Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цял живот в плен на котленския килим

9
Снимка: Кристина Русева

Дни след приключването на Седмия фестивал на "Котленския килим, багрите и етносите" в Котел не спират възторжените думи, впечатления и  отзиви за събитието и благодарности към кмета на Котел Коста Каранашев и всички организатори и домакини на събитието. "Между 3 500 и 4 000 бяха гостите на фестивала, които се потопиха в неповторимата атмосфера на цветовете и багрите на котленските килими, под звуците на българските народни песни и танци, излезли изпод струните, ударите и пхръстите на българските традиционните народни инструменти и прохладната красота на изворите  на Котел". Така започва разговорът ми с една от най-добрите тъкачки на котленски килими Величка Съботинова. Темата естествено е насочена към котленския килим и неговото неповторимо обаяние в сраванение с другите творения на българското занаятчийско изкуство.

 "На вертиланите станоци, на каквито котленката тъче от незапомнени времена, за първи път показахме 16 непоказвани до сега образци от котленската музейна експозиция и 3 килима, частни притежания. ", казва майсторката и прави кратка характеристика на прочутия котленски килим. Котленката е втъкавала на бялата основа до 54 цвята вълнени прежди, естествено обагрени. И още от раждането на занята е вмъквала защитните символи на семейството и рода - правата пръчка, символизираща пътя на нейния стопанин със стадата към Беломорието и Добруджа, египетската пирамида - или триъгълникът, който черпи сила с върха си от космоса или с основата си от българската земя...Тази сила уравновесява и самата тъкачка и самата природа..."

   Вечно усмихната и отдаденаот дете на котленския килим, който е любовта и смисъла на живота й, майсторката е твърдо убедена, че този древен български занаят няма да бъде затрит!  Нищо, казва тя с горчивина, че е обучила 2 жени Бавария, две от Турция и много жени от цяла България...а в Котел, защото си имаме и пазим неповторими образци на котленската килимарска школа, няма желаещи да оврладеят занаята! "Килимотъкането е златен занаят - с него котленката, работейки вкъщи е обучавала децата от малки на труд и да са задружни. Тя с чевръстите си пръсти - без четка, е рисувала бялата основа шарките на котленския килим, който си остава и до днес неповторим със своя колорит, уют, топлина и енергия, които носи!", казва тъкачката, превърнала се в едно от знаковите имена на днешен Котел със своето изкусно майсторство, голямо сърце, всеотдайност към котленската килимарска школа и ревност към българските традиции и богатствата на родния Котел!

   Защото обича от душа и сърце това, което цял живот е правила - да тъче, предлага на кмета Коста Каранашев да втъче колкото може повече имена на посетители на Седмия фестивал на котленския килим, багри и етноси в пано, което да се пази в общината като спомен за събитието, което събира хора от всички етноси в това неповторимо кътче на България! Кметът, като вдъхновител и не по-малко ревностен радетел за българщината и традициите, решава да открие книга за впечатления, от която да почерпи имената за увековечаването им...

   И в тези 20-ина страници, много от гостите на фестивала са написали мили и топли думи на благодарност и възхищение от видяното и преживяното в трите дни, когато българщината се прояви във всичките си проявления.

 "Не мога да изброя всички, които ме трогнаха с искрените си думи, ще зачета само няколко реда", казва Величка Съботинова:

"Бъдете благословена! Поклон пред любовта, старанието и сръчните Ви ръце! Красивите Ви килими носят особена енергия...

 Госпожо Съботинова, делата Ви се записват във вечността!Достоен пример сте - БЛАГОДАРЯ, че ни научихте на мистичния занаят! - Славка Докова". 

 Благородна и винаги  готова щедро да дарява знания, умения и обич към българското, Величка Съботинова казва, че приема тези думи за всички тъкачки от Котел, които са над 80-годишни и затова няма как да се включат в дългата, тежка и данимична организация на събитието! Н о всяка е  оставила своя дан за това да го има това неповторимо творение на котленската школа -  котленския килим!

 След благодарността  към кмета на Котел и всички, които неуморно се раздадоха за провеждането на Седмия фестивал на "Котленския килим, багрите и етносите", Величка Съботинова скромно завършва нашия разговор с признанието, че всичко, което прави - го прави с от душа и сърце за свояКотел и  с любов за хората...

 В звуковия файл чуйте интервюто с Величка Съботинова:


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“

Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“. Тази вечер отново ще бъде представена музиката на  Волфганг Амадеус Моцарт, а с този концерт официално ще бъде поставено началото на поредица събития, посветени на..

публикувано на 07.02.25 в 09:53

"Плакатът работи" на улицата

Днес, от 18.30 часа, в Държавен Куклен театър–Пловдив е представянето на изложбата по проекта „Плакатът работи“ на Художествена галерия „Петко Чурчулиев“- Димитровград. Експозицията показва творческите търсения на 12 студенти дебютанти от 3 различни..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Децата от Арт школа "Дъга" в Хасково ще представят изложбата "В духа на Моне"

Община Хасково , ХГ "Форум" и ОП "Младежки център" представят  изложба "В духа на Моне", съобщават от пресцентъра на общината. Автори на произведенията са децата от Арт школа "Дъга". Инициативата малките художници да рисуват в духа на Моне е..

публикувано на 05.02.25 в 10:44

Деси Добрева ще пее в Стара Загора на 3 март

Спиращ дъха концерт ще изнесе талантливата певица Деси Добрева по случай Националния празник в Стара Загора. Това съобщиха от общинския пресцентър. Всички жители и гости на града са добре дошли на 3 март 2025 г. (понеделник) от 12.00 ч. на Мемориален..

публикувано на 04.02.25 в 11:19

„Децата на Судра“ с два спектакъла в Културен център Стара Загора днес

Благотворителен мюзикъл „Децата на Судра“ на Детско – юношеска студия за сценични изкуства „Allegra“ ще се проведе от 15 и 19 часа в Културен център Стара Загора.   Сценарият е дело на писателя Никола Райков, а музиката и аранжиментът – на..

публикувано на 04.02.25 в 10:50

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора.  Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47