Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документален филм разказва за Шишмановия род и възрожденско Хасково

Снимка: Кристина Русева

Тази вечер община Хасково и Регионалният исторически музей ще покажат пред хасковлии филма „Непокорните шишмановци“, който разказва за един от най-известните местни  родове, допринесъл за културно-просветното дело в региона и за национално-освободителното движение, обединявайки местното население срещу гърцизма и в борбата за национална независимост.

 Преди 4 години д-р Веселина Узунова попаднала на родословното дърво на Шишмановия род, благодарение на един от неговите наследници днес - проф. Александър Стрезов. „Родословното дърво на рода е било започнато преди 100 години. Допълвано от поколенията след това, днес то наброява 638 имена, като липсват поне още 200 имена“, казва д-р Узунова, която е сценаристка на филма.

 Една интересна легенда за началото на рода от някой от последните български боляри, съпроводили последния български патриарх Евтимий, след падането на България под османска власт се преплита в историята му. Според една от версиите на легендата – 28 са били оцелелите от посичане български боляри, които тръгнали със заточения последен български патриарх и си поделили част от царското златно съкровище, за да имат с какво да въздигнат българското царство след време. Според д-р Узунова за тази легенда се говорело във Видинското царство, което паднало след Търновското царство, в някои турски документи и в манастирските архиви на Бачковския манастир, където бил изпратен на заточение Патриарх Евтимий Търновски.

  „Шишмановият род не е само един от най-богатите местни родове. Той е род, който обединява местните родолюбиви българи срещу мегали идеята на гръцката патриаршия, която се стремяла да завземе български територии и да потърчи българите от южна България“, подчерта д-р Узунова.

  Голяма заслуга към българщината и утвърждаването на българското самосъзнание на местното християнско население, което било три пъти по-малобройно в Хасково от турското, имал Христодул Вълчев Шишманов. Дарил свой имот за построяването на храма „Св. Богородица“. Днес от видния шишманов род са останали две църкви и  шишмановата къща. Плеяда изтъкнати имена на науката, изкуството и културата произлизат от него – биохимика проф. д-р Асен Златаров, писателите Богомил Райнов, Стефан Дичев, театроведа Драган Тенев и др.  

 По работата и заснемането на филма участват и нейни колеги от Регионалния исторически музей в Хасково, режисьор е Николай Скерлев, музиката е на местния композитор Данаил Петков. Любители

  В звуковия файл чуйте д-р Веселина Узунова от хасковския исторически музей:

Началото на филма "Непокорните шишмановци" е в 17 ч. в зала "Хасково"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радослав Танев: Все още чакаме финансирането за Индустриална зона "Еленино", оптимист съм, че ще влезем в зададените от Брюксел срокове

Създаването на нови индустриални зони в други населени места в региона е положително развитие на нещата, предвид това, което очакваме да се случи с Комплекса „Марица изток“, заяви в студиото на Радио Стара Загора изпълнителният директор на..

публикувано на 23.05.24 в 15:48
Община Сливен

На официална церемония в Сливен връчват наградата „Аргира Жечкова"

Росица Делчева – учител по биология и здравно образование в Профилираната природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов" Сливен е тазгодишния носител на престижната награда на общината „Аргира Жечкова".  Наградата се връчва традиционно в навечерието на..

публикувано на 23.05.24 в 15:05

Отслужиха благодарствен молебен в строящата се църква в Хасково

Благодарствен молебен извърши днес хасковският свещеник отец Никола в новостроящата се църква в най-големия хасковски квартал.  Повод за него стана навършването на една година от възобновяването на строежа на църквата Св. Иван Рилски. Свещеникът..

публикувано на 23.05.24 в 14:24
Община Сливен

Съветниците дадоха имена на две улици в Сливен

Две улици в Сливен ще носят имената „Шести артилерийски полк" и „Мари Кюри". Това реши Общинския съвет днес на редовното си заседание. Приета бе и поредната актуализация на бюджета, като средствата от него отидат за неотложни разходи за ремонт и..

публикувано на 23.05.24 в 14:17

Искат смяна на управителя на общинската фирма "Гробищни паркове" в Сливен

Удължаването на договора на управителя на общинската фирма „Гробищни паркове" в Сливен от Общинския съвет с още три години, доведе до недоволството на част от траурните агенции в града. От трибуната на Общинския съвет Христо Кабранов, управител на..

публикувано на 23.05.24 в 14:14

Намаляват кооперациите в България

Кооперациите в България са намалели повече от два пъти през последните 20 години. В момента този бизнес модел, съчетаващ социалното и икономическо развитие се ползва едва в 2 хиляди кооператива. Най-бързо се топят тези в сектор „Земеделие“. Това..

публикувано на 23.05.24 в 14:03

До края на април НАП събра над 1,5 млрд. лв. просрочени задължения

За първите 4 месеца на 2024 г. Националната агенция за приходите събра над 1,5 млрд. лв. просрочени задълженияот данъци и задължителни осигурителни вноски. Това е с 11 % повече в сравнение със същия период на 2023 г, съобщават от НАП. Само за две..

публикувано на 23.05.24 в 13:25

Блъснаха жена на пешеходна пътека в Стара Загора

Жена е била блъснат на пешеходна пътека на кръстовището между булевард "Славянски“ и ул. "Хаджи Димитър Асенов“. Сигналът за инцидента е подаден към 10:22 ч, съобщиха от ОДМВР – Стара Загора.  На произшествието е пристигнал екип на спешна помощ,..

публикувано на 23.05.24 в 12:55

Проф. Юлиан Ананиев бе удостоен с индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“

Деканът на Медицински факултет при Тракийски университет – проф. д-р Юлиан Ананиев бе удостоен с  индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“.  В навечерието на 24 май – денят на светите братя Кирил и Методий, на..

публикувано на 23.05.24 в 11:13

Обявиха конкурс за български текст на военния марш „Прощаване на славянката“

Няколко старозагорски просветителски сдружения в партньорство с Община Стара Загора, Радио Стара Загора и държавна опера Стара Загора обявяват национален литературен конкурс за написване на български текст на може би най-известният военен марш..

публикувано на 23.05.24 в 10:46