Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„След 2 години спира държавното финансиране за въглищното производство и България няма отговор какво следва“

За това предупреди евродепутатът Радан Кънев

2
ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Иванов

България няма никакъв отговор как ще гарантира въглищното си производство след 1.07.2025г., когато влиза в сила забраната за държавно финансиране на такъв тип мощности. За това предупреди в рамките на семинар, посветен на новата регулаторна рамка за европейската промишленост с нулеви нетни емисии евродепутатът Радан Кънев. Заедно с него във форума, организиран от представителството на ЕП в България участие взеха европейските представители Цветелина Пенкова, Хилдегард Бентеле и Мортен Петерсен. 

„Отдавна съм възприел ролята на необходимия грешник, който казва истината за неяснотите пред въглищните централи. В светлината на спирането на държавното подпомагане след 24 месеца разговорът за тяхното бъдеще изобщо не достига 2038г. или 2030г.. За периода след 1.07.2025г. България няма подписани договори по Механизма за капацитет, който изтече на 31.01.2019г.,“ подчерта Кънев. Той подчерта, че за разлика от нашата страна Полша разполага с такива. Българският евродепутат обърна внимание, че в резултат на липсата на план и решения от наша страна до момента въпросът как ще произвеждаме електроенергия след 2024г. от ТЕЦ „„КонтурГлобал Марица изток 3“, след 1.07.2025г. от държавната ТЕЦ „Марица изток 2“, както и след 2026г. от втората американска централа “AES Марица изток 1“ остава без отговор. „Нямаме отговор, защото се крием и се правим, че проблем няма, а той е огромен“, заяви Кънев. 

По този повод българският представител в ЕП призова за интензивни преговори с ЕК за повторно отваряне на възможността за осигуряване на Механизъм за капацитет в ограничени рамки. 

Радан Кънев обърна внимание и на друг проблем, надвиснал над въгледобива в „Маришкия басейн“. По думите през 2030г. изтича дерогацията, която страната ни е получила по отношение на количествата серни и живачни съединения, които се отделят в атмосферата при производството на електроенергия. 

Българският представител в ЕП определи като популизъм решението на парламента от 12 януари, с което се иска предоговаряне на заложените в Плана за възстановяване и устойчивост ангажименти за намаление с 40% на въглеродните емисии от родната енергетика спрямо базата към 2019г.. Той заяви, че в резултат на нормализирането на цените съкращението многократно надхвърля заложените от кабинета Петков нива.

В рамките на дискусията Кънев и Цветелина Пенкова акцентираха, че с новите законодателни пакети, свързани с Европейския акт за промишлеността с нулеви нетни емисии, както и измененията в Директивата относно емисиите от промишлеността, ЕК реабилитира улавянето и утилизацията на въглеродния диоксид. Евродепутатът от ЕНП/ДБ обаче уточни, че „зелената светлина“ за тази технология не открива нова възможност за въглищните централи. „Пазарните опити за улавянето и технологичните анализи сочат, че складирането и утилизацията на СО2 емисии от изгарянето на въглища, е утопично. Подобни количества въглероден диоксид не могат да бъдат успешно пренесени и утилизирани, а същевременно и подобен процес е финансово неосъществим. Нито една голяма въглищна мощност в Европа няма план да се трансформира посредством улавянето на СО2 емисиите“, заяви Радан Кънев. Той подчерта, че този вид технология може успешно да бъде прилаган в циментовата, стоманената и торовата индустрии.


На фона на новите законодателни инициативи, повишаващи изискванията за екологично производство на територията на Стария континент, ЕС си поставя за цел да върне производството на нови технологии обратно в страните-членки. Цветелина Пенкова, докладчик в сянка на Европейския акт за промишлеността с нулеви нетни емисии, коментира, че ЕК поставя конкретна цел – до 2030г. 40% от иновативните технологии и необходимите за тях компоненти да бъдат произвеждани в ЕС. Тя обърна внимание, че на този етап 90% от тази индустрия е разположена в Китай. „Затова ЕК се стреми да реиндустриализира ЕС с чисти и екологични технологии“, заяви Пенкова. Новината около обсъждането и дебатирането на Акта за промишлеността с нулеви нетни емисии е, че в неговия обхват наред с улавянето на СО2, ВЕИ, биогаз, био метан е включена и ядрена енергия. Евродепутатът коментира, че големият спор около законодателната инициатива е дали да бъде определен списък с технологии, които да бъдат насърчавани, или да бъде оставена възможност за действия от страна на отделните държави. По думите на Пенкова Актът трябва да бъде гласуван до края на мандата на настоящия ЕП. Акцент в преговорите е решимостта за сериозни инвестиции в подобряване на електропреносната мрежа. Пенкова коментира, че общото схващане към момента е, че решенията за съхранение на електроенергията на този етап на са работещи. Тя разкри, че посредством текстовете в дебатирания Акт ще бъде инициирана и промяна в условията, свързани с възлагането на обществени поръчки.

