Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 148 години от Старозагорското въстание

Снимка: интернет

Днес се навършват 148 години от Старозагорското въстание.

Началото на Старозагорското въстание е дадено на 16-ти септември 1875 г. в най-богатия град на Тракия в османската империя. Събитията, довели до организирането на въстанието, започват още в началото на 1875 г. и изострят „Източния въпрос“ на Балканите. Социалното и политическо напрежение в империята са породени от финансовия фалит на държавата, увеличаването на преките и косвените данъци за поробеното население, въстанието в Босна и Херцеговина.

На 12-ти август 1875 г.  Българският революционен комитет в Букурещ с председател Христо Ботев взима решение за незабавно организиране на въстание и в българските земи през септември, за да се използва политическия момент. Страната е разделена на 5 въстанически окръга: Русенско-Шуменски, Търновски, Старозагорски, Сливенски и Ловешко-Троянски. За център на въстанието се избира Стара Загора с ръководител Стефан Стамболов, тъй като старозагорският комитет е най-силен. В дейността му  се включват съратниците на Левски Колю Ганчев, братя Жекови, Христо Шиваров – секретар на старозагорския комитет. Присъединяват се и Захари Стоянов, Георги Икономов и Никола Станков“ , разказва историкът Петьо Мирчев от Регионалния исторически музей. Дейността за неговата подготовка изисква организация и подготовка на населението, закупуване на оръжие. Част от старозагорските дейци са против избухването му, защото считат, че времето за подготовка е много кратко. На 7.09. на среща между членовете в старозагорско, като обсъждат ситуацията,  Атанас Илиев, Мирчо Атанасов, Георги Бенев и Петър Иванов се обявяват против въстанието.

В същия момент  сподвижници на Стамболов го убеждават, че хората са въоръжени и организирани, чакат само сигнал за активни действия. След съгласуване с Търновския революционен комитет е решено въстанието да избухне на 16.09.  Планът предвижда 4 чети от селата да нападнат Стара Загора от четирите краища на града и да разгорят пламъка на въстанието сред околните селища. Сигнал за нахлуването в града, трябвало да даде пожара на конака.

Но поради недобра съгласуваност между центъра и селските чети, недоброто въоръжение – турските власти спират на дунавските пристанища голяма част от оръжията, предназначени за въстаниците в старозагорско, малката численост на  четниците и ареста на част от организаторите, въстанието е неуспешно.

Колю Ганчев е заловен след провала на въстанието, братя Жекови след героична самоотбрана  при с. Елхово, загиват в неравна битка с врага. Старозагорската чета с войводата Георги Икономов и знаменосеца Койчо Георгиев излиза на Чадър могила, но след като недочаква подкрепление от близките села, тръгва да търси спасение към планината. Стефан Стамболов се отделя от четата, разкачва знамето на въстанието от пръта и го спасява при оттеглянето си в Търново и оттам преминава във Влашко. Според някои историци знаметго на Старозагорското въстание, което се състои от три цвята - бял, зелен и червен е пръвообраза на българския национален флаг след Освобождението. 

Войводата Руси Кънев от ойбуклийската чета е ранен, заловен и убит. Захари Стоянов успява да се спаси и дълго време се крие като служител в Баронхиршвата железница. Около 600 души са арестувани, срещу тях се води разследване до края на 1875 г. Но 7 от тях са екзекутирани през следващата 1876 г.

Мащабният план на въстанието е предвиждал Георги Бенковски и Стоян Заимов да запалят Цариград, за да предизвикат суматоха и да  отвлекат вниманието на правителството. През това време няколко хиляди българи да нахлуят от съседните страни в българско, командвани от Панайот Хитов и българи, офицери на служба в руската армия. „Но краткото време за организация, недостатъчното въоръжение на въстаниците, и залавянето на  част от организаторите, водят до неуспеха на Старозагорското въстание. Въпреки това, то е първият сериозен и мащабен опит българите да се заявят като народ, който се бори за свободата и независимостта си“, завърши Петьо Мирчев. То е предпоставка и подготовка за избухналото през следваща 1876 г. Априлско въстание.

 Чуйте в звуковия файл разказа на историка Петьо Мирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Избраха новия Цар на виното в Ямбол

С ритуално зарязване на лозите в най- стария ямболски квартал местните винари почетоха днешния празник. За поредна година беше избран и Цар на виното, който получи короната от миналогодишния й носител.  В центъра на квартал Каргон, в двора на читалище..

публикувано на 01.02.25 в 16:23

Уточнени са условията и правилата за избор на изпълнител на паметника на Радой Ралин в Сливен

Условията и правилата за конкурс за избор на изпълнител на паметника на писателя Радой Ралин в родния му Сливен вече са разписани. Това обяви общинския съветник Пепа Генчева, която е част от инициативния комитет за издигането на паметника. Очаква се в..

публикувано на 01.02.25 в 16:09

Елхово се слави с добри винопроизводители

Община Елхово се слави с много добри винопроизводители.  Отбелязването на Деня на лозарите и винарите започна с традиционния ритуал по зарязване на лозите и поливането им с червено вино, за да е плодородна и новата реколта.  „Скъпи съграждани, Уваж..

публикувано на 01.02.25 в 15:00

Янко Тодоров - Полицая остава в ареста по обвинение за опит за убийство

Янко Тодоров – Полицая обвинен от прокуратурата, че е направил опит да убие ексмитничаря Димитър Николов – Шопа от Свиленград остава в ареста. Това постанови днес дежурен съдия след като разгледа искането на държавното обвинение.  Опитът за убийство..

публикувано на 01.02.25 в 13:43
УМБАЛ

Здравното министерство: Ремонтът на Спешното отделение в Стара Загора ще приключи до края на юли

Строителните дейности по ремонта на Спешно приемно отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ще бъдат подновени и ще приключат до 31 юли тази година. Това е заявил в отговор на въпрос на старозагорския депутат  Радослав Рибарски  новият министър на..

публикувано на 01.02.25 в 13:28

Залесителна акция се проведе в местността Седми километър

Мащабна залесителна акция се проведе в местността  Седми километър до Стара Загора в първия ден на месец февруари. Предвиденият за озеленяване терен е от 140 дка на мястото, където през лятото на миналата година горяха големи горски пожари...

публикувано на 01.02.25 в 12:35

Започна залесителна акция в местността „7-и километър“ край Стара Загора

Залесителната акция в местността „7-и километър“ край Стара Загора започва в 10.00 часа в районите обхванати от пожари през изминалото лято. Вече се събират доброволци, видя репортер на Радио Стара Загора. Предвижда се на подготвените терени да..

публикувано на 01.02.25 в 09:55

С празнична програма отбелязват Трифон Зарезан в Елхово

Денят на лозарите и винарите  Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро бяло и червено вино.  Празникът ще започне с традиционния ритуал по зарязване на лозите и..

публикувано на 01.02.25 в 09:04

Общо 21 години затвор за обира на пощата в Хасково

Общо 21 години затвор получиха тримата подсcдими за обира на хасковската поща, който беше извършен в началото на юни 2016 г.  Решението на съда дойде близо 9 години след престъплението. Тогава група маскирани мъже задигнаха над 1 800 000 лв.  При..

публикувано на 31.01.25 в 18:55
Хасково

Втори пореден ден с температурен рекорд в Хасково

Втори пореден ден в Хасково синоптиците измерват температурни рекорди.  В последния ден на януари термометрите са показали точно 18 градуса.  По данни на местната синоптична станция най-топло досега на 31 януари в Хасково е било през 1960 г. Тогава..

публикувано на 31.01.25 в 17:13