Съюзът на българските писатели излезе със своя декларация в подкрепа на стихотворението на „Аз съм българче“. Повод за декларацията стана публикацията на преподавателката по немски език Светла Енчева в сайта “Свободна Европа”. Материалът буквално запали тази дни социалните мрежи , че държавата ни ще маха от учебниците стихотворението на Иван Вазов “Аз съм българче” заради децата на мигрантите у нас.
„Преди броени дни публичното пространство озвучи една скандална новина – българският клон на американската медия „Свободна Европа“ в свой анализ за мерките, които следва да се предприемат, за да се интегрират имигрантите в България, предлага освен законодателни промени и промяна в образователната ни система. А конкретно – да се извади от училищната програма, по думите им „скроена единствено по мярата на етническите българи“, едно от най-прочутите Иван-Вазови стихотворения“, пише ръководството на СБП.
Разсъждавайки над мнението на министъра на икономиката, че “ поради недостиг на работна ръка, са необходими 100 000 души от трети страни”, както и че са нужни законодателни промени, които да подпомогнат интеграцията им у нас.“, Енчева добавя, че една от сферите, подлежащи на промяна, е и образователната система. По думите ѝ ” Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат “Аз съм българче”, без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им“, пише Светла Енчева.
"Аргументите са смехотворни, ако не бяха толкова стряскащи – че стихотворение като "Аз съм българче" пречело на интеграцията, оскърбявало чувствата на малките имигранти и било в разрез с "общоевропейските ценности", цитира за Радио Стара Загора от текста на декларацията Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели. Той посочи, че членовете на съюза са 800 български творци и нито един български писател няма да застане „срещу“ творба на Иван Вазов, който е бил поканен и избран за почетен председател и член на СБП още през 1913 г. Според сегашния председател на писателите у нас, авторите на такива текстове, които се гаврят с българския език и знаковите за българската литература произведения са псевдожурналисти, а името на западната медия „Свободна Европа“ трябва да поставя в кавички „свободна“. Боян Ангелов смята, че в последните 33 години много фондации, покровителствани от чужди правителства или богати филалнтропи се опитват да промиват съзнанието на българите и на нашите деца, като хвърлят милиони, дори милиарди…
„И днес българският творец е принуден да твори в тъмни времена, подобно на Паисий Хилендарски. Но зложелателите на България, българската история и българския език са други. Криещи се зад маската на демократи, те използват формулата на Джордж Оруел от романа му „1984““Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила“ Ако продължим логиката на световноизвестния писател и я отнесем към новите алтруисти от „Свободна Европа“, трябва да добавим и „Демокрацията е тоталитаризъм“, размишлява Ангелов.
Боян Ангелов дебело подчерта, че българските писатели никога не са били ксенофоби и не са били против мигрантите, но това отношение не бива да бъде за сметка на българите, българския език и страната ни.
Малко преди да излезе позицията на Съюза на българските писатели, от Министерството на образованието и науката излязоха с позиция по случая. В нея се посочва, че "в никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов".
Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..
На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..
Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..
Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник Франс ван ден Дунген. Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..
Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..
Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..
„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..
В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов. Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..
На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..
Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net