Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световният ден на книгата с рекорди на Гинес ни изпраща в Хасково

Снимка: Туристически информационен център, Хасково

9 ноември  е Световен ден на книгата "Световни рекорди на Гинес". Книгата е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности. 

Любопитен факт е, че самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.

Историята на книгата тръгва от 1951 година, когато управителят на пивоварната "Гинес" , сър Хю Бивър, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия. Въвлечен е в спор коя е най-бързата дивечова птица в Европа - златистата булка, или яребицата. Същата вечер той осъзнава, че не е възможно да се разбере отговора на спора само чрез изследване на справочната литература. Бивър подозира, че много подобни въпроси се повдигат всяка вечер не само в неговата страна, но и по целия свят. И наличието на книга, която може да даде отговор на хиляди спорове би могла да бъде не просто полезна, но и много популярна. 

След три години Бивър реализира и самата книга - първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.

Български постижения, вписани като рекорди в книгата

Те са над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди и на други успешни български спортисти. Както и на музиканти, учени, артисти в различни сфери на изкуството, колекционери и търсачи на силни усещания.

Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет във Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора, през 2016 г.  За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.

Интересен е и рекордът за най-дългата пейка  в света. Тя се намира в Пазарджик и е с дължина 1015 метра, като на нея могат да седнат около 2000 души. 

А един от най-интересните български рекорди си остава постижението на двама български мъже, които успяват да реализират най-малко седем пълни преобръщания на човек на 370 градуса върху челото на друг човек при височина 8,2 метра. 

Хасково в "Световните рекорди на Гинес"

В град Хасково се намира най-високата статуя на Света Богородица с Младенеца. Монументът от полимер бетон е открит през 2003 г., а само две години по-късно е вписан в книгата със световни рекорди, в раздел "Религия". Автори на статуята са скулптурите Петьо Александров, Никола Стоянов и колектив.

Статуята е поставена върху постамент, в основата на който има малък параклис "Рождество Богородично", и е с внушителните размери от 32,8 м. височина, тежи 80 тона.

Но зад тези цифри стои силното желание на хасковлии да почетат Божията Майка, която е и символичен покровител на града. 

Още за идеята и какъв е интересът на туристите към монумента, чуйте в прикачения звуков файл





 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белоглаво лешоядче на 12 дни от днес в Зоопарк Стара Загора

Белоглаво лешоядче на 12 дни бе прието този следобед в Зоопарк Стара Загора. То е излюпено в инкубаторите на Спасителния център за диви животни на сдружение "Зелени Балкани", и е второ яйце на едната двойка лешояди, обитаващи зооградината.  Малкото..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Над 200 кучета от 70 породи ще участват в международна киноложка изложба в Първомай

Над 200 кучета от повече от 70 породи ще се включат в международна изложба, организирана от киноложкото дружество в Първомай. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загорапредседателят на дружеството Пеньо Запрянов. Осмото издание отново се провежда..

публикувано на 17.05.24 в 12:08

Макис Сиопис: „Обичам България и шопската салата!“

Той се казва Макис Сиопис, на 31, от Гърция. Пристига в Българ, за да учи „Педагогика“. Научава български език и започва да сбъдва мечтите си. Съдбата го среща с музиканта Петър Писарски от група „Атлас“ и става част от музикалния проект „Зелени..

публикувано на 16.05.24 в 15:32

Оправдан ли е страхът от змии

Ловуването и освобождаването на змии може да звучи като необичайна заетост за повечето хора, но за Александър Мечев е ежедневие. В интервю за Радио Стара Загора, той сподели опита си от срещите с тези същества. „Змиите често..

публикувано на 16.05.24 в 14:04

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече.  Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908..

публикувано на 14.05.24 в 06:20

Кариерно консултиране за деца

Кариерното ориентиране е важно от най-ранна детска възраст. Изборът на професия е следствие от множество фактори, но преди всичко на добра информираност.  В разговори с (не)познати деца, освен за годините и името, ние често ги питаме и какви искат..

публикувано на 13.05.24 в 15:26

Всяко второ лице е засегнато от някаква форма на тревожност или има близък, който страда от нея

Психологът Даниел Троев представи своята първа книга, озаглавена "Отвъд тревожността", като резултат от години на работа с хора, страдащи от тревожност, паник атаки и емоционални притеснения. В интервю за Радио Стара Загора, Троев споделя, че..

публикувано на 11.05.24 в 10:58
Динко Цвятков , Моника и Даная Илиеви

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране на отпадъците и за целта ще бъдат поставени необходимите контейнери. Това каза за Радио Стара Загора директорът на училището Динко Цвятков. Вчера..

публикувано на 09.05.24 в 16:15

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в..

публикувано на 11.05.24 в 06:30
Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39