Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Хилядолетен японски поклоннически маршрут представя в кадри Борислав Илиев

4
Снимка: Борислав Илиев

В Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък днес, от 18.00 часа, е откриването на изложбата „SHIKOKU HENRO – 88 Temples Pilgrimage“, на Борислав Илиев. 

Експозицията представя японският духовен хилядолетен поклоннически маршрут, минаващ през 88 свещени будистки храма, създаден от великия монах, калиграф и поет на Япония - Kukai ( Kobo Daishi 774-835 ) преди повече от 1200 години, на остров Shikoku, най-малкия от 4-те основни острова на Япония.

Това е един от най-дългите кръгови поклоннически маршрути в света, който започва от храм 1 ( Ryōzen-ji (霊山寺) и завършва в храм 88 ( Ōkubo-ji (大窪寺), простиращ се на 1500 километра през четирите префектури на Shikoku – Tokushima, Kochi, Ehime и Kagawa и се извървява пеша за приблизително 55 дни.

Поклонниците, до ден днешен, все още пътуват по стръмни планински пътеки, по дълги каменни пътища, през пасторална природа, покрай спокойни морски брегове и преминават през отдалечени морски носове. Вървейки по пътя си поклонниците срещнат други поклонници, пътуващи из Shikoku, и всички те получават топло посрещане от местните жители, благодарение на хилядолетната традиция за подкрепа и помощ, наречена Ossetai.

Shikoku Henro 88 е японския еквивалент на Camino de Santiago в Испания.

Всички фотографии са отпечатани на красива и ръчно изработена японска хартия - washi. Процесът по създаване й е обявен от UNESCO за световно нематериално културно наследство.

Изложбената зала в музея е декорирана с красиви цветни хвърчила - койнобори. За първи път в Казанлък ще бъде изложена и една от репликите на японската камбана на мира, създадена от Chiyoji Nakagawa, дарена след края на Втората световна война на Организацията на обединените нации, в знак на единство и опазване на световния мир. Посетителите ще имат възможността да чуят звука й.

Оригиналната камбаната се намира на входа на централата на ООН в Ню Йорк и се удря на 21 септември, когато се отбелязва Международния ден на мира. В предаването "Репортер" Борислав Илиев разказа, че тя е отлята от събрани монети от всички държави членки на световната организация. В нея са вложени и 9 златни монети с лика на Дева Мария и Христос, дарени от Папа Пий XII през 1951 година.  

По публикацията работи: Мила Маринова

Галерия

Още от категорията

Иван Милев, „Ахинора“, 1925 г.

В музей "Ахинора" ще разкажат за художника Иван Милев и неговите литературни опити

В музей „Ахинора“ в Казанлък в събота ще се проведе поредната лекция от платформата „Събота в Галерията“, а тази седмица темата е „За Иван Милев и неговите литературни опити“. Художникът, чийто образ е на банкнотата от пет лева е родом от Казанлък, а..

публикувано на 09.12.23 в 12:21

„Валкюра“ на Софийската опера закрива Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

"Валкюра" на Рихард Вагнер е перлата в тетралогията "Пръстенът на нибелунга" . Премиерната продукция на Софийската опера ще е една от перлите в огърлицата на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора. "Публиката ще види един нов..

обновено на 09.12.23 в 10:42

Не просто български, а старозагорски пробив зад Океана на детски писател

От следващата година американските деца и техните семейства ще могат да се запознаят с творчеството на детския писател Никола Райков. Това става възможно след като американска компания, базирана в Ню Джърси започва работа по издаването на последната..

публикувано на 08.12.23 в 13:56

„Всички дни ще се казват неделя“ с Добромир Банев, защото „В понеделник ще е късно“

“Всички дни ще се казват неделя“ е новата книга на Добромир Банев, един от най – обичаните и цитирани български поети. Книга, която се чете на един дъх. Неделята е време, което отделяме за човека до себе си или за любимите си занимания. Ден на..

публикувано на 08.12.23 в 12:57

Слънчеви страници с Оля и Александър Телалим

Тази вечер, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се откри изложбата "Слънчеви страници" на Александър Телалим и дъщеря му Оля. Над 40-ет са експонираните акварелни творби.  Първата среща на новозагорските ценители на изобразителното изкуство с..

публикувано на 07.12.23 в 18:41

Изложбата "Писма от степта" на Иван Милев - стихове, проза и акварел

В Казанлък в музей „Ахинора“ беше представена изложбата „Писма от степта“ на Иван Милев.  „Писма от степта" е художествен литературен опит в стихове и проза, създаден между 5 и 7 октомври 1917 г., когато Иван Милев е на Добруджанския фронт.  В..

публикувано на 07.12.23 в 16:16

Откриват изложбата „Своя пътека“ в Димитровград

Тази вечер в 17.30 ч. в димитровградската Художествена галерия „Петко Чурчулиев“ се открива изложбата „Своя пътека“. В нея са включени тридесетина произведения на творци, които творят, родени са или са живели в Димитровград.  „Изложбата..

публикувано на 07.12.23 в 14:09

Коледният дух завладява Сливен с втора премиера на Кукления театър

  Наближаващата Коледа е празник за всички, но най-нетърпеливи и най-много го очакват децата. С втората си премиера „Куклата на Мери“, актьорите от Държавен куклен театър Сливен ще ни отведат в къщата на Дядо Коледа в далечната Лапландия , където едно..

публикувано на 07.12.23 в 09:25

Започва второто голямо турне на балета на Държавна опера-Стара Загора

В продължение на месец и половина – от 5 декември 2023 до 15 януари 2024 година балетната трупа и оркестърът на Старозагорската опера ще представят в различни градове на Германия и Нидерландия общо 39 спектакъла на балетите „Лебедово езеро” /14/ и..

публикувано на 04.12.23 в 11:10

В кукления театър в Сливен ще търсят съкровището на Дядо Коледа

Когато търсиш съкровището на Дядо Коледа, попадаш в Лапландия, страната, в която срещаш мъдрия Елен и Кралицата на джуджетата!!!  Съществува ли Добрият старец и  какво е „Съкровището на дядо Коледа“? Винаги ли когато търсиш -  намираш?..

публикувано на 01.12.23 в 15:42