Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 40% се предвижда да намалее въгледобивът в Маришкия басейн до 2026 година

"Мини Марица-изток" проведе дискусия за бъдещето на дружеството и енергийния комплекс

Бъдеще и перспективи пред "Mини Марица-изток“ и енергийния комплекс бе темата на дискусионната среща, която се проведе днес в административната сграда на дружеството в Раднево. В нея участваха ръководството на мините, зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, областният управител на Стара Загора Ива Радева, кметове на общини от района, партньори на дружеството, представители на работодателски, браншови енергийни организации и синдикати.  

В късния следобед към разговорите се присъедини и министърът на енергетиката Румен Радев.

Дискусията откри изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Илза Чинкова. Тя отбеляза, че с това се завършват честванията на Деня на миньора и 71 години от създаването на въгледобивното дружеството, както и че срещата цели да бъде дадена яснота за бъдещето на комплекса в контекста на Зелената сделка.

Зам. изпълнителният директор Иван Арсениев представи минно-технологичното състояние на дружеството и очерта перспективите. Той припомни, че през 2009 година е приет от тогавашното Министерство на енергетиката цялостен проект за развитието на източно-маришкото лигнитно находище. Неизменна част от него е сключеният година по-рано Концесионен договор за експлоатация между Министерски съвет и "Мини Марица-изток". 

"Силата на действие на самия концесионен договор е 35 години от сключваното му, т.е. до 2043 год. а поетапното спиране на добивната дейност в отделните рудници трябва да приключи между 2045 и 2060-та година. Към днешна дата в правния мир не съществува друг официален документ, регламентиращ функционирането на рудниците", изрично  подчерта инж. Арсениев.  

В периода на действие на концесионния договор от 2008 г. до 2022 г. средногодишното изпълнение на добива е било 27, 835 млн. тона годишно при заложен добив по проект  28, 061 тона.  2022 г. е била рекордна в 70-годишната история на „Мини Марица-изток“ с добитите над 34 млн.тона въглища. Тази година има осезаем спад, като очакваният добив до края на годината е 23 -24 млн.тона въглища.

"Поетият от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. предполагат извеждането от експлоатация на мощности и намаляване на производството на електрическа енергия, произвеждана на база изгаряне на въглища. Анализът показва, че вследствие на този ангажимент средногодишният добив на въглища в източно-маришкото въглищно находище към 2026 г. се очаква да намалее между 20% - 40%. На практика означава спад на производството от 6 до 12 млн.тона", посочи инж. Иван Арсениев.

Възможностите да бъде защитено производството на въглища в по-дългосрочен план и за компенсиране на загубите, ръководството вижда в износа за потенциални клиенти в региона. Като такива се очертават централите, работещи с подобен вид лигнитни въглища в държавите Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Засега „Мини Марица-изток“ изнася въглища в Сърбия, като от началото на сключения договор за там са изнесени над 1,5 млн.тона. Продажната цена на въглища за Сърбия е с около 30% повече, отколкото е продажната цена за централите в комплекса. Очаква се да бъдат продадени още към 3,5 млн. тона въглища до края на договора през 2024 г.

Разходите, необходими за затихване на минно-добивните дейности и рекултивация, ще се финансират от Териториалните планове за справедлив преход, но средствата може би няма да стигнат, призна зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, като допълни, че задължително трябва да се намери източник за финансиране, тъй като се касае за предотвратяване на екологични щети, засягащи живота и здравето на хората.    

Представителите на синдикатите за пореден път поискаха гаранции за работните места, безопасността и доходите на работещите в комплекса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Планинските пътища в Сливенска област са проходими при зимни условия

Планинските пътища в Сливенска област са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх „Българка".  Общо 15..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Без проблеми по пътищата в Ямболско, няма населени места без ток и вода

Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта.  Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска..

публикувано на 17.02.25 в 18:26
Снимката е илюстративна.

Над 40 машини чистят пътищата в област Стара Загора

Над 40 човека и 40 машини са включени в почистването на пътищата в област Стара Загора . Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта.  Той каза, че пътните..

публикувано на 17.02.25 в 16:58
Община Сливен

Област Сливен е на 17 място по БВП в страната

 По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени , съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро" клон Сливен. Това нарежда..

публикувано на 17.02.25 в 16:47
Борис Кърчев, предс. на Фондация

За 31-ви път в Казанлък ще се проведат Чудомировите празници

Започна подготовката за провеждане на 31-ото издание на Чудомировите празници в Казанлък, които по традиция се провеждат от 25-и март до 1-ви април.  И тази година организаторите са подготвили изпълнена с много събития програма, посветени на живота и..

публикувано на 17.02.25 в 16:31

Над тон и половина свински уши бяха изядени в Стара Загора

Първият фестивал на свинските уши в Стара Загора беше грандиозен. Над 10 000 души посетиха събитието е Станционната градина, над тон и половина свински уши бяха изядени , каза в ефира на Радио Стара Загора един от организаторите на кулинарния..

публикувано на 17.02.25 в 16:15
Град Болярово

Покритието на мобилните оператори в община Болярово продължава да е незадоволително

Въпреки многобройните сигнали до мобилните оператори за неравномерно и липсващо покритие в крайграничната община Болярово, качеството на остава незадоволително. Лошите интернет връзки затрудняват и административното обслужване в района...

публикувано на 17.02.25 в 16:03

От днес започва прием на заявления за регистрационен номер по избор в "Пътна полиция"

От днес започва прием на заявления за регистрационен номер по избор от СТ 5001 ТМ до СТ 6000 ТМ, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР Стара Загора. В сектор „Пътна полиция“ гражданите могат да подават заявления за предоставяне на..

публикувано на 17.02.25 в 15:12

Набелязаха мерки срещу битовата престъпност в Димитровград

Среща, на която бяха набелязани мерки за противодействие на битовата престъпност проведоха днес кметът на Димитровград – Иво Димов и директорът на МВР Хасково Иван Расоков. Поводът за срещата беше залавянето на мъж, който нападна с метална тръба..

публикувано на 17.02.25 в 15:06

Бащата, пребил дъщерите си, е с постоянна мярка за задържане

14-годишното момиче, пострадало след побой от баща си, е в добро здравословно състояние и изписано е от УМБАЛ „Киркович“ в Стара Загора . Това съобщи за Радио Стара Загора Петя Чакъров, директор на Дирекция „Социално подмомагане“ в Стара Загора...

публикувано на 17.02.25 в 14:45