Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия "Родител"

Семейството и четенето

Снимка: Станислава Раянова

Четенето е един от най-приятните начини за оползотворяване на лично време. Сред много хора битува схващането, че четенето е "занимание самотно", но истината е, че  ако по-често го практикуваме като споделено, то изгражда и развива здрава връзка сред приятелите и в семейството. 

Четене от родителите на деца в най-ранна възраст, дори още преди да се родят - идея, която в световен мащаб от години се прилага, но в България все още среща съпротива, уточни за Радио Стара Загора Валентина Стоева, основател на фондация "Детски книги". 

Според проучване на фондация "Детски книги", проведено в периода май-юни 2023 г., едва една четвърт от родителите намират време да четат на децата си, а 70 процента избират книги за тях, ръководейки се от илюстрациите и дизайна. 

Друго проучване, което стана обект на широк обществен дебат през последните дни е Програмата за международно оценяване на ученици ПИЗА (PISA) за 2022 година. Данните сочат, че 53 на сто сред 6107 ученици от 202 училища от цялата страна нямат елементарни четивни умения. 54 процента от българските ученици са под критичния минимум на знания и умения по математика, а 48 процента са със сериозни дефицити по природни науки. Цифрите поставят България с по-ниски от средните резултати за всички близо 80 страни в изследването. 

"Тези данни не са учудващи за хората, които от години работим по проблеми, свързани с четенето, но би трябвало да не учудват и цялото общество, тъй като четенето е основа на грамотността. Не се чете, грамотността отсъства . Няма смисъл да обвиняваме институции, образователната система, семейството, всички ние трябва да търсим конкретни решения, за да има повече четящи млади хора. Четенето формира критичното мислене, и колкото по-рано покажем на един млад човек значимостта на книгите, толкова по-категорична ще бъде промяната. Ролята на родителите е изключително важна, те са хората,които трябва да бъдат до децата си, четейки заедно с тях, разговаряйки с тях, посещавайки книжарници, библиотеки, културни събития, за да им покажат, че това е основна ценност. Но са и хората, които трябва да изискват да има книги и библиотеки в детските градини и училищата" - коментира резултатите от изследването PISA Валентина Стоева. 

Могат ли да се променят нагласите на възрастните за детското четене, как семейната среда формира бъдещи читатели и с какво родителите могат да бъдат полезни за грамотността на децата през книгите - чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Род. Традиция. Памет.

Осъзнато, или не всеки от нас наследява от предците си определени семейни модели. Те могат да се изразяват в таланти и умения, или в страхове и невъзможности. Родът представлява енергийно-информационна структура, и раждайки се в определен род, ние сме..

публикувано на 22.12.24 в 09:30

Ранното чуждоезиково обучение за деца

Ако предишните няколко поколения виждаха свободното владеене на поне един чужд език като основно конкурентно предимство, то младите хора днес  поставят тези умения като задължителна основа за естествената  им личностна и професионална реализация...

публикувано на 26.11.24 в 12:24

Ролята на бащата в живота на детето

Ролята на бащата в семейството е ключова. Обикновено фигурата на бащата се асоциира с физическа закрила и финансова грижа,  но той има ключово значение и за емоционалното и психологическо развитие на детето.  Често бащата е пример за подражание за..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Есента и детският имунитет

Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..

публикувано на 29.09.24 в 11:30

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Храна за размисъл, или как "Философски закуски за деца" създават диалог с децата

Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..

обновено на 01.09.24 в 11:30

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

Жълт код: как да предпазим детската кожа през летния сезон

Въпреки горещите дни, едно от най-любимите летни занимания на децата си остава играта на слънце. Дали с плажна архитектура на пясъчни замъци, в морето или басейна, карайки колело под палещите лъчи, или друго - децата обичат точно тези забавления на..

публикувано на 23.06.24 в 11:50