Бившият кмет на Хасково Георги Иванов е осъден от Окръжния съд да възстанови 89 хил. лв., които са били разходвани за разрушаването на затвора в града, който е паметник от национално значение. Според експертизата сумата, която е разходвала общината за целта е над 160 000 лв., от администрацията обаче са поискали по-малката сума.
"За изясняването им по делото са назначени първоначална и повторна оценителна експертиза. Според първоначалната експертиза стойността на сградата към дата на нейното разрушаване е в размер на 160 036 лева. Съдът кредитира именно заключението на тази експертиза, но тъй като ищецът претендира сума от 89 000 лева, съдебният състав е приел, че искът следва да бъде уважен до предявения размер ведно с дължимите лихви.", посочват от пресцентъра на съда.
Сградата е включена в списъка с паметници на културата още през 1970 година.
Присъдата подлежи на обжалване пред Апелативния съд в Пловдив.
Бившият кмет Георги Иванов е осъден с влязла в сила и потвърдена от Върховния касационен съд присъда и по наказателно дело по същия случай.
В разпространено от община Хасково обяснение по случая става ясно, че в това предходно решение на съда е посочен размер от 89 хиляди лева, представляващ причинени имуществени вреди от неправомерно разрушаване на общинско имущество. Затова и общината не е поискала по-голямата сума от първоначалната експертиза.
Ето и цялата позиция на администрацията:
„Община Хасково е предявила иск за 89 хиляди лева на база влязла в сила осъдителна присъда срещу Георги Иванов. В диспозитива на същата присъда е посочен размер от 89 хиляди лева, представляващ причинени имуществени вреди от неправомерно разрушаване на общинско имущество.
Установеният в наказателното производство размер на причинените от престъпното деяние вреди, когато е елемент от фактическия състав на престъплението, обвързва и гражданския съд със задължителна сила. При резултатните престъпления, каквото е това по чл.278б, ал.3 от НК, размерът на вредата винаги е част от състава на престъплението, като това се установява и от чл.102, т.2 от НПК, който постановява, че предмет на доказване в наказателното производство са и размерът на вредите.
След като имуществените вреди са били предмет на доказване и установяване в наказателното производство, тъй като те са елемент от състава на престъплението, и са част от диспозитива на присъдата, с която е осъден дееца, то на основание чл.300 от ГПК гражданският съд е длъжен да зачете задължителната сила на присъдата по отношение размера на нанесените имуществени вреди. Това е така, защото в случая, ако пред наказателния съд беше предявен и приет за съвместно разглеждане граждански иск, той щеше да го уважи. Това трябва да направи и гражданският съд, защото неговата функция е екцесорна, тя е следствие на приключилия наказателен процес“.
Временно е ограничено движението през Прохода на Републиката в района на Вонеща вода, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Причината е тежка катастрофа със загинал. Леките автомобили се пренасочват през прохода "Шипка", а товарните изчакват..
В навечерието на Гергьовден деца от сливенското село Гавраилово и Обществен дарителски фонд (ОДФ) Сливен отново съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове, посветени на светеца-покровител на овчарите. Върху шаблони на обредни хлябове децата..
Новият директор на Областната дирекция на полицията в Хасково Мирослав Христов беше представен днес от зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров. Полицията в Хасково е с нов директор Христов заменя на поста Иван Расоков, който подаде..
От 7 до 11 май 2025 г. в Стара Загора отново ще се проведе Национална студентска универсиада. Официален домакин на събитието е Тракийският университет в лицето на ректора проф. Добри Ярков. Мащабното спортно събитие се организира от Асоциацията за..
Контактен център за деца на родители, които са в конфликтна раздяла, жертви на домашно насилие или в рискова ситуация, ще бъде открит на 8 май в Хасково. Центърът ще заработи във втората фаза на пилотен за област Хасково проект, който се изпълнява..
Кметството на село Сулица, НЧ „Пробуда - 1928 г.“, местният пенсионерски клуб „Надежда“, със съдействието на Община Стара Загора, канят всички на традиционния си събор. Веселбата ще се проведе на 10 май 2025 г. (събота), от 11.00 ч. на площада. Това..
Кметството на село Елхово, НЧ „Кирил и Методий – 1931 г.“, със съдействието на Община Стара Загора канят всички желаещи на празник на селото и патронен празник на читалището. Тържеството започва от 17.30 ч. на 10 май 2025 г. (събота), на площада в..
Хасковското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ отбелязва 140 години от създаването си. Днес в учебното заведение беше открита реновирана спортна площадка. Тя е обновена по Програмата на МОН за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и..
Близо четвърт милион българи черпят за честито име на Гергьовден, а в населените места на територията на община Стара Загора те са 5 291 души. Това разкрива справката, изготвена от експертите на отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора въз..
Спортно състезание за ученици от първи до четвърти клас ще оживи старозагорския парк „Артилерийски“ на 23 май 2025 г., петък. Началото е от 11.00 часа , организатор е Ротари клуб „Стара Загора-Берое“ със съдействието на Община Стара Загора. Спортната..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net