По думите му идеята на бъдещите регулации са да се унифицират стандартите и изискванията за изграждане на различни видове инсталации и съоръжения, включително и зарядни станции за водород и други.
„Да имаме единни правила за целия ЕС. Това е основополагаща регулация, която ще бъде в основата на развитието на водородна икономика и използването на водорода в нашия живот“, каза Симеонов.
По думите му срещата в Брюксел е била интересна, като е имало възможност участниците да се запознаят с напредъка във все още новата технология на останалите страни от евросъюза, както и на други държави като Норвегия и Южна Африка, които също работят усилено по развитието на водородната технология.
„ Това е една изключително обещаваща технология на утрешния ден, но все пак една нова технология, която изисква още много научно-изследователска работа и по пътя на развитието има още доста въпроси, чисто технически, технологични, свързани с безопасността на технологиите на производство на водорода, въпроси свързани с производство, дистрибуция, транспорт. На този етап стана ясно, че водорода е приложим в много сфери на нашия живот, като се започне от индустрията, през мобилноста най вече - корабен транспорт, тежкотоварни камиони, използване на водопровод за производство на енергия, в химическата индустрия- за производство на амоняк“, каза Георги Симеонов.
Полезна е била и обмяната на опит и работа по съвместни проект с европейски партньори, тъй като и региона на Стара Загора е в период на преход към чиста енергия и всякакви иновации, които могат да бъдат от полза са изключително важни.
„Съответно в региона развиваме проекта „Захир“. Там се предвиждат възможности за използване на водорода, както за градски транспорт. Това е един пилотен проект за възможностите за придвижване с водородни автобуси, ще бъдат правени тестове с използване на водорода за транспорт с тежкотоварни камиони и за производство на енергия чрез смесване на газ и водород, като чрез тези технологии вредните емисии се снижават много близко до нула. И вероятно третата възможна употреба ще бъде за използване на водорода за градско осветление, за да направим града още по-зелен“, каза Георги Симеонов.
По думите му това е една обещаваща технология, която все още е в развитие.
„Но следващите 5-10 години ще има сериозен скок и напредък в развитието на тази технология.“, прогнозира Георги Симеонов.
"В началото на юли в Козани, Гърция, дадохме старт на проекта Just FEMME , който обединява 8 партньора от цяла Европа – включително и нас, АРИР – Стара Загора. В рамките на двудневната среща обсъдихме как можем да преодолеем институционалните и..
Д-р Румяна Грозева, в качеството си на управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване. Фокусът е върху..
Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..
Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..
За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на 16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..
В Солун се състоя третата международна среща по проекта GREENSMARTMED . Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..
Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..
Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...
750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът - 472 кг., близо 10 000 килограма е стъклото, а близо 2 хиляди..
АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и фокусът му е върху получаване на допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net