината около обсъждането и дебатирането на Акта за промишлеността с нулеви нетни емисии е, че в неговия обхват наред с улавянето на СО2, ВЕИ, биогаз, био метан е включена и ядрена енергия. Евродепутатът коментира, че големият спор около законодателната инициатива е дали да бъде определен списък с технологии, които да бъдат насърчавани, или да бъде оставена възможност за действия от страна на отделните държави. По думите на Пенкова Актът трябва да бъде гласуван до края на мандата на настоящия ЕП. Акцент в преговорите е решимостта за сериозни инвестиции в подобряване на електропреносната мрежа. Пенкова коментира, че общото схващане към момента е, че решенията за съхранение на електроенергията на този етап на са работещи. Тя разкри, че посредством текстовете в дебатирания Акт ще бъде инициирана и промяна в условията, свързани с възлагането на обществени поръчки.
Опитът за реиндустриализация в ЕС ще върви ръка за ръка с осигуряването на критични суровини. Евродепутатът Хилдегард Бентеле подчерта, че ЕС ще стимулира част от добива, необходим за реализацията на енергийния преход. По този начин Съюзът ще намали зависимостта си от внос на определени материали. Въпреки това европейските държави ще продължат да разчитат на други страни като Норвегия, Канада, Чили, Бразилия и Катар.
По повод опасенията, че нови ВЕИ централи ще бъдат разположени върху плодородна земя Радан Кънев и Цветелина Пенкова бяха категорични, че подобни решения са в полето на конкретните държави и регионални структури. Двамата евродепутати посочиха, че ЕК ясно посочва, че вятърни перки или панели не могат да бъдат разполагани в плодородни земи или такива, които са в обхвата на "Натура 2000". Кънев, който е докладчик по измененията на директивата относно емисиите от промишлеността, уточни, че в рамките на Законодателния акт за възстановяване на природата се е получило остро противопоставяне, тъй като текстовете засягат индустриалното животновъдство, какъвто е случаят с Нидерландия. По думите му по-високите цели за нулеви емисии в много малка степен касаят българските фермери заради естеството на отглеждане на животни у нас.
Енергетиката и зеленият преход са във фокуса на серия от събития през седмицата. Днес стартира третото издание на конференцията „Зеленият преход в Централна и източна Европа – енергийна свързаност, зелено финансиране и иновации“. В рамките на програмата ще се проведе кръгла маса на тема „Зеленият преход и стратегически поглед върху българския енергиен сектор“.
Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни, заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само на Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да пътуват..
Силен е снеговалежът в прохода Шипка в късния следобед. За това предупреждават от Областно пътно управление - Стара Загора. Видимостта в прохода е ограничена до 50 метра поради гъста мъгла. Машини обработват пътната настилка. В останалата част от..
Републиканската пътна мрежа на територията на област Ямбол е проходима. АМ „Тракия“, както и пътят за Лесово са почистени до асфалт. Снежната покривка в региона е над 10см.. Няма населени места без ток и вода в резултат на зимната обстановка. Всички..
Политическо движение "Социалдемократи", организират дискусия на тема "Забравените млади. Как и защо спря докладът за младите. Събитието ще състои на 21 /петък/ в София. Това съобщи на пресконференция Елена Нонева, председател на движението. Повода за..
Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само за Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да..
На 21 февруари 2025 г. от 18.00 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ще се проведе среща разговор с академик Васил Николов на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“. Академик Николов..
Зимната обстановка в област Сливен е спокойна. Пътищата от републиканската мрежа са проходими. Машини почистват и обработват инфраструктурата в региона. В 14:30ч. е отворен за движение на тирове пътят Петолъчката – Котел – Омуртаг. По-рано закъсали..
Предизвестие за съкращаване на 130 служители е изпратила до Агенцията по заетостта американската централа ТЕЦ "Контур Глобал Марица - Изток 3 ", потвърди изпълнителният й директор Васил Щонов. Към момента в дружеството работят 160 души ...
Няма населени места без ток в област Стара Загора след снеговалежа в последните часове. Пътищата навсякъде са проходими. Това обяви за Радио Стара Загора областният управител Методи Марков. Той подчерта, че няма тежки метеорологични явления към..
Художничката Елена Романова открива днес в художествена галерия "Руси Карабиберов" в Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, съдържащи молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net