С празничен водосвет приключи първият етап от реставрационните дейности и вертикалната планировка на Девическия манастир "Св. Николай Чудотворец" в Мъглиж. Екипът подготвил плана за възстановяване на обителта, заедно с кмета на община Мъглиж д-р.Душо Гавазов, прерязаха лентата на официалното събитие.
След 6 месечен ремонт Мъглижкият манастир Св. Николай Чудотворец отново посреща миряните в обновена и ремонтирана среда. Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи празничен водосвет в присъствието на кмета на община Мъглиж, представители на общинския съвет, граждани. След водосвета Владиката благодари на община Мъглиж за успешно реализирания първи етап от проекта Ремонт, реставрация, подобряване на околното пространство и вертикална планировка на Манастир „Свети Николай Чудотворец“. Кметът на община Мъглиж д-р Душо Гавазов получи от Негово Високопреосвещенство Митрополит Киприян орден I-ва степен „Св. ап. Карп" за особени заслуги към БПЦ-БП, от своя страна Гавазов благодари на Владиката и каза, че това е само началото на реставрацията на манастира и очаква да последват и следващи проекти.
Ремонтът на Мъглижкия манастир започна през април по проект за ремонт, реставрация, подобряване на околното пространство и вертикална планировка. В рамките на одобрените от ДФЗ средства за СМР са изградени дренаж около църквата, пътеки с настилка от каменни плочи върху стоманобетонова основа, премахнати дървета и нежелана растителност и направа на отводнителна канавка. Префугирани са каменните зидарии, реставрани са и консервирани на всички дървени елементи по фасадите, обработка и укрепване на съществуващите мазилки и др.
Мъглижкият манастирът е основан по времето на Втората българска държава и сведенията за него са оскъдни. Бил е ограбван и разрушаван многократно. Възобновен е за последен път след Освобождението, а сградите са възстановени във възрожденски стил през 1954 г. и 1969 г. Според преданието манастирът бил основан от цар Калоян през 1197 г. след победата му над кръстоносците в битката край Мъглиж. За да се помни победата, царят дарил средства за построяване на манастир.
Димитър Димитров спечели частичните избори за кмет в старозагорското село Петрово с 3 гласа преднина. Той беше избран на първи тур с повече от половината от действителните гласове, съобщи председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) в Стара..
Нормално и без сигнали за нарушения протичат извънредните частични избори в старозагорското село Петрово. Двама са кандидатите за кмет. Общо 291 са избирателите, които гласуват в една секция с хартиени бюлетини. Изборният ден протича..
Кражбите на пътни знаци по републиканската мрежа в ямболска област не спират през последните години. Не са редки случаите и на умишлено увредени и простреляни табели. Екипи на пътното управление периодично правят обходи, за да констатират къде..
Без проблеми и без сигнали за нарушения започна изборния ден в село Петрово. Двама са кандидатите за кмет на днешните извънредни частични избори в старозагорското село. Общо 291 са избирателите, които ще гласуват в една секция с хартиени бюлетини...
15 денонощия арест присъди Районен съд Димитровград днес на 24-годишен мъж, който вчера преди обяд нападна и би с метална тръба ветеринарен лекар. Пострадал е д-р Димо Йотов, който разказа, че с нищо не е провокирал подсъдимият. Инцидентът станал докато..
В Стара Загора се провежда първият "Празник на старозагорския деликатес - свинските уши". Популярното в региона мезе се смята за едно от кулинарните изкушения, характерни за Старозагорско. Събитието се организира по инициатива на НЧ "Св. Климент..
В Елхово бе отбелязан обичаният народен и християнски празник Трифон Зарезан. Сред лозовите масиви, заобградили китното село, символично бяха зарязани лозите, за да бъде годината здрава, добра и плодородна. Организаторите от местната винарскa избa,..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се..
От организацията "Дишай, Димитровград" алармираха, че снощи е имало авария в ТЕЦ "Марица 3" Димитровград, часове след като инсталацията беше пусната след ремонт. В Регионалната екоинспекция не са получили информация за проблем в централата. От..
Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net