Опитът за реиндустриализация в ЕС ще върви ръка за ръка с осигуряването на критични суровини. Евродепутатът Хилдегард Бентеле подчерта, че ЕС ще стимулира част от добива, необходим за реализацията на енергийния преход. По този начин Съюзът ще намали зависимостта си от внос на определени материали. Въпреки това европейските държави ще продължат да разчитат на други страни като Норвегия, Канада, Чили, Бразилия и Катар. 

По повод опасенията, че нови ВЕИ централи ще бъдат разположени върху плодородна земя Радан Кънев и Цветелина Пенкова бяха категорични, че подобни решения са в полето на конкретните държави и регионални структури. Двамата евродепутати посочиха, че ЕК ясно посочва, че вятърни перки или панели не могат да бъдат разполагани в плодородни земи или такива, които са в обхвата на "Натура 2000". Кънев, който е докладчик по измененията на директивата относно емисиите от промишлеността, уточни, че в рамките на Законодателния акт за възстановяване на природата се е получило остро противопоставяне, тъй като текстовете засягат индустриалното животновъдство, какъвто е случаят с Нидерландия. По думите му по-високите цели за нулеви емисии в много малка степен касаят българските фермери заради естеството на отглеждане на животни у нас. 

Енергетиката и зеленият преход са във фокуса на серия от събития през седмицата. Днес стартира третото издание на конференцията „Зеленият преход в Централна и източна Европа – енергийна свързаност, зелено финансиране и иновации“. В рамките на програмата ще се проведе кръгла маса на тема „Зеленият преход и стратегически поглед върху българския енергиен сектор“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Започват проверки за обработка срещу кърлежи и комари в Ямболско

От Регионалната здравна инспекция в Ямбол ще направят проверки в петте общини на областта за извършените обработки на тревни и водни площи срещу кърлежи, комари и гризачи. Със затоплянето на времето и зачестилите валежи са се увеличили сигналите за..

публикувано на 11.05.24 в 12:55

Полицията издирва 13-годишно момче от Хасково

Полицията издирва 13-годишно момче след като не се е прибрало от училище, съобщиха от полицията. Сигналът е подаден снощи преди полунощ от майката му. Преди месец Дениз Рамадан Яшар също не се прибра, но тогава е бил открит в района на училището си,..

публикувано на 11.05.24 в 12:48
патици

Откриха огнище на птичи грип в симеоновградско село

БАБХ констатира огнище на инфлуенца в птицевъден обект за отглеждане на патици мюлари в симеоновградското село Константиново. В обекта се отглеждат около 6300 бр. патици.  Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна..

публикувано на 11.05.24 в 09:57
ГПЧЕ

Национално състезание по френски език с първо издание в Стара Загора

Първото национално състезание по френски език – Франсиада , ще се проведе на 11-и май в ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в Стара Загора. За участие са се записали 25 ученици от пет града , разпределени в три възрастови категории.  Самият изпит е в две части –..

обновено на 11.05.24 в 09:47
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

В училища с имена на старозагорски поети и писатели отбелязват 11 май

Ученици от пет старозагорски училище ще се включат в своеобразен поход по случай 11-и май - денят, в който православната църква почита Св. Св. Кирил и Методий. Учебните заведения носят имената на поети и писатели, родени в града. Изявени възпитаници..

обновено на 11.05.24 в 09:45
РЗИ, Стара Загора

Д-р Недялка Кабаджова е новият директор на РЗИ – Стара Загора

Новият директор на Регионална здравна инспекция – Стара Загора е д-р Недялка Кабаджова. Тя е назначена със заповед на министъра на здравеопазването от 9 май 2024 г. Д-р Кабаджова работи в РЗИ – Стара Загора от 2021 г. Завършила е медицина в..

публикувано на 11.05.24 в 09:12

Прогноза за времето

Атмосферното налягане e малко по-високо от средното за месеца и ще се задържи почти без промяна. Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове все още по-значителна облачност ще има на места над югоизточната половина от страната. След..

публикувано на 11.05.24 в 09:03
Община Сливен

48 деца се натровиха в детска градина в Сливен

48 деца от детска градина „Елица" в Сливен са установени с хранително отравяне. Едно от децата е в Инфекциозно отделение, на вливки, но в стабилно състояние , съобщи директорът на детската градина Надя Стоянова. Информaцията е на коресподента ни Стоян..

публикувано на 10.05.24 в 19:07

Унищожиха стара граната в старозагорското село Памукчии

Стара ръчна граната е обезвредена в старозагорското село Памукчии, съобщават от пресцентъра на Министерство на отбраната. Специализиран екип от батальона за защита на силите, от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора е..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

"Крушата Рагаца" на Станислав Стратиев

Малките актьори в една от най – младите школи по актьорско майсторство в Стара Загора, DoT Theatre,  имат своите не една, а две премиери – на 12-и май от 17 и от 19 часа в Кукления театър . Постановката се нарича „Крушата Рагаца“, по повестта на..

публикувано на 10.05.24 в 16:10