Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер в Сливен могат да наблюдават Сатурн с телескоп

2
Снимка: интернет

 

Астроклуб „Проксима“ в Сливен кани тази вечер  приятелите на астрономията в Сливен - „Да погледнем заедно планетата Сатурн в телескоп!“ от 19,30 ч.  Всички, които обичат и се интересуват от  небето и небесните тела ще могат да видят планетата при ясно небе в парк „Юнак“, западно от зала „Станка Златева“.

  Сатурн е втората по големина планета в Слънчевата система, но е с много ниска плътност – 0,7 грама на кубичен сантиметър, което е под плътността на водата, която е 1 гр/куб.см. „Ако намерим достатъчно голям океан, да пуснем планетата, тя ще изплува на повърхността му. Сатурн  има много пръстени, които са изградени от късове скали и лед. Най-големите са може би с размерите на къщи, а най-малките са като прашинки. Колкото и да е тънък ледът, тъй като отразява слънчевата светлина, той може да се наблюдава от голямо разстояние и да се види дори с неголеми телескопи, като нашия“. Това разказа за Радио Стара Загора астрономът Иванка Гецова от Астроклуб „Проксима“.

   Тази вечер синоптичната прогноза обещава времето да е ясно, да няма луна. Но на днешната дата преди 66 години, на  4 октомври 1957 г.  е изстрелян първият изкуствен спътник на Земята. Страната, която го извежда в околоземна орбита  е тогавашният Съветски съюз и го нарича „Спутник-1“ . Спътникът прекарва в Космоса 92 дни и се движи със скорост 29 000 km/h, като извършва една обиколка на Земята за 96,2 минути. По време на своя полет спътникът излъчва радиосигнали, които са улавяни от радиолюбителите по целия свят. И така е поставено началото на новата, космическа ера на човечеството. Само 4 години по-късно в космоса излита и първият човек Юрий Гагарин.

  „Наблюдението ще започне в  19,30 часа, а към 21 часа ще може да се видят и планетата Юпитер с галилеевите й луни Европа, Ганимед, Калисто и Йо.“, каза за Радио Стара Загора астрономът Иванка Гецова.  Тя припомни, че 4-те спътници на планетата са били открити от Галилео Галилей през 1609/1610 г. и първоначално били наречени „Звездите на Медичите“, защото влиятелното семейство по това време е  покровителствало дейността на учения. По-късно стават известни като „Луните на Галилей“.  

Дошлите  на наблюдението ще получат вестник „Телескоп“, осигурен от Астрономическата асоциация – София.

Събитието е част от  инициативата „100 часа астрономия“ / 1 – 4 октомври/ на Международния астрономически съюз. Подробности за нея може да бъдат намерени във фейсбук-страницата на астроклуб „Проксима“ чрез линка https://www.facebook.com/groups/143320622376254/permalink/10051755344866016/

 Госпожа Гецова посъветва желаещите да наблюдават планетите да се облекат топло.

В звуковия файл чуйте интересния разказ и поканата на астронома Иванка Гецова за наблюдението на Сатурн и Юпитер с Галилеевите луни тази вечер в парк „Юнак“ в Сливен от 19,30 ч.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39