Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тридневен празник в ивайловградското село Хухла

В Деня на Независимостта - 22 септември, в ивайловградското село Хухла стартира празникът „Мистериите на Хухла“. Богата културна програма очаква жителите и гостите на града до 24 септември. Началото ще бъде поставено с археологическа изложба на Националния исторически музей, която ще покаже нови артефакти от крепостта „Балък дере“ край селото и „Лютица“ край Ивайловград. Надвечер, в амфитеатъра на връх Илинден над селото, до параклиса „Свети Пророк Илия“, празничен концерт ще изнесе Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. След него ще е връчването на приза „Почетен селянин на Мистериите на Хухла“, бронзов цървул пробит от ходене, в което е пъхнато земното кълбо – малка бронзова пластика на скулптура Емил Пенчев. 

Вторият ден, 23 септември, ще бъде изцяло посветен на трагичното събитие – 110 години от Разорението на тракийките българи. Това разкри за Радио Стара Загора организаторът на фестивала Иван Бунков. На лобното място на 42-ма хухленци-мъченици ще има панихида, ще бъде открита изложбата „Тракийската епопея“, организирана от Научния институт на Съюза на тракийските дружества. В читалището ще се състоя научната конференция на тема „Разорението на тракийските българи“, в която учени като проф. Илдъров, акад. Стоян Райчевски, доц. Ваня Стоянова, проф. Камен Гаренов, доц. Георги Граматиков и други, ще прочетат своите нови изследвания, ще ни изложат свои изводи и заключения за трагичните събития в Одринско и Беломорско. 

Третия ден – 24 септември – организаторите са отредили за екскурзии. До съседните села, където са вилнели същите жестокости, или до местните забележителности от национално значение – крепостите „Балък дере“ и „Лютица“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ПП-ДБ с десет предложения за общинския бюджет в Стара Загора

От  „Да, България“ ще направят 10 предложения за развитието на Стара Загора на предстоящата общинска сесия. Това стана ясно на пресконференция на общинското ръководство на партията в Стара Загора. Едно от предложенията е подмяна на тръбите и справяне с..

публикувано на 10.05.25 в 16:44

Математическо състезание се организира в Хасково

Първо математическо състезание "Млад математик на Хасково" организира Съюзът на математиците в България- секция Хасково. Домакин на състезанието е ПМГ "Акад. Боян Петканчин". Математическата надпревара ще се проведе на 17 май 2025г. (събота) от 9:00..

публикувано на 10.05.25 в 11:12

Наталия Киселова: Така представен въпросът за референдума за еврото е спорен

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова определи като спорен така поставеният въпрос за референдум за еврото от президента Румен Радев. Тя добави, че трябва да станат ясни и мотивите, тъй като Конституционният съд вече се е произнесъл по..

публикувано на 10.05.25 в 10:31

Проливните дъждове промениха програмата на мотосъбора край Ямбол

Лошите метеорологични условия са причина за промяна в програмата на Националния мотосъбор, който се провежда край Ямбол. Заради проливните дъждове, няма да бъдат проведени игрите и състезанията в скоростната отсечка до село Чарган,..

публикувано на 10.05.25 в 10:03

В Хасково осигуряват водоноски заради малки превишения на нормите за радиоктивност

Заради незначително превишение на индикативна норма във водата на Хасково Регионалната здравна инспекция налага ограничение за ползването на вода, съобщават от областната администрация в Хасково. Незначително превишение на индикативната норма за..

публикувано на 10.05.25 в 09:35

Автобус с военнослужещи е катастрофирал в Прохода на републиката, няма пострадали

Автобус с военни катастрофира на Прохода на Републиката тази нощ. За щастие, няма жертви и пострадали, съобщава БГНЕС. Инцидентът е станал на завой при мокър от дъжда пътен участък в района на Мишеморков хан в област Велико Търново. Автобусът е пътувал в..

публикувано на 10.05.25 в 08:55

Сливен отбелязва 185 г. от рождението на Хаджи Димитър

Сливен отбеляза 185 години от рождението на Хаджи Димитър с поднасянето на венци и цветя пред паметника на воеводата и на българските възрожденци на едноименния площад и с концерт на съставите при Народно читалище „Хаджи Димитър“. Днес, по повод..

публикувано на 10.05.25 в 07:40

Облачна и дъждовна събота

Атмосферното налягане ще бъде малко по-високо от средното за месеца. През деня ще се задържи почти без промяна. Днес ще преобладава облачно време с временни разкъсвания на облачността над западните райони. На много места в Южна и Източна България..

публикувано на 10.05.25 в 07:35

Николаево е домакин на втори фолклорен фестивал „В подножието на Асара“

Международен фолклорен празник под крепостта Асара в Николаево започва тази сутрин. Събитието ще бъде открито от 9 часа с празнично дефиле на участниците. Второто издание на фолклорния фестивал „В подножието на Асара“ събира повече от 200 певци,..

публикувано на 10.05.25 в 07:00
Президентът Румен Радев

Радев внася в НС искане за референдум за приемане на еврото през 2026 г.

Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщи самият президент в извънредно обръщение към народа и Народното събрание..

публикувано на 09.05.25 в 19:12