Знаете ли къде в България извън столицата, можете да видите най-голямата палеонтологична колекция на безгръбначни животни? Ако не знаете - отговорът е в
Попниколовата къща в град Елена. Там всъщност се намира музея по палеонтология "академик Тодор Николов" към Софийския университет , който освен като музей действа и като научна база, разказва ръководителят на учебно-научната база Мария Стойкова.
Защо тъкмо планинското градче е избрано за обособяване на подобна експозиция - ами защото " районът на Елена предлага великолепни геоложки разрези", разказва Мария Стойкова.
През 1978-ма година местният Общински съвет решава да даде Попниколовата къща на Университета. А самата къща е с безкрайно интересна история. Строена е в средата на 19 век около 1830-та година. Архитектурата й има типичен възрожденски характер. По-особеното в нея е външният и вид, като спецификата идва от това, че всеки следващ етаж е по-издаден над другия и това усъвършенства облика и.
"Пет години отнема пълната реставрация на къщата и на сградите в двора й", разказва Стойкова.
Откриването на учебно-научната база към катедра "Геология и палеонтология" на Софийския университет се случва на 27 юни 1983 година. Обособява се и еспозицията на Музея по палеонтология.
В сбирката са включени експонати не само от района на град Елена, но и такива, които са предоставени от Стойчо Бресковски, професорите Марин Иванов и Кристалина Стойкова. подредбата на музея е дело на Стойчо Бресковски и от Александър Варечинов, художник в Национално-природонаучен музей.
Музеят е открит на 25 май 1996 година и към момента там може да бъде видяна най-голямата палеонтологична колекция, предимно от безгръбначни животни, извън столицата.
Днес кащата, в която се помещава Музеят, е паметник на културата с национално значение. А повече можете да чуете от разговора на Чавдар Златев с Мария Стойкова.
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..
Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора. Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година. Преди да бъде пренесена в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net