Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ректорът на Тракийския университет проф. Добри Ярков представи екипа си за втория мандат

Ректорът на Тракийски университет - Стара Загора, проф. д-р Добри Ярков, представи официално своя екип за предстоящия мандат 2023 - 2027 г. пред Съвета на настоятелите. В състава на новото ректорско ръководство за следващите четири години  влизат петима заместник-ректори и главен секретар. 

Три дами с богат академичен и организационен опит са новите попълнения в екипа:

Доц. д-р Дарина Заимова е новия заместник-ректор с ресор „Научноизследователска и международна дейност“. Доц. Заимова е доктор по икономика и преподавател в катедра  „Индустриален бизнес и предприемачество“ на Стопански факултет при Тракийски университет. Работи активно в областта на предприемачеството, устойчивото развитие, био икономиката и еко-иновациите. Има редица специализации в Германия, Италия, Испания, Белгия, Унгария, Сърбия. Ръководител е на международни и национални научни и образователни проекти. Част е от редакционните колегии на две международни списания (Румъния и Сърбия), член е на управителния съвет на Център за изследвания и анализи, съ-основател и председател на Управителния съвет на ГО-ЪП бизнес инкубатор. Участва в екипа на Съвета по ресурсна ефективност и кръгова икономика към БАН, както и в Комисията за развитие и прилагане на иновациите и кръговата и био-базирана икономика към Министерството на икономиката и растежа. Доц. Заимова има административен предишен опит като зам.-ректор по проектната дейност на Тракийски университет и като зам.-ректор по международната дейност на Павлодарския държавен университет в Казахстан.

Доц. д-р Боряна Парашкевова ще бъде новия зам.-ректор по „Качество, акредитация и следдипломна квалификация“. Доц. Парашкевова е част от екипа на Медицински факултет на Тракийски университет, доцент по  „Социална медицина и здравен мениджмънт“ и преподавател в катедра „Социална медицина, здравен мениджмънт и медицина на бедствените ситуации”. Понастоящем е и зам.-председател на Районна лекарска колегия на Български лекарски съюз – Стара Загора, както и координатор на Център по семейно планиране, Стара Загора при  „Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве“. С дългогодишен опит като член на Комисия по акредитация и продължаващо обучение в системата на здравеопазването при Български лекарски съюз – София, както и като участник в експертна група на „Национална агенция за оценяване и акредитация“ за акредитация на специалности от област на висше образование 7. -  Здравеопазване и спорт. Председател на Комисия по професионална етика на Български лекарски съюз - Стара Загора, Участвала в изработване на  нови докторски и магистърски програми по Оперативна програма на ЕС „ Наука и образование за интелигентен растеж ”, както и в редица европейски и национални проекти. Членува в Европейска асоциация по обществено здраве, Национално сдружение по здравна политика и здравен мениджмънт, Българско научно дружество по обществено здраве, Български лекарски съюз и Съюз на учените в България.

Поста „Главен секретар“  поема доц. д-р Неделина Костадинова. Доц. Костадинова е доктор по  „Микробиология“ от Българската академия на науките, преподавател в  катедра „Здравни грижи“ на Медицински колеж при Тракийски университет и лектор по „Обща и специализирана микробиология и вирусология за медицински специалности“. Доц. Костадинова има дългогодишен опит като секретар на Научен съвет към Институт по микробиология на БАН, както и практически опит в областта на международните проекти, международното сътрудничество и мобилност,  организацията на мащабни научни форуми и семинари,  редакторската дейност на различни научни издания. Членува в Federation of European Microbiological Societies (FEMS), Съюз на учените в България и Българско микробиологично дружество.

Трима зам.-ректори от предишния мандат ще продължат да бъдат част от ректорското ръководство на Тракийски  университет и през следващите четири години.Зам.-ректор по „Учебна и информационна дейност“ ще бъде проф. дн Нели Грозева, която и до момента успешно ръководеше учебните дейности на старозагорската „алма-матер“, проф. д-р Румен Бинев ще оглави отново „Административно-стопанската дейност“, а доц. д-р Емил Славов ще продължи да отговаря за ресор „Проектна дейност“. 


По публикацията работи: Елена Балабанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Не спират кражбите на пътни знаци по пътищата в Ямболско

Кражбите на пътни знаци по републиканската мрежа в ямболска област не спират през последните години. Не са редки случаите и на умишлено увредени и простреляни табели. Екипи на пътното управление периодично правят обходи, за да констатират къде..

публикувано на 16.02.25 в 12:31

В старозагорското село Петрово избират кмет

Без проблеми и без сигнали за нарушения започна изборния ден в село Петрово. Двама са кандидатите за кмет на днешните извънредни частични избори в старозагорското село. Общо 291 са избирателите, които ще гласуват в една секция с хартиени бюлетини...

публикувано на 16.02.25 в 09:12

15 дни арест за мъж, бил лекар в Димитровград

15 денонощия арест присъди Районен съд Димитровград днес на 24-годишен мъж, който вчера преди обяд нападна и би с метална тръба ветеринарен лекар.  Пострадал е д-р Димо Йотов, който разказа, че с нищо не е провокирал подсъдимият. Инцидентът станал докато..

публикувано на 15.02.25 в 16:56

Голям интерес към първия празник на свинските уши в Стара Загора

В Стара Загора се провежда първият "Празник на старозагорския деликатес - свинските уши". Популярното в региона мезе се смята за едно от кулинарните изкушения, характерни за Старозагорско.    Събитието се организира по инициатива на НЧ "Св. Климент..

публикувано на 15.02.25 в 14:15

Традицията бе спазена и в старозагорското село Елхово навръх Трифон Зарезан

В Елхово бе отбелязан обичаният народен и християнски празник Трифон Зарезан. Сред лозовите масиви, заобградили китното село, символично бяха зарязани лозите, за да бъде годината здрава, добра и плодородна. Организаторите от местната винарскa избa,..

публикувано на 15.02.25 в 11:33

В село Скалица днес е празникът на виното

Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се..

публикувано на 15.02.25 в 10:54

Сдружение "Дишай, Димитровград": Авария в ТЕЦ-а. Централата: Технологичен процес - изхвърляне на водни пари

От организацията "Дишай, Димитровград" алармираха, че снощи е имало авария в ТЕЦ "Марица 3" Димитровград, часове след като инсталацията беше пусната след ремонт. В Регионалната екоинспекция не са получили информация за проблем в централата. От..

публикувано на 15.02.25 в 10:37

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за..

публикувано на 14.02.25 в 18:51

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната. Това заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на Елисавета Белобрадова от ПГ на..

публикувано на 14.02.25 в 17:54

В село Оряховица зарязаха лозята и избраха нов Цар Трифон

Един от най-обичаните български празници - Трифон Зарезан, символ на плодородието, на виното и на насладата от живота, отбелязаха подобаващо днес жителите и гостите на старозагорското село Оряховица. „Нека да е берекет, да е препълнена тракийската ни..

публикувано на 14.02.25 в 17:38