Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се сигналите за онлайн престъпления срещу деца

Снимка: БГНЕС

Увеличават се сигналите за онлайн престъпления срещу деца.  В Националния център за безопасен интернет от началото на годината са обработили близо 10 хил. сигнала, отчита Антоанета Василева от организацията.

„Когато има подаден сигнал например за онлайн тормоз, обиди, подигравки, снимки-в тези случаи даваме ясни стъпки на всяко пострадало дете какво да направи. За съжаление онлайн тормоза не е криминално престъпление, както е в други страни. От друга страна е най-често срещаната проблемна ситуация в мрежата“, каза Василева. Тя все пак отчете, че в голяма степен след консултация децата се справят с проблемите.

По-сложно е в ситуации на сексуална онлайн експлоатация.

Тя препоръча, при проблеми, деца и възрастни да търсят консултация на горещата линия на Центъра и добави, че все по-чести са сигналите за сексуална онлайн експлоатация на деца.

„Има случаи когато едно момиче е изнудвано от гаджето си или от непознат в мрежата с нейна гола снимка или видео, което е компрометиращо или малко по-предизвикателно и е изнудвано за още снимки или за пари. Имали сме случаи на т.нар. отмъстителни ситуации, в които когато се разделят гаджетата си използват разголени снимки на приятелките си като опитват да си отмъстят или  като ги принудят да се върнат при тях или да направят нещо друго защото са разстроени от раздялата.“, каза Василева.

Тя добави, че разпространението на голи снимки е престъпление в България и това важи и за деца над 16 години.

„Понякога имаме случаи на снимки разпространявани от тийнейджъри без те да си дават сметка каква вреда нанасят, защото някой искал да се похвали на всичките си приятели с приятелката си. Това се случва и на момчета. Те също пращат голи снимки, отново в ситуации на любовни отношения или при онлайн флирт, без да си дават сметка какви могат да бъдат негативните последици. И ако това се случи искам да призова всичко, които биха имали такъв проблем да ни потърсят . Националният центъра за безопасен интернет е мястото където може да получите незабавна подкрепа, може да свалим снимките след като ни изпратите скрийншот или екранни снимки на ситуацията“, каза Василева. За издирване на извършителите от организацията работят с дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.

„Нашите сигнали за сексуална онлайн експлоатация и престъпления онлайн срещу деца стигат по бързата линия до дирекция „Киберпрестъпност“, ние сме доверен техен партньор, и те започват разследване в рамките на 24 часа на случаите, които ние предаваме“, обясни още Антоанета Василева.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Петър Ганев

Експерт: Идеята за държавни магазини с надценка под 10 % е по-скоро неустойчива, без решаващо значение за търговията на дребно

Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..

публикувано на 25.06.25 в 09:59

Демократичната общност цели да спечели президентския вот догодина

Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..

публикувано на 19.06.25 в 13:46

Павлина Делчева: Всички сме виновни и отговорни за грижата за възрастните хора

Ремонтът на Дома за стари хора на Старозагорските минерални бани върви с добри темпове. Оптимист съм, че срокът ще бъде спазен, а именно- до края на настоящата година , каза за радио Стара Загора Павлина Делчева, зам. –кмет „Общинска..

публикувано на 18.06.25 в 16:18

Светослав Колев: Община Стара Загора се подготвя за еврото

Община Стара Загора отчита своя напредък и готовност във връзка с очакваното приемане на еврото от 1 януари 2026 г. За целта е създадена специализирана работна комисия, която заседава регулярно под ръководството на Светослав Колев, заместник-кмет с..

публикувано на 18.06.25 в 15:05
Адриан Николов

Пенсиите вече доближават ЕС по заместване на дохода

Пенсиите в България вече приличат на европейските по коефициент на заместване на дохода, но съотношението на пенсионерите към осигурените е двойно по-лошо от средното за ЕС. Това прави системата неустойчива в дългосрочен план, тъй като тя е силно..

публикувано на 18.06.25 в 09:29

Международният младежкият център в Стара Загора: Пространство за изява и ангажираност

Международният младежки център – Стара Загора продължава да бъде активно място за изява, развитие и подкрепа на младите хора в града. С разнообразни инициативи и проекти, центърът не само им предоставя пространство, но и ги насърчава да бъдат..

публикувано на 11.06.25 в 16:49

Борислав Цеков: Румен Радев лансира фалшиви тези, които целят да подменят дневния ред на България

Решението на Конституционния съд, с което на практика беше отхвърлено окончателно искането на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото, беше очаквано. Това коментира за Радио Стара Загора специалистът по конституционно право..

публикувано на 11.06.25 в 16:22

Все повече хора търсят произхода си след промените в Семейния кодекс

За последната година и половина в Окръжен съд-Стара Загора са подадени 65 искови молби от осиновени или осиновители, които търсят произхода си. От тях при 55 дела искът е уважен, а 3 са прекратени. Това съобщи за Радио Стара Загора Жанета..

публикувано на 11.06.25 в 09:21
Георги Еленков

Георги Еленков: Законът за борба с противообществените прояви, който прилагаме, е излят в един калъп със Закона за другарските съдилища

Министерството на правосъдието започва проект за подготовка на изцяло нов Закон за детско правосъдие. Ще се сформира работна група, съобщи Георги Еленков, директор „Политики за децата“ в Национална мрежа за децата. Предложението е по повод..

публикувано на 10.06.25 в 15:18
Милка Славова

Милка Славова: учителят на новото време трябва да бъде адаптивен

Милка Славова спечели конкурсът "Учител на новото време" на Асоциация ИТ Стара Загора и фондация "За пример". Той се провежда за първи път, а журито отличи общо пет концепции за иновативни образователни практики.  Разходи до 5 000 лв. ще..

публикувано на 10.06.25 в 13:43