Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските писатели в защита на "Аз съм българче"

2
Снимка: интернет

Съюзът на българските писатели излезе със своя декларация в подкрепа на стихотворението на „Аз съм българче“. Повод за декларацията стана публикацията на преподавателката по немски език Светла Енчева в сайта “Свободна Европа”. Материалът буквално запали тази дни социалните мрежи , че държавата ни ще маха от учебниците стихотворението на Иван Вазов “Аз съм българче” заради децата на мигрантите у нас.

  „Преди броени дни публичното пространство озвучи една скандална новина – българският клон на американската медия „Свободна Европа“ в свой анализ за мерките, които следва да се предприемат, за да се интегрират имигрантите в България, предлага освен законодателни промени и промяна в образователната ни система. А конкретно – да се извади от училищната програма, по думите им „скроена единствено по мярата на етническите българи“, едно от най-прочутите Иван-Вазови стихотворения“, пише ръководството на СБП.

Разсъждавайки над мнението на министъра на икономиката, че  “ поради недостиг на работна ръка, са необходими 100 000 души от трети страни”, както и че са нужни законодателни промени, които да подпомогнат интеграцията им у нас.“, Енчева добавя, че една от сферите, подлежащи на промяна, е и образователната система. По думите ѝ ” Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат “Аз съм българче”, без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им“, пише Светла Енчева.

 "Аргументите са смехотворни, ако не бяха толкова стряскащи – че стихотворение като "Аз съм българче" пречело на интеграцията, оскърбявало чувствата на малките имигранти и било в разрез с "общоевропейските ценности", цитира за Радио Стара Загора от текста на декларацията Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели. Той посочи, че членовете на съюза са 800 български творци и нито един български писател няма да застане „срещу“ творба на Иван Вазов, който е бил поканен и избран за почетен председател и член на СБП още през 1913 г. Според сегашния председател на писателите у нас, авторите на такива текстове, които се гаврят с българския език и знаковите за българската литература произведения са псевдожурналисти, а името на западната медия „Свободна Европа“ трябва да поставя в кавички „свободна“.   Боян Ангелов смята, че в последните 33 години много  фондации, покровителствани от чужди правителства или богати филалнтропи се опитват да промиват съзнанието на българите и на нашите деца, като хвърлят милиони, дори милиарди…

  „И днес българският творец е принуден да твори в тъмни времена, подобно на Паисий Хилендарски. Но зложелателите на България, българската история и българския език са други. Криещи се зад маската на демократи, те използват формулата на Джордж Оруел от романа му „1984““Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила“ Ако продължим логиката на световноизвестния писател  и я отнесем към новите алтруисти от „Свободна Европа“, трябва да добавим и „Демокрацията е тоталитаризъм“, размишлява Ангелов. 

  Боян Ангелов дебело подчерта, че българските писатели никога не са били ксенофоби и не са били против мигрантите, но това отношение не бива да бъде за сметка на българите, българския език и страната ни.

Малко преди да излезе позицията на Съюза на българските писатели, от Министерството на образованието и науката излязоха с  позиция по случая. В нея се посочва, че "в никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

обновено на 26.04.25 в 11:22

Таня Шивачева оставя скрити кодове в творбите си

В залата за временни експозиции на Х удожествена галерия - Стара Загора се откри изложбата "Невидима нишка" на Таня Шивачева . В експозицията са включени 42 творби - живопис, керамика и текстил, създадени през последните няколко години.  Срещаме се..

публикувано на 25.04.25 в 19:30

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Седмичен културен афиш в Стара Загора 28.04. - 04.05.2025 г. ПОНЕДЕЛНИК 28.04. Среща с авторката Лариса Джейкман и нейното творчество. 18.30 ч., зала 2, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ОПЕРА ЗА ТРИ ГРОША – по Бертолт Брехт, Гостува:..

публикувано на 25.04.25 в 16:43

Първа балетна премиера за 100 годишния юбилей на Старозагорската опера

Първото очаквано голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100 годишнината на Старозагорската опера, е премиерата „Парижки нощи“. Спектакълът е по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах, а..

публикувано на 25.04.25 в 16:10

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40