Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Кои са строителите на първите училища на възстановена Стара Загора

И кой възстановява църквата Света Богородица?

Мъжката гимназия, днес ПГСА "Лубор Байер" в Стара Загора

На Димитровден, когато строителите празнуват разказваме история на създателите на три от емблематичните сгради на Стара Загора, строени след пепелищата от пожарите на Руско -Турската война и оцелели и до днес. Знаете ли кой е построил днешното Второ основно училище " Петко Рачов Славейков", Професионалната гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер" и кой възстановява църквата "Света Богородица"?  

Било е в края на 80 –те години на 19 век. Подобно на  Феникс, Стара Загора бавно надигала снага изпод пепелта. Градът вече имал устройствен план, разчертан от Лубор Байер.  А местната управа проводила вест до подбалканските общини – ако знаят добри майстори - дюлгери, да ги пратят. Да вдигнат училища, да възстановят черкви,  да има къде да се просвещават людете и да пазят вярата си.  

"Така историята на възстановяването на Стара Загора завинаги се свързала с две имена на тревненски майстори уста (майстор) Генчо Кънев – Голям Генча и неговият ученик  Генчо Новаков - Малък Генчо", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.  


Генчо КъневГенчо Новаков

Освен строител, уста Генчо Кънев бил вещ и в чертаенето на проекти и скици за построяването на сградите. Още в 60-те години на 19 век създал своеобразна строително –проектантска фирма, с офис собствената му къща в Трявна. През зимата зимата чертаел, а през лятото със свои хора изпълнявал възложените му обекти. Прочут бил майсторът със строенето на класни училища, негово дело била Априловската гимназия  Че славата на  Голям Генча и на неговия най-изявен ученик прехвърлила Балкана говори фактът, че през 1880-та година уста Генчо Кънев бил поканен за строителството на  Девическата гимназия, днешното Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора.

И ако парите за строителството на Девическото училище били осигурени от Източна Румелия, за изграждането на Мъжката гимназия, днешната Професионална гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер", в Стара Загора, средствата се осигурявали от Общината. А градежът почнал с 21 000 турски лири - толкова имало събрани, били необходими много повече. Затова и първоначално Мъжката гимназия била само с един етаж, а пълното завършване на сградата се случило след Съединението... 

Мъжката гимназия, днес ПГСА

След като учител и ученик - строители  работили  заедно по двете училища, ученикът решил да поеме по свой път. А с учителя майстор е свързана още една емблематична сграда под Липите – храмът "Света Богородица", който уста Генчо възстановява  

Строителството на черквата "Света Богородица" струвало 46 000 гроша на старозагорци. А църковното настоятелство водело нарочен тефтер за сметките. От него става видно, че уста Генчо Кънев ползвал материали на вересия, за които когато имало пари, старозагорци се разплащали.  От приходната и разходната сметка на настоятелството става видно и друго- имало и случаи, в които майсторът не вземал плата за труда си…

Освен сградите на Девическата и на Мъжката гимназия и възстановяването на храм "Света Богородица", името на уста Голям Генча и на неговия ученик е свързано и с други сгради в Стара Загора. Според спомените на сина на майстора учител, бащата Голям Генча е строил и къщи. За ученика му, Малък Генчо със сигурност се знае, че е изградил един от телеграфо-пощенските клонове в Стара Загора.  През 1945 година изгаря сградата на общината в Стара Загора. А заедно с нея изгарят и архивите, които биха могли да разкажат повече по темата. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39