Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Николаки Стоилов - благодетелят, на който дължим училище "Васил Левски" в Стара Загора

Малко хора знаят, че името на Средно училище "Васил Левски" преди 9 септември 1944 е носело името на Николаки Стоилов. Защо точно това е било името му – ами защото тъкмо на Николаки Стоилов се дължи съществуването на школото. 

Точната година на раждането на един от благодетелите на Стара Загора е останала в мъглата на времето. Според едни от източниците Николаки Стоилов се ражда в махалата Табахна  през 1835 а според други -  през 1843 година, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Отрано момчето остава сирак и е поверено на грижите на вуйчото Георги Фурнаджиев. Фамилията издава професията на вуйчото - хлебар, а след завършването на класното училище при даскал Атанас Иванов и малкият Николаки се захваща да изучи занаята. 

През 70-те години на 19 век, подобно на много млади занаятчии и Николаки Стоилов се включва в борбата за национално освобождение. Той е един от първите, заклети над библията и камата в старозагорския революционен комитет, основан от Васил Левски. 

След неуспешния опит за въстание през септември 1875 година, Николаки Стоилов е арестуван и известно време прекарва в затвор. Освободен е, защото срещу него няма доказателства, но напуска пределите на Отечеството. След Руско-Турската Освободителна война, Николаки Стоилов отново се завръща в България. И се захваща с търговия на зърно, брашно и производство на хляб. Той е и църковен настоятел, участва активно във възстановяването на храм "Света Богородица" заедно със свещеник Иван Нейчев. Радетел е и за построяване на начално училище  за децата от махалите Акарджа и Табахна  в Стара Загора - цел, която сбъдва. А доказателството е "живо" и днес - Основно училище "Димитър Благоев" в Града на липите. 

Николаки Стоилов така и не създава семейство. Завещава цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. 

През 1890-та година, върху двата парцела земя, които оставя, отваря врати "Първа Народна смесена гимназия". В началото училището използва съществуващите там хангари - нямало пари за да се построи нова сграда. Но през 1928-ма година Чирпанското земестресение срутва постройките... 

През 1930-та година с помощта на държавен фонд започва изграждането на нова, модерна сграда - с 20 класни стаи и с физкултурен салон. На 21 януари 1931 година новата сграда на "Първа Народна смесена гимназия отваря врати". А школото носи името на благодетеля Николаки Стоилов.  

След 1944 година новата власт трансформира не само училищата, но променя имената на много от тях.

За възрожденеца, благотворител, просветител разказва поредната история под Липите


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40