Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

(Не)възможното саниране


Над 66 хиляди сгради подлежат на обновяване в България. За 10 години у нас са реновирани едва около 3 хиляди. И въпреки  похарчените 3,2 млрд. лева за саниране резултатът, който виждаме, е незадоволителен, коментира пред Радио Стара Загора д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“. 

На фона на острото недоволство от представители на етажната собственост, останали извън програмата за саниране, той призова за създаването на постоянно действащ механизъм за енергийна ефективност, като изход от сложната ситуация. 

"Въпреки всички предупреждения на професионалния сектор не бяха взети мерки средствата по Плана за възстановяване да бъдат инвестирани по-разумно, но ако бързо се създаде програма, която да посрещне този интерес от гражданите, това би спомогнало да не останем само с неудовлетворението и горчивия привкус, а да продължим напред".

По думите на Цанев, за да постигнем по-високи темпове на обновяване, трябва да бъдат привлечени пари от собствениците на жилища, защото това е и тяхна отговорност, а не само право да се възползват от публичния ресурс. Той разкритикува модела на саниране у нас и определи като "уникален подарък, който го няма никъде по света" втория етап от програмата за обновяване на жилищни сгради с 80% грант от ЕС. 

В отговор на въпрос събеседникът каза, че основополагащо е техническото обследване на сградите - ако то идентифицира конструктивни проблеми, те трябва да се отстранят преди да се премине към енергийно обновяване. Приблизително с около 30 години се удължава експлоатационният живот на старите сгради с настоящите мерки за енергийна ефективност. Средно между 330-360 лева струва реновирането на квадратен метър площ. 

Расте недостигът на кадри в строителния бранш. Над 60 000 души липсват, за да бъдат посрещнати инвестиционните интереси в сектора, включително и в отрасъла на възобновяемата енергия, предупреди Драгомир Цанев.

Цанев присъства на Седмицата на сградното обновяване в Брюксел. Събитието бе първото в рамките на Белгийското председателство на Съвета на ЕС. На форума е било обсъдено по-ускореното навлизане на термопомпени инсталации в домовете.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Село Роза е най-младежкото село в община Тунджа

В  село Роза, в което живеят по постоянен адрес около 1 150 жители , има много много млади хора и семейства, според кмета му: „ Според мен селото ни е най-младежкото в община Тунджа. Много  хора се завърнаха тук по време на пандемията, и продължават..

публикувано на 12.05.24 в 11:00

Хасково и днес ще пее и танцува на Кенана

В последния ден на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее е танцува“ Хасково посреща в 16,00 часа майстор готвача Иван Звездев и Ана Мария. 300 порции вкусни тракийски гозби ще бъдат приготвени на поляната пред голямата..

публикувано на 12.05.24 в 10:13

Започва авариен ремонт на пътя Болярско-Бояджик в област Ямбол

Аварийно- възстановителен ремонт започва на един от натоварените  пътни участъци  в Ямболско. До средата на юни ще бъдат извършени кърпежи на пътя между селата Болярско и Бояджик. Лошото състояние на пътя предизвика недоволството на хиляди жители от..

публикувано на 12.05.24 в 10:09

Облачно е времето, има условия за градушки

Днес преди обяд над страната ще има разкъсана облачност, на места значителна и в отделни райони ще има слаби превалявания от дъжд . След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици...

публикувано на 12.05.24 в 08:11
БНР_архив

Томина неделя е, завършек на великденския празничен цикъл

Днес е Томина неделя . С нея за православните християни завършва Светлата седмица. В първата неделя след Великден православната църква почита паметта на апостол Тома - един от 12-те Христови ученици, наричан Тома Неверни , тъй като се съмнявал във..

публикувано на 12.05.24 в 07:50
МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.

Още едно дете със симптоми на хранително отравяне е прието в МБАЛ - Сливен

Още едно дете със симптоми на хранително отравяне е прието днес в детско отделение на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен. Това съобщи пред БНР началникът на отделението д-р Люба Бъчварова. Със симптоми на хранително натравяне са регистрирани общо 48 деца..

публикувано на 11.05.24 в 19:41

Откриха обявения за издирване ученик от Хасково

Обявеното за национално издирване дете от Хасково е открито живо и здраво. Установено е, че 13-годишният Дениз Рамадан Яшар, който вчера не се е прибрал след училище, е отишъл с автобус при свои роднини. Те обаче не са съобщили на родителите му, че..

публикувано на 11.05.24 в 16:34

Започват проверки за обработка срещу кърлежи и комари в Ямболско

От Регионалната здравна инспекция в Ямбол ще направят проверки в петте общини на областта за извършените обработки на тревни и водни площи срещу кърлежи, комари и гризачи. Със затоплянето на времето и зачестилите валежи са се увеличили сигналите за..

публикувано на 11.05.24 в 12:55

Полицията издирва 13-годишно момче от Хасково

Полицията издирва 13-годишно момче след като не се е прибрало от училище, съобщиха от полицията. Сигналът е подаден снощи преди полунощ от майката му. Преди месец Дениз Рамадан Яшар също не се прибра, но тогава е бил открит в района на училището си,..

публикувано на 11.05.24 в 12:48
патици

Откриха огнище на птичи грип в симеоновградско село

БАБХ констатира огнище на инфлуенца в птицевъден обект за отглеждане на патици мюлари в симеоновградското село Константиново. В обекта се отглеждат около 6300 бр. патици.  Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна..

публикувано на 11.05.24 в 09:57