Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

История за Храма, хората и вярата

Стотици, а може би дори и хиляди ще дойдат днес в Катедралния храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец" в Стара Загора, за да запалят свещица и да се помолят за здраве. Една от най-красивите църкви не само под Липите, но и в България, е единствената в Стара Загора, преместена от първоначалното място, на което се е намирала, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.  

Макар че е известен повече като "Свети Николай", пълното име на храма е "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис Михаил - Покръстител". 

8 години след като България заплаща цената на свободата, през 1886-та година старозагорци решават да вдигнат черква за чудо и приказ, на лично място в града. Избран е парцел в центъра. 

А първият камък на бъдещата църква е поставен на 4 март 1896-та година, в присъствието на много християни и на Величкия епископ Методий, тогава все още временно управляващ Старозагорска епархия.  

Годините не били лесни, затова и храмът бил съграден на няколко етапа. Имената на двама тревненски майстори завинаги останали свързани със строителството на черквата - уста Кольо Ганчев и уста Драгошин Марангозов. 

 Любопитна подробност е, че за всички сгради, които ръцете на  майстор Кольо Ганчев сътворявали, той предварително изработвал глинени макети за строителството им – нещо като прототип на съвременните 3D модели.

На 2 октомври 1909 година храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис Михаил - Покръстител", е осветен от митрополит Методий и епископ Йосиф.   

Стенописите в църквата са дело на двама старозагорци – възпитаници на Художествената академия в София - Димитър Гюдженов и Никола Кожухаров. Задачата да зографисат храма те получават в края на 1924-та -  началото  на 1925 година.  Изписването на църквата им отнело година, разказва Райна Антонова. 


А Храмът бил толкова здраво построен, че издържал Чирпанското земетресение през 1928-ма година, последвалият след това тайфун над града. И радва очите и в наши дни...  


Историята за вярата, хората, надеждата и Църквата, можете да чуете в поредната "история под Липите


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49