Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 115 години от обявяване на Независимостта на България

| обновено на 22.09.23 в 08:33
2
Снимка: интернет

Тържественият вариант на Манифеста за независимост на България е изготвен през 1910 г.  Това е новата датировка на документа, закодирана в една от завъртулките в подписа на Цар Фердинанд от художника Харалампи Тачев. Текстът на манифеста е изписан в старобългарска стилистика върху пергамент с пискюли, дълъг 2 метра, със златния печат на монарха и сребърните печати  на министрите от правителството на Демократическата партия.

Връчен е на цар Фердинанд след изкачване на вр. Мусала.

Днес се навършват 115 години от обявяването на Независимостта на България от цар Фердинанд в църквата „Св. 40 мъченици“ в старата столица Търново. По традиция в тържественото честване и във възстановките на събитието звучи пълния текст на Манифеста за Независимост.

Този акт, станал 30 години след Освобождението,  е едно от най-значимите постижения на българската дипломация и политика в новата история на България. Идеята за Независимостта на България е в стремежа на всички български правителства  на младата българска държава и на отдавна занимава княз Фердинанд.  Правителството на  Александър Малинов и монархът използват умело външнополитическата ситуация и въпреки, че делото противоречи на интересите на Великите сили, завършва с успех.

През юли 1908 г. в Османската империя идват младотурците на власт  след преврат. Избухва и стачката в източните железници, което дава повод на българското правителство да национализира железопътните линии на своя територия. Австро-Унгария открито се готви за анексия на Босна и Херцеговина след 30-годишния срок за управлението  й, което ще бъде явно нарушение на Берлинския договор. Под предлог, че отива на почивка, княз Фердинанд отива във Виена и се среща с австро-унгарския император Франц- Йосиф, за да се консултира и да търси подкрепа за отхвърляне на зависимостта от Турция. Удобен повод за това е  политическия гаф на турската страна, когато през август българският дипломатически представител в Цариград Иван Гешов не е поканен на приема за рождения ден на султана. Това е знак, че българската държава е считана още за васално княжество и е повод българското правителство да отзове дипломата и да заплаши със скъсване на дипломатическите отношения.

Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Още през нощта на 21-ви срещу 22-ри септември, Фердинанд телеграфира министрите да го чакат в Русе, организирано е събирането на търновското гражданство на следващия ден.

През нощта, при престоя на княжеския влак на гара Две могили, министър-председателят Александър Малинов съчинява текста на документа за обявяване на Независимостта. Фердинанд прави някои поправки - слага ударения и си подчертава отделни думи, защото не е говорел добре български език все още. И този текст чете пред събралите се търновци в църквата „Св.40 мъченици“. Отслужва се молебен за благоденствието на българската държава. Министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на  хълма Царевец пред събралото се многолюдно множество. Провъзгласяването на Независимостта, е следващата стъпка след Съединението, която прави младата българска държава към осъщесвяването на българския национален идеал. Актът е голям успех на българската дипломация, която  умело се възползва от противоречията между Великите сили. Някои от тях са против този акт, други са склонни да го подкрепят при известни условия…

 „Оригиналният текст на манифеста поправките и ударенията от Фердинанд се пази в централния Държавен архив. Но доста по-познат е тържествения вариант на документа, която е много оригинално написан от считания за придворен художник Харалампи Тачев. Изработен е върху пергамент, с дължина 2 метра, с посребрените печати на всички министри от правителството на Демократическата партия и златопечата на Фердинанд. Написан е в старобългарската стилистика за онова време и украсен с пискюли“, разказа за Радио Стара Загора  председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев.

 „Новината, с която отбелязваме 115 години от този знаменателен момент в историята ни, е, че при сканиране на тържествения вариант на манифеста,в една от завъртулките на подписа на Фердинанд бе открита датата изработването му  -  2-ри август, 1910 г. До този момент се приемаше, че е бил изрисуван за първата година от честването на Независимостта“, каза още доц. Груев.

Тържественият вариант е бил връчен на величеството при едни поход до вр. Мусала, организиран от него самия с членовете на кабинета.  

Чуйте интервюто с доц. Михаил Груев в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44