Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Фестивалът на котленския килим, багрите и етносите

2
Снимка: интернет

Седмият фестивал на етносите, багрите и котленския килим в Котел очаква хиляди гости от страната, от днес до неделя в местността „Изворите“. Музикалната програма ще открият тази вечер братя Аргирови, група  „JAMBOL PROJECT“ и балетната школа ,,Па Де Кре “ от Стара Загора.

 Домакините ще зарадват жителите и гостите на събитието с  разнообразна и богата програма в трите дни с изложение на котленски и гръцки килими и голям котленски стан, в четирите етнически села – българско, турско, циганско и каракачанско ще бъдат показани традициите на Гергьовден. В  занаятчийския базар  ще бъде  демонстрирано естествено ръчно багрене на вълна и тъкане на котленски килими. „Подготвили сме изложба на типичната женска котленска носия, която е от градски тип. Тя се отличава с аристократичност, подчертавайки особения статут на някогашния възрожденски Котел. Ще бъдат показани красивите и неповторими пафти, куни и други бижута. В тях някогашните котленски златари влагали седеф от Йерусалим и Охрид. Някои от тези произведения на занаятчийското ювелирно изкуство са били шедьовъра на живота за своя майстор.“, каза за Радио Стара Загора,  преди началото на фестивала, кметът на Котел Коста Каранашев.

 Домакините се надяват на вертикалния стан на входа на местността „Изворите“ всяка жена, която пожелае,  да затъче една нишка, за да може до догодина да бъде изтъкан котленски килим от ръцете на 20 000 българки. На своята 7-ма национална среща „Родолюбие“,  лютиерите у нас ще определят най-добрите майстори в направата на гайда, кавал, гъдулка, тамбура и  тъпан. Талисманът на фестивала – Котленчето ще поведе Кукерското шествие под съпровода на гайди от българското село до Голямата естрада в 20,30 ч. в съботната вечер. Д-р Людмила Емилова ще дава ценни съвети в „Къщата на здравето“, а майстор-готвачът Андре Токев ще приготвя традиционни баварски ястия.

 Известни музиканти и танцьори ще се представят в Котел  - Петя Панева, Фондацията, Ансамбъл „Българе“.

 За децата са подготвени много изненади  в „Омагьосаното село на Баба Яга“, „Къщичките на джуджетата“ и „Работилницата на елфите“, където ще ги очаква първата печатна преса – пресата на Гутенберг.

  Известен с любовта си към Котел и възхищението и преклонението към делото на Георги Стойков Раковски, Коста Каранашев обяви началото на кампанията за събиране на средства за изрисуване лика на най-известния котленец върху фасадата на една от сградите, като продължение на  инициативата за екстериорно присъствие по фасадите в градчето на котленския килим и българската шевица.

 Фестивалът ще бъде открит официално на 29 юли /събота/ от 11 часа. 

 В звуковия файл чуйте по-интересните акценти от Седмия фестивал на котленския килим, багрите и етносите от кмета на Котел Коста Каранашев.

 

Ето и пълната фестивална програма по дни и часове:28 юли 2023 г.

28 юли 2023 г. /петък/

19:00 часа – Концерт на „JAMBOL PROJECT“

Място: Малка сцена до занаятчийската алея

21:00 часа – Откриване на Фестивала

21:00 часа – Концерт на балетна школа ,,Па Де Кре “

22:00 часа – Концерт на Братя Аргирови

Място: Голяма сцена „Естрада”

29 юли 2023 г. /събота/

09:00 часа – Официална програма

Занаятчийски базар;

Демонстрация на тъкане и естествено багрене на вълна;

Фотоизложба на котленски носии, пафти, накити и  просфорни печати, „Спомени от Котел“ и „Котленските килимарки“

11:00 часа – Официално откриване

Посрещане на фестивалната кукла „Котленчето“

Представяне на ансамбъл „Иглика“, гр. Краков, Полша

Място: Сцена пред х-л „Изворите“

Представяне на традиционни обичаи, носии и характерни ястия

– Българско село 

– Ромско село 

– Каракачанско село 

– Турско село

13:00 – 14:00 ч.  Среща с д-р Людмила Емилова

Място: Здравен кът

– Баварска кухня с шеф Андре Токев

Детски свят:

– Пресата на Гутенберг 

– Работилницата на Елфите

– Къщичките на джуджето 

– Омагьосаното село на Баба Яга

12:00 часа – Представяне на самодейни състави от гостуващите читалища и читалища от община Котел

Място: Голяма сцена „Естрада“

13:00 часа – VIII-ма Национална среща на лютиерите в България  ,,Родолюбие‘‘ – Майсторска надпревара за обявяване на инструмент на 2023г. – „гайда“, „кавал“, „гъдулка“, „тамбура“, „тъпан“.

