До края на месец юни България трябва представи на Европейската комисия пакет от искания за промени в поетите ангажименти в сектор енергетика, по-точно заявките за декарбонизация (намаляване на въглеродните емисии в атмосферата, особено на въглеродния диоксид (CO2), от промишлеността – б.а.).
Страната ни вече загуби първия транш от 100 млн. евро по линия на Фонда заради забавяне на стратегическите планове. България е единствената страна членка, която все още не е депозирала в ЕК Териториалните планове за трите въглищни региона (Стара Загора, Перник, Кюстендил), а основните плащания по линия на Фонда са планирани именно за тази година. Става дума за 2/3 от средствата от общо 1,4 млрд. евро, предвидени за трансформацията на трите области, но ако тези планове не бъдат одобрени, необходимите средства за зеления преход ще бъдат изгубени.
Винаги, когато се постави темата за Зеления преход, в медийното пространство и социалните мрежи се появяват заглавия, превърнали се вече в лозунги – „Подписана е смъртната присъда на ТЕЦ-овете“, „ТЕЦ-овете затварят“, „Очаква се ТЕЦ-овете да затворят през 2026 година“. Това са твърдения, които политиците обичат да коментират и обясняват, когато наближат крайни срокове свързани с Плана за справедлив преход, а държавата не е изпълнила условията или наближават избори и редица политически партии изграждат предизборните си платформи върху обещания как няма да позволят ТЕЦ-овете и хората да останат без работа.
Проверихме какви са фактите и какво е договорено за съдбата на въглищните централи.
Д-р Румяна Грозева, изпълнителният директор на Агенция за Регионално Икономическо Развитие - Стара Загора, определи твърденията, че България трябва да затвори въглищните си централи през следващото десетилетие, като неверни и спекулативни.
„Никой не иска България да затвори ТЕЦ-овете си до 2025, 2026 година. България има редица други механизми да покрие тези 40% (съкращаване на емисиите) включително и със затваряне на мощности на топлоелектрически централи, които са извън всякакви стандарти. Говорейки, че просто така ще затворят ТЕЦ-овете си е абсолютна спекула. България е поела ангажимент да преустанови ползването на въглища за производството на електроенергия до 2038 година. През цялото това време говорим за поетапно намаляване на обема на въглищната енергия в енергийния микс на страната. Но това не е процес, който ще се случи веднага, всички твърдения са абсолютна спекула и злоупотреба“.
Думите на д-р Румяна Грозева се потвърждават и от казаното от Генади Кондарев, старши научен сътрудник за Централна и Източна Европа към Международната екооганизация Е3G:
„Не съществува документ в, който да е записано, че България трябва да затвори своите ТЕЦ-ове следващите 10 години. 2038 година България трябва да намали използването на въглища, това е крайният срок, който е заложен и е поето като ангажимент от страната. Във следващото десетилетие нямаме конкретен ангажимент, но имаме конкретен ангажимент за съкращаване на емисиите от използването на въглища и това е 40% съкращаване на емисиите до 2025 година. Една повече от постижима цифра, която съвсем не означава затваряне на въглищни тецове, защото тази цифра може да бъде постигната както със затваряне на някаква мощност, така и с по-малко работа от страна на мощностите, което не означава непременно съкращаване на персонал“.
Потърсихме за коментар и представителството на ЕК у нас. Ето какво заявиха оттам:
„Позицията на Европейската комисия е, че всички държави членки трябва усилено да работят за поетапно премахване на производството на енергия от въглища. Само по този начин ще бъдат постигнати общите цели за борба с климатичните промени, с които България като член на ЕС се е ангажирала – поне 55% намаляване на емисиите на въглероден диоксид до 2030г. и нулеви емисии в атмосферата към 2050 г.
Повечето държави членки на ЕС вече са обявили крайни дати за закриване на всичките си въглищни мощности. От властите на България зависи да определят ясен график за поетапното премахване на различните въглищни електроцентрали. България е поела такъв ангажимент в своя план за възстановяване и устойчивост – да изготви пътна карта за неутралност по отношение на климата, включително със сценарии за постепенното преустановяване на използването на каменни въглища най-късно до 2038 г.
Крайното решение за конкретни дати за спиране на дадени топлоелектрически централи на въглища е от компетенциите на българските власти“.
Твърдението, че България трябва да закрие своите въглищни централи до 2026 година е НЕВЯРНО, но България е поела ангажимент, като страна членка на ЕС за постигне на общите цели за борба с климатичните промени. Като член на ЕС България ще получи своите компенсации, за да извърви своя зелен преход. Дали политиците ще изпълнят своите ангажименти към заетите в сектора хора и ще успеят ли да получи необходимите средства е неясен факт, който не подлежи на проверка.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
През предстоящите почивни дни в страната се очаква усложнена метеорологична обстановка. Оранжев и жълт код за интензивни валежи и градушки e в сила за събота, 24 май. Предупреждението е за областите Стара Загора, София, Пазарджик, Пловдив , където ще..
Започна работа по обезопасяването на кръстовището на входа на село Богомилово в посока Стара Загора. Там трябва да се изгради кръгово кръстовище, припомни зам.-кметът на общината арх. Мартин Паскалев. Проектът е изготвен от общината и предоставен на..
Публично обсъждане на намерението за поемане на дългосрочен общински дълг в размер на до 5,4 милиона лева с ДДС с размер на лихвата до 2,50 процента на годишна база се проведе в Община Стара Загора. Той ще бъде предназначен да обезпечи договор за..
Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора” Георги Георгиев. Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“..
„Изграждащият се край Сливен индустриален парк е новата звезда на индустриалния хоризонт на България". Това обяви макроикономистът и консултант по проекта Георги Стоев, визирайки площта на парка от 2 милиона кв. м., което го прави третият по големина..
Служители в Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково излязоха на символичен протест в навечерието на 24 май. В обедната си почивка близо 20 души библиотекари излязоха пред сградата на културния институт и напомниха исканията си за..
Традиционната награда „Аргира Жечкова“ ще бъде връчена на церемония в Сливен тази вечер. Весела Паскалева, директор на СУ „Константин Константинов“, е тазгодишният й носител. Тя беше избрана сред 8 номинирани учители за своя професионализъм, обществена..
Ремонтират участък на магистрала „Марица“ след Харманли. Вече има поставени знаци за организацията на движението. Дейностите се очаква да продължат до края на юни. В посока ГКПП Капитан Андреево трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което..
„Учителите са първите водачи на всяко дете по пътя към знанието. Не напразно именно в Ямбол бе издигнат паметник на ямболските учители – като символ на дълбоката ни признателност към вашата роля на съвременни будители. Културните дейци са гласът,..
Засилено полицейско присъствие заради предстоящите абитуриентски балове ще има до 31 май в цялата страна. Служителите на реда ще следят за осигуряване на обществения ред, а д опълнителни пътни патрули - за недопускане на пътнотранспортни произшествия и за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net