На Димитровден, когато строителите празнуват разказваме история на създателите на три от емблематичните сгради на Стара Загора, строени след пепелищата от пожарите на Руско -Турската война и оцелели и до днес. Знаете ли кой е построил днешното Второ основно училище " Петко Рачов Славейков", Професионалната гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер" и кой възстановява църквата "Света Богородица"?
Било е в края на 80 –те години на 19 век. Подобно на Феникс, Стара Загора бавно надигала снага изпод пепелта. Градът вече имал устройствен план, разчертан от Лубор Байер. А местната управа проводила вест до подбалканските общини – ако знаят добри майстори - дюлгери, да ги пратят. Да вдигнат училища, да възстановят черкви, да има къде да се просвещават людете и да пазят вярата си.
"Така историята на възстановяването на Стара Загора завинаги се свързала с две имена на тревненски майстори уста (майстор) Генчо Кънев – Голям Генча и неговият ученик Генчо Новаков - Малък Генчо", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Освен строител, уста Генчо Кънев бил вещ и в чертаенето на проекти и скици за построяването на сградите. Още в 60-те години на 19 век създал своеобразна строително –проектантска фирма, с офис собствената му къща в Трявна. През зимата зимата чертаел, а през лятото със свои хора изпълнявал възложените му обекти. Прочут бил майсторът със строенето на класни училища, негово дело била Априловската гимназия Че славата на Голям Генча и на неговия най-изявен ученик прехвърлила Балкана говори фактът, че през 1880-та година уста Генчо Кънев бил поканен за строителството на Девическата гимназия, днешното Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора.
И ако парите за строителството на Девическото училище били осигурени от Източна Румелия, за изграждането на Мъжката гимназия, днешната Професионална гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер", в Стара Загора, средствата се осигурявали от Общината. А градежът почнал с 21 000 турски лири - толкова имало събрани, били необходими много повече. Затова и първоначално Мъжката гимназия била само с един етаж, а пълното завършване на сградата се случило след Съединението...
След като учител и ученик - строители работили заедно по двете училища, ученикът решил да поеме по свой път. А с учителя майстор е свързана още една емблематична сграда под Липите – храмът "Света Богородица", който уста Генчо възстановява
Строителството на черквата "Света Богородица" струвало 46 000 гроша на старозагорци. А църковното настоятелство водело нарочен тефтер за сметките. От него става видно, че уста Генчо Кънев ползвал материали на вересия, за които когато имало пари, старозагорци се разплащали. От приходната и разходната сметка на настоятелството става видно и друго- имало и случаи, в които майсторът не вземал плата за труда си…
Освен сградите на Девическата и на Мъжката гимназия и възстановяването на храм "Света Богородица", името на уста Голям Генча и на неговия ученик е свързано и с други сгради в Стара Загора. Според спомените на сина на майстора учител, бащата Голям Генча е строил и къщи. За ученика му, Малък Генчо със сигурност се знае, че е изградил един от телеграфо-пощенските клонове в Стара Загора. През 1945 година изгаря сградата на общината в Стара Загора. А заедно с нея изгарят и архивите, които биха могли да разкажат повече по темата.
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net