Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Христов: Споразумението се спазва, но 90% от българския слънчоглед остава по складовете

Ангажиментите, поети от правителството към земеделците, се спазват, но въпреки това 90% от произведените през тази година 1,8млн тона български слънчоглед остава по складовете. Това разкри месец след протестите на сектора председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Радослав Христов. Той подчерта, че по документи у нас в момента не се внася украински слънчоглед. По думите му обаче количеството на внесения румънски се увеличават. "Ние не можем да спрем вътрешнообщностните доставки, които българските преработватели са направили“, обясни Христов. Според председателя на Тракийския съюз на зърнопроизводителите търсенето на максимално голяма печалба е причина собствениците на фабрики в България да търсят друг, а не български слънчоглед.

Радослав Христов предупреди, че ако тези процеси се задържат, след няколко години българският слънчоглед ще изчезне изобщо от пазара. Той разкри, че само през настоящата година засетите с маслодайната култура площи у нас са намалели с 1млн. декара заради несигурността. Месец след протестите на сектора, и въпреки липсата на официален внос от Украйна, пазарът на слънчоглед в България е спрял, а цената му е спаднала с цели 100лв. за тон.

При търговията на пшеница пазарът в страната е значително по-раздвижен. Според Радослав Христов обаче в настоящата година износът на зърно от България изостава спрямо 2022г.. По думите му това се дължи на по-ниската цена, която украинци и руснаци предлагат. Той даде пример с последния отминал търг в Египет, спечелен от Русия. "Където и да се появи търг за пшеница, руснаците дават най-ниската цена“, посочи Радослав Христов.

Цялото интервю на Живко Иванов с председателя на Тракийския съюз на зърнопроизводителите може да чуете в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Живко Иванов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новата сграда на областната болница в Ямбол

При престой в болницата здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден

При престой до десет дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден. Това е указано в Преходни и заключителни разпоредби на Постановление за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2025 г. на Министерския..

публикувано на 18.04.25 в 16:26

Чирпан с арт инсталация за Великден

В навечерието на Великден Община Чирпан подари на своите жители и гости пъстро и вдъхновяващо изживяване.  В централния парк на града беше монтирана арт инсталация, съставена от шарени чадъри, които символизират пъстротата, радостта и надеждата на..

публикувано на 18.04.25 в 16:09
Лични документи

Цените за издаване на личните карти намаляват

До края на тази година цените за издаване на личните карти се намаляват и се връщат на нивата от миналата година. Това реши на последното си заседание правителството . От началото на годината издаването на документа за самоличност  беше..

публикувано на 18.04.25 в 13:51

Д-р Стойчо Кацаров: Качеството на медицинската помощ все още не е на ниво

Профилактиката в България не обхваща цялото население и всички рискови групи.Това коментира в интервю за Радио Стара Загора д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата на пациента. По думите му повече средства се отделят за болнично лечение и..

публикувано на 18.04.25 в 10:00

Разпети петък е – най-тъжният ден за християнския свят

На този ден е разпънат Иисус Христос, превръщайки се в изкупителна жертва за греховете на човечеството. Денят на Христовото Разпятие е най-скръбният за християнската общност, единственият, в който не се извършва Света литургия. Няма и Свето..

обновено на 18.04.25 в 09:21

Ямбол стана част от националната кампания срещу насилието над жени

Ямбол стана част от националната кампания „Аз съм Рада“, организирана от „Зонта България“ срещу насилието над жени и за подкрепа на жертвите на домашно насилие.  Символ на инициативата е куклата Рада, която напомня, че насилието не трябва да бъде..

публикувано на 18.04.25 в 09:14

Студовете ще вдигнат цените на българските плодове

Цените на всички характерни за сезона зеленчуци започват да падат, включително на пресните картофи, които засега остават най-скъпи и с 15% по-висока цена от същия период на миналата година. При основните хранителни продукти се наблюдава сериозен..

обновено на 18.04.25 в 08:42

Времето ще бъде облачно с превалявания

Атмосферното налягане ще се понижава и ще е по-ниско от средното за месеца. Днес над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..

публикувано на 18.04.25 в 08:36

МС одобри част от средствата за изграждане на инсултен център в Стара Загора.

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ АД – гр. Стара Загора ще получи част от сумата, необходима за изграждане на високотехнологичен инсултен център.  Министерският съвет обнародва днес постановлението си за..

публикувано на 17.04.25 в 17:33
Ивайло Крачолов, кмет на община Чирпан.

Бюджетът на Чирпан ще бъде 42 милиона лева

42 млн. лв е бюджетът на Община Чирпан за тази година. От тях 28 млн. лв са за делегирана държавна дейност, за общински дейности- 12 млн. лв.По стандартна капиталова програма са заделени близо 1,8 млн.лв, съобщи кметът на Чирпан Ивайло Крачолов...

публикувано на 17.04.25 в 17:20