Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Войвода защитавал и християните, и мюсюлманите

2
Снимка: интернет

Ангел Войвода е почти митична личност от времето на хайдушкото движение през първата половина на 19 в. Хайдутвал 33 год. , разказва Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“, Пловдив. Интересът му към личността на този  почти, неизвестен българин се родила, след като станал член на патриотичното сдружение. Но искрите да научи повече за българските хайдути и хайдушкото движение, за подвизите и героизма на  тези българи, превърнали се в олицетворение на несломимия български дух, борещ се за свободата на цял един народ, разгорен в душите на малцина верни другари, запалила бабата на Георги. Той бил 8-9 годишен, когато тя му разказала покрай филма за Капитан Петко Войвода за хайдутите и за Ангел войвода. Разбрал, че благодарение на него днес съществува Араповския манастир и кулата в средата на манастирския двор, наречена на него, Георги започнал да издирва документи и факти за личността на Ангел Кариотов, останал в българската летопис като Ангел войвода.

  Роден е през 1812 г. в първомайското с. Драгойново, в семейството на Стоян Кариотов, който също бил хайдутин. Знае се, че майка му е била от хасковското с. Сусам. За него има много сведения, оставени ни от живи негови ятаци и четници. Има написана и книга за дейността му. След смъртта на майката, бащата се мести с децата си в с. Татарево. Ангел бил природно интелигентен, но растял буен и  непокорен. Едновременно с това бил и много вярващ.

  Прекарвайки зимите в манастирите по българските земи, той се научил да чете и пише, добил много знания от църковните книги, с каквито малцина наши сънародници можели да се похвалят по онова време.

  Основно се подвизавал в Тракия – бил наричан „Царят на Родопите“, „Тракийско слънце“ и с много други прозвища. Има сведения, че няма кътче от българските земи, където са го повикали, да не се е отзовал да защити онеправданото българско население – Охрид, Одрин, Троянско, Битоля, Калоферския балкан, Фелибелийската кааза…

  „Предрешен като търговец на моруна влязъл в конака на видинския паша. След като си заминал, турският управник намерил бележка, в която го предупреждава, че ако не възпре местните бейове и аги да безчинстват над българското население, следващия път ще му пусне един куршум.“, разказва Георги Радулов. Имал по-различни разбирания от другите войводи на чети. Друга история разказва, че защитил беден мюсюлманин, търговец на добитък от самозабравилия се бей на Никопол. Защитавал без разлика угнетените и тормозени люде, дали са християни или мюсюлмани. Въвел и хайдушкия съд и правосъдие – дружината му трябвало да гласува какво да бъде наказанието на развилнял се турски феодал или самозабравил се местен чорбаджия…Въвел в дружината  дисциплина, строг морал и трезвеност.

 Араповският манастир е единственият, който е съграден по време на османското иго, и то в полето, недалеч от някогашното с. Арапово, днес Златговръх. Намира се на десетина километра от Асеновград. „За него Ангел войвода дарил 500 жълтици, но заръчал на майсторите да издигнат и кула от камък, която да бъде като стройна млада невяста. Кулата е висока 15 м., на два етажа, с бойници на четирите си страни и тайник. От горния й етаж се вижда надалеч във всички посоки, защото служила за защита както на хайдутите, така и на монасите от агаряните“, продължава разказа Георги Радулов.  

 Според него войводата е имал  връзка с Георги Стойков Раковски  и Апостола на свободата Васил Левски. Идеологът на българското национално освободително движение Раковски се е срещал  с Ангел войвода във  Влашко, за което пише в книга от 1893 г.  В нея се споменава за едно писмо до игумена на Троянския манастир. От съдържанието му, става ясно, че котленецът е заимствал организацията на Първата българска легия от опита и организацията на четата на Ангел войвода.

  "За връзката с Левски, можем да съдим от това, че Раковски е учител на Дякона и от това, че зографите, на които Ангел войвода поверил изографисването на църквата в Араповския манастир, са Алекси Зограф и Георги Данчов Зографина. Вторият е председателят на чирпанския таен революционен комитет, близък съратник на Апостола в този край.", допълва изследователският си разказ моят събеседник.

 Загива геройски през 1865 г. след неравна четиридневна битка с редовна турска войска в Рила. Битката се води недалеч от Рилския манастир, след акция на четата му  в Македония. Местните нарекли върха Ангелов връх.

 Завещал ни две църкви, дарявал пари за поддържането на  манастири и училища, защитавал бедните българи и турското население от бейовете и чорбаджиите - този голям , виден българин незаслужено остава почти непознат за днешните поколения. Негов паметник има в гр. Първомай.  

 Догодина, от 28 до 30 юни в Араповския манастир ще се проведе за поредна година Съборът на Ангел войвода, по идея и организация на Сдружение „Хайдути“.

 В звуковия файл чуйте какво разказа за Ангел Войвода Георги Радулов от Сдружение "Хайдути", в Пловдив.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29