Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът увери: Няма риск от рязко увеличаване на цените!

Министър-председателят Николай Денков
Снимка: БГНЕС

"Няма риск от рязко увеличаване на цените на електроенергията". Това заяви пред журналисти министър-председателят Николай Денков в отговор на наложеното от президента Румен Радев вето върху промените в Закона за енергетиката. 

"Тази либерализация трябваше да се случи, регламентът е от 2019 г., България закъснява значително спрямо договорите, които е подписала", посочи премиерът, който присъства на откриването на новия български суперкомпютър "Хемус".

По думите му, при подготовката на Закона за енергетиката, при тези изменения, са направени механизми, които ще бъдат използвани, за да не се случат тези страшни апокалиптични сценарии на опозицията. Денков настоя, че чрез тези механизми ще са защитени уязвимите българи. 

Министър-председателят бе категоричен, че кабинетът му не обсъжда налагането на административни мерки като таван на цените на храните. Министърът на икономиката е обсъдил мярката с големите вериги и от тяхна страна е проявено разбиране, добави той. Според него общата задача е да се свали инфлацията, от една страна и да се повиши доверието на потребителите в съвместните усилия на държавата и големите вериги.

"Има икономическа логика в това, говорили сме с министъра, административните мерки почти никога не дават средносрочен и дългосрочен план", коментира премиерът.


По публикацията работи: Живко Иванов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Илиян Илиев и Зара Кичукова са новите млади омбудсмани на Стара Загора

Десетокласниците Илиян Илиев и Зара Кичукова са новата двойка млади омбудсмани на Млада Загора, които ще защитават правата и интересите на учащите се и младежта в отношенията им с образователните институции и младежките структури в региона.  Събитието се..

публикувано на 20.11.25 в 17:36

Конкурсът „Млад еколог“ е с нов творчески формат

Община Стара Загора провежда второ издание на конкурса " Млад еколог" , който тази година е в нов, още по-креативен формат. Това съобщи ресорният заместник-кмет Радостин Танев. Той подчерта, че инициативата е естествено продължение на политиката на..

публикувано на 20.11.25 в 16:43

55 двойки в Димитровград отпразнуваха „златна сватба“

55 семейни двойки в Димитровград днес повториха сватбеното си обещание преди 50 години. Това стана на тържество по отбелязване на „златните сватби“, което по традиция организира община Димитровград. Всички присъстващи бяха посрещнати и поздравени..

публикувано на 20.11.25 в 16:31

От утре се въвежда обходен маршрут за 3 автобусни линии в Стара Загора

Три автобусни линии от обществения транспорт на Стара Загора ще се движат по обходен маршрут  от 11.00 часа утре, 21 ноември 2025 г.  Това са  линиите с номера 8, 3 и 22 . Причината е, за да се осигури безопасното организиране и изпълнение на..

публикувано на 20.11.25 в 16:19

И в Сливен работещите в статистиката поискаха по-високи заплати

Ниски заплати и текучество на кадри. Така работещите в отдел „Статистически изследвания " към НСИ в Сливен описаха ситуацията на работното си място. Всички работещи в отдела се присъединиха към националния протест на колегите си от страната с искане..

публикувано на 20.11.25 в 16:06

При акция в Стара Загора задържаха петима с 12 кг наркотици

Петима души са задържани при специализирана полицейска операция за разпространение на наркотични вещества в Стара Загора на 19 ноември.  За трима от тях има данни, че са съхранявали 12 килограма марихуана, както и  таблетки с хапчета ксанакс. От тях е..

публикувано на 20.11.25 в 15:30

Служители на НСИ в Стара Загора с протест за достойно увеличение на заплатите

Заети в Националния статистически институт в Стара Загора излязоха на протест с искане за достойно заплащане. Те настояха в бюджета за 2026г. да бъде предвидено поне 20% увеличение на месечните възнаграждения в системата. Събралите се пред сградата..

публикувано на 20.11.25 в 15:03

"Задържане под стража" за мъж, опитал да убие съседа си

Окръжен съд – Стара Загора взе най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо 36-годишния А. А., който е привлечен към наказателна отговорност за това, че на 16.11.2025 г. в гр.Стара Загора е направил опит умишлено да умъртви..

публикувано на 20.11.25 в 14:38

За 18-ти път старозагорското село Змейово организира своя Празник на пелина

Народно читалище „Пробуда – 1928“ с. Змейово и кметство с. Змейово, с подкрепата на Община Стара Загора, организират осемнадесетото издание на Празника на пелина . На 20 декември 2025 г. селото отново ще посрещне жители и гости с характерния аромат на..

публикувано на 20.11.25 в 14:27

Граждански протест в подкрепа на Благомир Коцев в Стара Загора

Протести под мотото „Свобода за политическите затворници“, с искане за незабавното освобождаване на кмета на Варна Благомир Коцев и бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов, се организират тази вечер в София, Варна и Пловдив. Демонстрация ще се..

публикувано на 20.11.25 в 13:58