Вечерна програма:

18:30 часа – Концерт на танцов ансамбъл „Иглика“ – гр. Краков, Полша

19:30 часа – Концерт на  „JAMBOL PROJECT “

Място: Малка сцена до занаятчийската алея

20:30 часа – Кукерско шествие, съпроводено от гайди– съвместно шествие с кукери от Народно читалище „Просвета-1892“, гр. Стралджа

Място: Тръгване от „Българското село“ до Голяма сцена „Естрада“

21:00 часа – Концерт на Ансамбъл „Българе“

21:20 часа – Монолог „Майката на Раковски“

21:30 часа – Концерт на Петя Панева

22:30 часа – Концерт на Група „Фондацията“ с участието на Дони, Кирил Маричков, Иван Лечев, Славчо Николов и Венко Поромански

Място: Голяма сцена „Естрада“

30 юли 2023 г. /неделя/

10:00 часа – Пленер – тебеширен свят

14:00 часа – Официално закриване на фестивала




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Разследва се случай на лекарска небрежност в гинекологична клиника в Сливен

Окръжната прокуратура в Сливен разследва случай на лекарска небрежност в частна гинекологична болница САГБАЛ „ЕВА”, довела до смъртта на бебе в утробата на майка си. Образувано е досъдебно производство.  За случая съобщиха адвокатите на 31-годишната..

публикувано на 26.09.24 в 18:45

Зелено общество, отговорно към своите текстилни отпадъци, е целта на проект, реализиран от Община Стара Загора

От 1 януари 2025 г. всички държави членки на ЕС и общините в тях задължително ще събират разделно текстилния отпадък и Община Стара Загора, която първа стартира участието си по проект TEXAD, вече обсъжда как това практически да се осъществи. Пълното..

публикувано на 26.09.24 в 18:37

Финландското образование е насочено към практическото обучение

Учители от старозагорското НУ „Димитър Благоев“ посетиха Финландия и обмениха опит със свои европейски колеги благодарение на програмата „Еразъм+“. Педагози от 11 страни се запознаха с финландската образователна система и успяха да проследят..

обновено на 26.09.24 в 16:44

На местен референдум през ноември Казанлък ще реши съдбата на "Бузлуджа"

На 17 ноември казанлъчани гласуват на местен референдум за съдбата на Дом паметника на Бузлуджа. С 25 гласа "за" местният парламент определи датата за допитването. Предложението на „Възраждане“ референдумът да се случи на 1 декември не получи..

публикувано на 26.09.24 в 15:07
Снимка: ЮИДП-Сливен

500 дка засегнати площи срещу борова процесионка бяха обработени от ЮИДП- Сливен

“Югоизточно държавно предприятие” ДП гр. Сливен извърши въздушно пръскане срещу борова процесионка на обща площ от 500 дка на територията на ТП “Държавно горско стопанство Гурково”, информират от предприятието. През месец август бе проведено..

публикувано на 26.09.24 в 14:55

Нови социални услуги, почетни граждани и ограничения за тротинетки приеха съветниците в Стара Загора

Общинските съветници в Стара Загора приеха на първо гласуване промените в наредбата за по-строг контрол на управлението на тротинетки в града. С тях се въвежда ограничение от 5 км в час за движение по велоалеи в паркове и градини и пешеходни зони...

публикувано на 26.09.24 в 13:57
Снимка: МВР - Сливен

Полицията в Сливен издирва 27-годишен мъж

Полицията в Сливен издирва 27-годишния Панайот Донков, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Той е напуснал дома си на 21 септември и оттогава неговите роднини и близки нямат връзка с него. По тяхна молба е обявен за общодържавно..

публикувано на 26.09.24 в 13:54
Снимка: Даниела Костова

До дни ще са ясни резултатите от разчитането на черната кутия на разбилия се самолет край авиобаза "Граф Игнатиево"

До дни ще станат ясни резултатите от разчитането на черната кутия на разбилия се самолет край авиобаза "Граф Игнатиево", съобщи служебният военен министър Атанас Запрянов. Същевремонно той поиска средствата за армията през следващите няколко години да..

публикувано на 26.09.24 в 13:49
Недялко Костадинов

Трудна година за земеделските производители

Изминалите почти девет месеца от настоящата високосна 2024 година красноречиво  доказаха, че годината е екстремна по всички показатели. Тя е такава и за земеделските производители. Голяма част от тях са на кръстопът, дали да продължат или да се..

публикувано на 26.09.24 в 11:52

И двете крила на ДПС влизат в новия парламент, сочи изследване на "Алфа Рисърч"

7 партии биха влезли в новия парламент, ако изборите бяха днес, сочи проучване на агенция "Алфа рисърч". И двете крила в разцепилото се ДПС ще бъдат представени в 51-то Народно събрание , като хората около Ахмед Доган ще са с почти два процента преднина..

публикувано на 26.09.24 в 11:45