Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

История за Храма, хората и вярата

Стотици, а може би дори и хиляди ще дойдат днес в Катедралния храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец" в Стара Загора, за да запалят свещица и да се помолят за здраве. Една от най-красивите църкви не само под Липите, но и в България, е единствената в Стара Загора, преместена от първоначалното място, на което се е намирала, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.  

Макар че е известен повече като "Свети Николай", пълното име на храма е "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис Михаил - Покръстител". 

8 години след като България заплаща цената на свободата, през 1886-та година старозагорци решават да вдигнат черква за чудо и приказ, на лично място в града. Избран е парцел в центъра. 

А първият камък на бъдещата църква е поставен на 4 март 1896-та година, в присъствието на много християни и на Величкия епископ Методий, тогава все още временно управляващ Старозагорска епархия.  

Годините не били лесни, затова и храмът бил съграден на няколко етапа. Имената на двама тревненски майстори завинаги останали свързани със строителството на черквата - уста Кольо Ганчев и уста Драгошин Марангозов. 

 Любопитна подробност е, че за всички сгради, които ръцете на  майстор Кольо Ганчев сътворявали, той предварително изработвал глинени макети за строителството им – нещо като прототип на съвременните 3D модели.

На 2 октомври 1909 година храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис Михаил - Покръстител", е осветен от митрополит Методий и епископ Йосиф.   

Стенописите в църквата са дело на двама старозагорци – възпитаници на Художествената академия в София - Димитър Гюдженов и Никола Кожухаров. Задачата да зографисат храма те получават в края на 1924-та -  началото  на 1925 година.  Изписването на църквата им отнело година, разказва Райна Антонова. 


А Храмът бил толкова здраво построен, че издържал Чирпанското земетресение през 1928-ма година, последвалият след това тайфун над града. И радва очите и в наши дни...  


Историята за вярата, хората, надеждата и Църквата, можете да чуете в поредната "история под Липите


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40